Bardzka Madonna najstarszą rzeźbą sakralną w Polsce

opublikowano: 2016-04-20 23:58
wolna licencja
poleć artykuł:
Według najnowszych badań, znajdująca się w Bardzie figura Matki Bożej powstała wcześniej niż sądzono. Jeśli doniesienia się potwierdzą może zostać uznana za najstarszą rzeźbę sakralną w Polsce.
REKLAMA

Pierwsze wzmianki o kulcie maryjnym w Bardzie (Dolny Śląsk) pochodzą z 1270 r. Już wtedy miało tam funkcjonować sanktuarium. Figurkę Matki Bożej, zdobiącą święty przybytek, wykonał według legendy pewien młodzieniec, któremu Bogurodzica objawiła się we śnie. Poza tym przekazem niewiele wiadomo o rzeźbie, jej twórcy i czasie powstania, za który dotąd przyjmowano przełom XII i XIII w.

Uśmiechnięta Madonna z Barda Śląskiego (fot. ze zbiorów http://myvimu.com/ , opublikowano na licencji CC-BY-SA - Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.0 Polska)

W ostatnich miesiącach figurka została poddana pracom konserwatorskim. Odpowiedzialnym za nie zespołem kierował konserwator dzieł sztuki, Marcin Ciba. Uzyskał on zgodę na przeprowadzenie badań fizykochemicznych. Zdjęcia rentgenowskie rzeźby wykazały dobry stan zachowania drewna. Największe zaskoczenie przyniosły jednak wyniki datowania węglem C-14. Okazało się bowiem, że drewno do wykonania figurki pozyskano około 1011 r. (granica błędu w wypadku tego typu badania wynosi ok. 26 lat). Bardzka Madonna jest więc starsza niż uprzednio sądzono – i to o 100 lat. Jak zauważa Marcin Ciba, jeśli badania się potwierdzą, figurka będzie mogła być uznana za najstarszą rzeźbę sakralną w Polsce i jeden z najstarszych tego typu zabytków w Europie. Tak wczesne datowanie rzeźby otwiera rodzi nowe pytania badawcze – gdzie została wykonana i jak trafiła na Śląsk w okresie przedcysterskim.

Figurka Matki Bożej Bardzkiej znajduje się w Bazylice Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie. Mierzy ok. 43 cm, wykonano ją z drewna lipowego. Renowację przeprowadzono ze względu na zbliżającą się 50. rocznicę koronacji Bardzkiej Madonny. Ostatnie prace konserwacyjne przy tym zabytku miały miejsce prawie 100 lat temu.

Źródło: swidnica.gosc.pl, bardo.pl

Histmag jest darmowy. Prowadzenie go wiąże się jednak z kosztami. Pomóż nam je pokryć, ofiarowując drobne wsparcie! Każda złotówka ma dla nas znaczenie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone