Dźwięki średniowiecza. Zrekonstruowano utwór muzyczny z XI wieku

opublikowano: 2016-04-28 23:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Po 20 latach mozolnej rekonstrukcji badaczom z Uniwersytetu w Cambridge udało się odtworzyć utwór muzyczny sprzed 1000 lat.
REKLAMA

Niewiele utworów z XI w. przetrwało do naszych czasów. Muzycy rzadko spisywali wówczas swoje dzieła, a wiedzę przekazywali ustnie. Utrzymanie tradycji wymagało więc doskonałego słuchu i pamięci. Ale nawet przeniesione na papier utwory sprawiają naukowcom problemy, bo niektóre znaki oraz sposób zapisu pozostają nieznane.

Neumy na czterolinii, ok. 1300 r. (domena publiczna)

Mimo to wykładowca muzyki Uniwersytetu Cambridge, dr Sam Barret, podjął się rekonstrukcji utworu znanego jako Pieśni pocieszenia (Songs of Consolation). Pochodzi ona z XI-wiecznego manuskryptu Cambridge Songs, będącego antologią spisanych po łacinie utworów. Do ich graficznego przestawienia wykorzystano tzw. neumy, czyli znaki w postaci kropek i kresek, przedstawiające przybliżony przebieg melodii. Słowa pieśni pochodzą z dzieła Boecjusza, O pociechach filozofii, powstałego w VI w.

Strona z manuskryptu Carmina Cantabrigiensia (domena publiczna)

Jedna ze stron manuskryptu, zwierająca istotne zapiski dotyczące sposobu odegrania muzyki, zaginęła w połowie XIX w. Dopiero w latach 80. udało się ją odnaleźć – bez tego rekonstrukcja byłaby o wiele trudniejsza. Ale dr Barret i tak musiał zebrać pozostałe informacje zapisane w Cambridge Songs i porównać je z innymi przekazami na temat średniowiecznej muzyki. Mozolna praca zajęła 20 lat.

W końcu wysiłek przyniósł owoce i udało się zgromadzić wszystkie potrzebne informacje na temat Pieśni pocieszenia. Barret poprosił Benjamina Bagby’ego i Hannę Marti, ekspertów od średniowiecznej muzyki z grupy Sequentia, o pomoc w rekonstrukcji utworu. XI-wieczną pieśń udało się wydobyć prosto z mroków średniowiecza. Pierwsze wykonanie miało miejsce na Uniwersytecie w Cambridge kilka dni temu. Barret krótko skomentował swoje dokonanie: - Pracując nad rekonstrukcją utworu czułem się jakbym znalazł się w XI wieku. Muzyka była tak blisko – niemal na wyciągnięcie ręki.

Posłuchaj fragmentu zrekonstruowanego utworu:

Źródło: livescience.com, cam.ac.uk

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone