Autor: Redakcja
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia polityczna, Historia społeczna, Historia gospodarki, Historia kultury i sztuki, Historia wojskowości, Historia religii, Pełne średniowiecze, Polska
Pierwsza publikacja: 2015-05-25 09:15, aktualizacja: 2020-04-14 06:54
Licencja: wolna licencja

Chrzest Polski i początki państwa polskiego

Tzw. Chrzest Polski, czyli Chrzest Mieszka w 966 roku uważany jest za wydarzenie przełomowe, od którego liczymy powstanie Polski. Jak wyglądały początki państwa polskiego? Czy do jego powstania przyczynili się wikingowie? Jak na rozwój państwa wpłynęli tacy władcy jak Mieszko I i Bolesław Chrobry, czy wydarzenia jak bitwa pod Cedynią, zjazd gnieźnieński, czy wyprawa Chrobrego na Kijów? Między innymi o tym przeczytacie w naszych artykułach o chrzcie Polski i początkach państwa polskiego.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Zobacz też: Imperium Lechitów nie istniało – baza artykułów

Chrzest Mieszka w 966 roku, czyli tzw. Chrzest Polski

W 966 roku Mieszko I, władca Polan przyjął chrzest wprowadzając swoje państwo w zachodnioeuropejski krąg kulturowy. Z pewnością nie była to dla niego łatwa decyzja. Jednak podobne decyzje podejmowali również inni europejscy władcy. Chrzest pociągnął za sobą wiele zmian nie tylko religijnych i politycznych, ale może przede wszystkim społecznych. Z poniższych artykułów dowiesz się jak wyglądał tzw. Chrzest Polski, jakie przyniósł konsekwencje i jak historycy na przestrzeni wieków opisywali to wydarzenie.

Chrzest Polski czy Chrzest Mieszka? – Rozważania wokół rocznicy chrztu i powstania państwa polskiego

Czy da się wyznaczyć jedną datę powstania Polski? To pytanie wciąż zadaje sobie wiele osób. Państwo polskie nie powstało przecież w jednym momencie, przy okazji Chrztu Mieszka, ale istniało w jakiejś formie już wcześniej. Jednak to data chrztu jest datą szczególną i symboliczną. Przeczytaj nasze artykuły na temat narodzin Polski i samej daty chrztu, której okrągłe rocznice były hucznie obchodzone i w PRL i w III RP.

Polanie i inni Słowianie, czyli co było przed państwem Mieszka I?

Jak wyglądała organizacja państwowa Słowian przed państwem Mieszka? Jak zorganizowani byli ludzie mieszkający na terenach późniejszej Polski? Czy mógł tu istnieć jakiś silny mechanizm państwowy, czy nawet imperium? Historia terenów Polski przed panowaniem Mieszka I wciąż skrywa wiele tajemnic, jednak wiele rzeczy wiemy na pewno. I o tym można przeczytać w poniższych artykułach.

Mieszko I a Wikingowie - kim był nasz pierwszy władca?

Wiele tajemnic budzi też osoba naszego pierwszego historycznego władcy. Czy Mieszko mógł być wikingiem? Ta teza wciąż wraca do publicznej dyskusji. Informacje na temat Mieszka I, a także ciekawe hipotezy o jego możliwym pochodzeniu możecie przeczytać w poniższych tekstach.

Bolesław Chrobry, czyli jak Polska stała się królestwem

Dużo więcej wiemy natomiast o pierwszym królu Polski. Bolesław Chrobry, bo oczywiście o nim mowa, to władca zasłużony. Jego panowanie miało ogromny wpływ na późniejszy kształt Polski, nie tylko jej granic, ale także gospodarki czy rozwoju społeczeństwa. Czytając poniższe teksty dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o tym jak Polska stała się królestwem i z czym to się wiązało.

Jak mówiono o początkach państwa polskiego?

Wokół tzw. Chrztu Polski i postaci Mieszka I urosło wiele legend i mitów. Przez wieki historycy rożnie opisywali ten okres. Także nasze wyobrażenie o nim jest bardzo często zafałszowane. Sam chrzest jest jednak jednym z najważniejszych wydarzeń funkcjonujących w pamięci społecznej Polaków.

Wokół Chrztu i Mieszka I

Wokół chrztu Mieszka I pojawia się również sporo mniej znaczących ciekawostek i informacji. Co nie znaczy, że nie warto o nich przeczytać!

Warto przeczytać!

Te książki warto przeczytać, żeby dowiedzieć się więcej na temat tzw. Chrztu Polski i początków państwa polskiego

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy