Co wydarzyło się 7 grudnia?

opublikowano: 2016-12-07 08:30
wolna licencja
poleć artykuł:
Co wydarzyło się 7 grudnia? Zapraszamy na nasze poranne zestawienie rocznic historycznych w sam raz do porannej kawy!
REKLAMA

Co wydarzyło się 7 grudnia? – zobacz też nasz wpis na kolejny dzień!

***
Święta i rocznice na dziś: Armenia obchodzi dziś Dzień Pamięci Trzęsienia Ziemi, które upamiętnia tragedię z 1988 r. W katastrofie tej śmierć poniosły dziesiątki tysięcy Ormian. Wśród świąt międzynarodowych można wspomnieć o Międzynarodowym Dniu Lotnictwa Cywilnego, obchodzonym od 1996 r. Poza tym wspomnijmy jeszcze, że 91 lat temu Polska dostała prawo do stworzenia składnicy tranzytowej na Westerplatte w Gdańsku, a równe 62 lat temu zlikwidowane zostało złowrogie Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.
Życzenia od Histmaga: Z kolei wśród dzisiejszych solenizantów znajdziemy Marcisława, Ninomysła, Polikarpa, Sabina, Siemirada, Urbana i Zdziemiła. Nie zapomnijcie o nich dzisiaj! Z tej okazji warto też wspomnieć świętej pamięci papieża Urbana II, bez którego być może nigdy nie doszłoby do średniowiecznych krucjat

VideoHistoria: Dokładnie 67 lat temu urodził się Tom Waits. Specjalnie dla niego - jego właśnie piosenkę - zaśpiewa dziś Kazik Staszewski:

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Przeperski
(ur. 1986), doktor historii, pracownik Instytutu Historii Nauki PAN. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019). Kontakt: [email protected]

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone