Cały naród buduje swoją stolicę - spacer o warszawskim socrealizmie

opublikowano: 2016-05-06, 08:05
wszelkie prawa zastrzeżone
Varsaviada NZS UW wraz z biurem WAWstep zapraszają na spacer „Cały naród buduje swoją stolicę”, który odbędzie się *w najbliższą niedzielę 8 maja o godz. 12:00.* Zbiórka pod pomnikiem de Gaulla. Wydarzenie pod patronatem Histmag.org!
reklama

Królowa Holandii Juliana miała powiedzieć na widok Pałacu Kultury „mały, ale gustowny”. Dyskusyjne stwierdzenie biorąc pod uwagę fakt, że gmach ma powyżej 230 metrów wysokości, dysponuje ponad 12 ha powierzchni użytkowej, a do jego budowy zużyto 40 mln cegieł i 28 tys. m kw. marmuru. Do dzisiaj „dar Stalina” góruje nad Warszawą, a w latach powojennych w otoczeniu gołych ścian zrujnowanych kamienic robił wręcz piorunujące wrażenie. Architekturę socrealizmu krytykuje się za przeskalowanie i nachalną ornamentykę w służbie „jedynie-słusznej” idei. Z drugiej strony współcześnie budynki z początku lat 50-tych stanowią jedną z największych atrakcji turystycznych Warszawy - zachęcają organizatorzy.

  • Na spacerze zastanowimy się w jakim stopniu socrealizm przetrwał próbę czasu. Przyjrzymy się rzeźbom budowniczych Polski Ludowej – „górników, hutników , chłopów i twórczej inteligencji”, którzy wspólnie budowali nowy, „lepszy świat”. Oczywiście „lepszy świat” z perspektywy socjalistycznej propagandy, chociaż entuzjazm mieszkańców Warszawy dla powstających osiedli MDM-u nie zawsze był udawany.

Spacer poprowadzi licencjonowany przewodnik Piotr Hummel.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

reklama
Komentarze
o autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone