Autor: Elżbieta Sieradzka
Tagi: Newsy, Archeologia, Pełne średniowiecze, Azja Środkowa, Skandynawia, Europa
Opublikowany: 2016-07-02 13:01
Licencja: wolna licencja

Egzotyczne dary w grobie wikińskich arystokratów

W bogatym grobie z X w. odkrytym w południowo-wschodniej Danii znaleziono monety pochodzące z obszarów dzisiejszego Afganistanu.
REKLAMA

Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Na niezwykły pochówek natrafiono w Hårup w południowo-zachodniej Danii podczas prac związanych z budową autostrady. Okazało się, że w tym miejscu znajduje się spore wczesnośredniowieczne cmentarzysko.

Już sama konstrukcja grobu wskazuje, że pochowano w nim członków ówczesnej elity. Miał on formę tzw. dødehus – domu zmarłych. Podziemna drewniana budowla miała wymiary 4x13 m. Obiekt powstał prawdopodobnie ok. 950 r.

Grób składa się z dwóch komór, w których pochowano łącznie trzy osoby. Centralną część większego pomieszczenia zajmował pochówek mężczyzny i kobiety, leżących obok siebie. Po jakimś czasie do grobu dobudowano jeszcze jedną komorę, w której złożono szczątki mężczyzny.

Mężczyzna z głównego pochówku został wyposażony w duży topór bojowy. Co ciekawe, zachowały się na nim także odciski tkaniny. Obok odkryto szczątki kobiety spoczywające w skrzyni wozowej. W epoce wikingów taka forma pochówku była zarezerwowana tylko dla arystokratek. Kolejnym elementem wskazującym na wysoki status społeczny kobiety pochowanej w Hårup były należące do niej dwa klucze. Jeden z nich pasuje do małej skrzynki, ułożonej przy nogach zmarłej.

Archeolodzy uważają, że w „domu zmarłych” pochowano szlachetnie urodzone małżeństwo, które być może władało okolicznymi obszarami. Mężczyzna, którego zwłoki dołożono później, mógł być jednym z ich potomków bądź następców.

Na dalekie kontakty szlacheckiej pary wskazują dary znalezione w grobie. Srebrne monety zostały wybite na obszarze dzisiejszego Afganistanu. Z kolei odkryte przy zmarłych naczynia ceramiczne są typowe dla wybrzeży Bałtyku.

Przedmioty z dalekich części świata znalezione na wyspie Helgö w Szwecji (fot. Berig, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International).

Wyjątkowy grób z Hårup jest kolejnym dowodem na ogromny zasięg kontaktów handlowych wikingów. Jedno z najbardziej spektakularnych znalezisk tego typu pochodzi z Helgö – wyspy na Jeziorze Mälaren nieopodal Sztokholmu. Podczas badań na wczesnośredniowiecznej osadzie odkryto posążek Buddy z brązu pochodzący z Kaszmiru, ozdobne zakończenie pastorału wykonane w Irlandii oraz koptyjski ceremonialny czerpak z północnej Afryki.

Źródła: sciencenordic.com, archaeology.org, irisharchaeology.ie.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

POLECAMY

Historia z rozmachem! Kup naszą koszulkę z wikingiem:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Elżbieta Sieradzka
Doktorantka archeologii na Uniwersytecie Rzeszowskim. Zajmuje się późnym neolitem w Europie Środkowo-Wschodniej. Członek Stowarzyszenia Upowszechniania Wiedzy „ExploRes” .

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy