[Historia Lokalna] Radomsk.pl – przeszłość Radomska w jednym miejscu

opublikowano: 2016-04-09 10:57
wolna licencja
poleć artykuł:
Mieszkacie w okolicy Radomska? Interesujecie się lokalną przeszłością? Blog Radomsk.pl może pomóc Wam w odkrywaniu historii tych terenów.
REKLAMA

Paweł Dudek, twórca bloga Radomsk.pl, jest z zawodu historykiem. W lutym 2015 roku rozpoczął pracę na stronie, na której opisuje historię Radomska, jego tradycje, związane z nim postaci i miejsca. - Jest to tematyczny blog, w sposób nieregularny ukazują się na nim materiały (głównie historyczne) związane z Radomskiem i okolicami – mówi autor. Zainteresowani dziejami miasta i okolic znajdą tam materiały źródłowe: mapy, wypisy z dawnej prasy, stare dokumenty czy zdjęcia. Dowiedzą się także o wydarzeniach dziejących się w mieście, a także zapoznają się z kolekcją miejscowych pocztówek. Ponadto autor w serwisie umieścił spis najważniejszych okolicznych instytucji publicznych, który może przydać się każdemu mieszkańcowi rejonu.

Strona główna bloga Radomsk.pl

Pytany o inspirację do tworzenia tekstów, Paweł Dudek odpowiada, że tematy można znaleźć niemal wszędzie, nawet w najmniej oczekiwanych miejscach: Inspirację do pisania czerpię z najbliższego otoczenia. Wyszukuję materiały, czasem zupełnie przypadkowo. Część z nich dotarła do mnie od czytelników, którzy np. prosili o napisanie czegoś na dany temat. Zdarzyło mi się, że inspirację do nowych artykułów o Radomsku znalazłem daleko poza nim, np. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie albo wśród zabytków Krakowa.

Twórca serwisu twierdzi, że początki nie były łatwe, sporo czasu zajęło mu dopracowanie założeń strony: Z zamiarem stworzenia w sieci swojego miejsca, w którym publikowałbym przede wszystkim materiały historyczne, nosiłem się już od dłuższego czasu. Kupiłem więc domenę i... na tym stanęło na kilka miesięcy. To nawet dobrze, ponieważ przez prawie rok od tego zakupu myślałem jak ma wyglądać moje historyczne miejsce w internecie. Historyk prowadził wcześniej bloga o Henryku Siemiradzkim ("www.siemiradzki.paweldudek.com":www.siemiradzki.paweldudek.com), więc miał pewne doświadczenie w tego typu działalności. Znalezienie odpowiedniej formuły strony wymagało jednak pracy: Pomysł dojrzewał. W październiku 2014 roku już się wyklarował i powoli, bardzo powoli, składałem wszystko w całość. Przed zakupem domeny długo zastanawiałem się nad tym, jaką wybrać. Nazwa miała być krótka, łatwa do zapamiętania i oryginalna. Padło na Radomsk.pl. „Radomsk” to nazwa naszego miasta, funkcjonująca w latach 1919-1922.

Powodem prowadzenia strony jest pasja, którą kieruje się historyk: Jestem miłośnikiem historii lokalnej, od dawna myślałem o założeniu tego typu bloga. Dzięki prowadzeniu go, czuję się spełniony w tym zakresie, aczkolwiek wiem, że mnóstwo pracy przede mną.

W odpowiedzi na pytanie o sukcesy w swojej działalności, Paweł Dudek podkreśla, że największe osiągnięcie stanowi dla niego dobry odbiór internautów: Miło jest, gdy ktoś docenia moją pracę. Spotykam się z pozytywną reakcją czytelników, zarówno w internecie, na Facebooku, jak i w rzeczywistości. Powoli dostrzegam, że osoby z zewnątrz są zainteresowane współpracą ze mną, np. przy organizacji konkursów, recenzji książek czy gier planszowych.

Pojawiają się też oczywiście drobne trudności, ale wszystkie problemy przestają się liczyć przy pozytywnym odbiorze czytelników bloga: Czasem nie mam motywacji i przez niemal miesiąc nic nowego nie ukazuje się na blogu. Brakiem motywacji może być również to, że działam w swoim wolnym czasie, nie zarabiam na tym żadnych pieniędzy, a wręcz do interesu dokładam. Mimo wszystko są osoby, które mnie z tym blogiem kojarzą i zapewne z czasem zyska on na popularności oraz uznaniu.

Powyższy artykuł powstał w ramach akcji „Historia lokalna podlega ochronie”:

Zajmujesz się badaniem lub popularyzowaniem historii lokalnej? Jesteś zaangażowany w poświęconą tej tematyce inicjatywę? Wypełnij naszą ankietę i dołącz do przygotowanej przez nas bazy danych.

Właściwa część akcji „Historia lokalna podlega ochronie” trwała na łamach portalu Histmag.org od 16 marca do 30 kwietnia 2016 roku. Choć zakończyliśmy jej główny trzon, to wciąż interesujemy się historią lokalną i ludźmi, którzy się nią zajmują

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Agnieszka Woch
Studentka filologii polskiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, interesuję się wszelkiego rodzaju literaturą, historią XX wieku i językiem, a także filmem i teatrem. Redakcyjny mistrz boksu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone