Do Szwecji statkiem [Marginesy historii]

opublikowano: 2016-07-29, 19:28
wolna licencja
Każdy, kto zna „Balladę skandynawską” Kabaretu Dudek wie, ile problemów może przysporzyć rudy wiking. Przed wojną w ofercie wakacyjnej wikingów nie było, ale rejs do Szwecji już jak najbardziej tak.
reklama

Szwedzi postanowili w 1925 roku zachęcić Polaków do zwiedzania swojego bliskiego, chociaż nieznanego kraju. Starano się przekonać mieszkających nad Wisłą, że co tam Hiszpania, Jugosławia czy Francja – to Szwecja jest krajem turystycznym, jest tam wiele jezior, które można podziwiać i nie mniej malowniczych widoków, którymi można się delektować.

Do Szwecji płynęło się z Gdańska wykwitnie urządzonym statkiem, zmierzającym do Kalmaru. Przy tej okazji folder podkreślał związki historyczne między Polską a Szwecją, eksponując pamięć o Jagiellonach. Po Kalmarze przychodził czas na stolicę Szwecji, gdzie czekała na zwiedzających duża dawka kultury Szwecji: muzea, kościoły i biblioteki. Niestety, więcej informacji, takich jak to gdzie się zatrzymać, co zjeść i ile kosztuje rejs statkiem, nie mówiąc już o cenach hoteli, nie podano. A szkoda – można by dzięki temu ocenić, kto mógł wybrać się do kraju surströmmingów.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
58
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-0-8
reklama
Komentarze
o autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone