Życie w 1 Pułku Ułanów Krechowieckich [Fragmenty książek Wydawnictwa IPN]

opublikowano: 2024-02-23 08:01
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Po ukończeniu szkoły w CWK w stopniu podchorążego dostałem przydział do wymarzonego 1 Pułku Ułanów Krechowieckich im. Bolesława Mościckiego w Augustowie. Amarantowe barwy zapamiętane w Warszawie 11 listopada 1918 r. były wreszcie moje.” – wspominał Janusz Komorowski. Posłuchajcie:
REKLAMA

Zamieszkałem w koszarach w bloku oficerskim i stałem się jednym z tych o gorących sercach. Prowincjonalne miasteczko Augustów i same koszary nie zrobiły na mnie najlepszego wrażenia, ale nie miało to większego znaczenia, bo po całym dniu treningów sprawnościowych i nauki marzyłem tylko o tym, żeby pójść spać. W pierwszym roku mieliśmy dużo szkoleń wojskowych i jeździliśmy na dobrze przygotowanych koniach. To one nas uczyły. W drugim roku ćwiczenia wojskowe były jeszcze bardziej zaawansowane, a do jazdy dochodził trzeci koń, tzw. remont, zupełnie surowy. Takiego konia to my musieliśmy nauczyć wszystkiego od zera. W Augustowie mieszkałem blisko torów kolejowych i kiedy przejeżdżał pociąg, marzyłem o podróży do Warszawy. W pułku dobrze się czułem, lubiłem tam być i jeździć konno, ale Warszawa gdzieś tam w moim sercu ciągle tkwiła. Do jazdy konnej w pułku miałem przydzieloną cudowną służbową klacz Surmę i drugiego konia Wałka. Surma była koniem rasy wielkopolskiej. Ta rasa obejmuje konie półkrwi, których odrębność w sensie genetycznym i genealogicznym była kształtowana jako tzw. konie poznańskie już w drugiej połowie XIX w. Na Surmie wyruszyłem na mój pierwszy długodystansowy rajd, około 300 km. Mieliśmy ze sobą pełne wyposażenie polowe: siodło oficerskie, płaszcz, koc, lornetkę, szablę i pistolet. Startowaliśmy razem z jednego miejsca, a potem każdy według swojego uznania i umiejętności wytyczał sobie trasę tak, żeby jak najszybciej dotrzeć do celu bez uszczerbku na zdrowiu jeźdźca i konia...

Zobacz materiał poniżej:

Materiał jest fragmentem książki „O życiu i legendach sześciu niezwykłych jeźdźców” Krystyny Rudowskiej.  Zainteresował Cię fragment? Zamów książkę poniżej:

Krystyna Rudowska
„O życiu i legendach sześciu niezwykłych jeźdźców”
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
256
ISBN:
978-83-8229-884-0
EAN:
9788382298840
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mateusz Balcerkiewicz
Redaktor naczelny portalu Histmag.org, kustosz Archiwum Akt Nowych w Warszawie, absolwent historii na Uniwersytecie Warszawskim. Redaktor naukowy i współtwórca portalu 1920.gov.pl. Hobbystycznie członek grupy rekonstrukcyjnej Towarzystwo Historyczne "Rok 1920" oraz gitarzysta.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone