Historia Zebrana: oto najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2016 roku!

opublikowano: 2016-07-05 10:39
wolna licencja
poleć artykuł:
Internauci i eksperci zadecydowali! Najlepszymi książkami historycznymi pierwszego półrocza 2016 roku okazały się wyróżnione przez jurorów pozycje: „Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji” (Wydawnictwo Literackie), „Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu” (Ośrodek Karta), „Warszawa skamandrytów” (Wydawnictwo Bellona) Z kolei internauci za najlepsze uznali książki: „Dziennik ks. Franza Pawlara” (Wydawnictwo Silesia Progress), „Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków” (Polityka) oraz „Tajemnice początków państwa polskiego 966” (Bellona).
REKLAMA

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano blisko 3 tys. głosów) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Jurorzy zdecydowali się wyróżnić publikację: „Warszawa skamandrytów” Lidii Sadkowskiej-Mokkas, wydaną przez Bellonę. – Bogata baza źródłowa poszerzona o wywiady radiowe pozwala na dokładne przedstawienie związków Skamandrytów z Warszawą. Praca pokazuje nie tylko historię samej grupy Skamander i jej członków, ale przedstawia międzywojenny obraz stolicy. Wielkim atutem jest także wydanie, w którym oprócz samego tekstu znajdziemy kalendarium wydarzeń związanych z historią Skamandrytów, a także swoisty leksykon "najważniejszych skamandryckich miejsc", który przedstawia i opisuje najważniejsze punkty na artystycznej mapie miasta w XX-leciu międzywojennym – opowiada o zwycięskiej publikacji redaktor Maciej Zaremba z portalu Histmag.org.

Głosowanie internautów w tej kategorii wygrała książka: „Dziennik ks. Franza Pawlara”, przetłumaczona i opatrzona komentarzem przez Leszka Jodlińskiego,a wydana przez Silesia Progress. – Ta pozycja zasługuje na nagrodę, ponieważ przedstawia zapis naocznego świadka tragicznych wydarzeń, przemilczanych w szkołach oraz przez główny nurt historyczny, a dotyczy jednak największej mniejszości etnicznej w Polsce - Ślązaków. Ta książka pokazuje że historia nigdy nie jest oczywista. – wyjaśniał dokonany wybór jeden z głosujących internautów, Mateusz Pawełczyk.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Zdecydowana większość jurorów była zgodna, przyznając laur zwycięstwa w tej kategorii książce „Kto wydał wyrok na miasto? Plany operacyjne ZWZ AK (1940-1944) i sposoby ich realizacji” Andrzeja Leona Sowy (Wydawnictwo Literackie). – We współczesnej Polsce nie dyskutuje się nad sensem Powstania. Komentarze i polemiki prasowe, które zamieszczają przeważnie albo byli uczestnicy walk lub publicyści, nie są w stanie zastąpić poważnej debaty historycznej dotyczącej sensu Powstania i tego kto faktycznie był jego faktycznym zwycięzcą. Próby tego typu dyskusji giną w morzu insurekcyjnych głosów. Wśród młodych ludzi coraz częściej ugruntowuje się obraz kolejnego "moralnego zwycięstwa". Widok zrujnowanej i zdziesiątkowanej demograficznie Stolicy jakoś ulatuje z tej dysputy. Dobrze się więc stało, że krakowski historyk prof. Andrzej Sowa wydał książkę tak wysoko stawiającą poprzeczkę debaty. Mam nadzieję, że wywoła polemiki i debaty. W pełni na to zasługuje, jest dobrze udokumentowana, oparta na źródłach drukowanych jak i licznej literaturze przedmiotu. Co jest jednak najważniejsze, zawiera bardzo dużo tez stawianych przez Autora, m.in. polityki Stalina względem powstania. – uzasadnia wybór Jury dr hab. Jarosław Kłaczkow, wykładowca UMK w Toruniu.

Z kolei głosujący internauci postawili na książkę „Tajemnice początków państwa polskiego 966” Roberta F. Barkowskiego, wydaną przez Bellonę. – Z książki dowiemy się m.in. co istniało przed państwem Mieszka I. Jak Polanie zbudowali swoje grody, skąd mieli na to środki, w jaki sposób podbili sąsiadów. Przyjrzymy się jak doszło do chrztu Mieszka i wejścia Piastów w krąg cywilizacji łacińskiej. Zobaczymy jaki obraz państwa wyłania się z przekazów z epoki, jak wyglądała chrystianizacja i ewangelizacja Polaków, co się właściwie wydarzyło się w Gnieźnie w 1000 r. Na dręczące nas pytania, wątpliwości oraz kłamstwa i mity w historii początków państwa polskiego Robert F. Barkowski odpowie w przystępnej formie nawet dla laika. Warto zajrzeć i skonfrontować swoją wiedzę. – uzasadniał swój wybór Dariusz Wierzański, głosujący w plebiscycie.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Za najlepszą książkę w tej kategorii jurorzy uznali publikację: „Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu”, wydaną przez Ośrodek Karta. – Polacy niewiele wiedzą o Norwegii – kojarzą fiordy, ropę naftową, dobrobyt i to, że Niemcy podbili ten skandynawski kraj w 1940 roku. Lektura „Drogi na północ” pokazuje, że XX-wieczna historia tego państwa jest fascynująca i ważna, dotyka problemów takich jak budowa państwowości, drugowojenna kolaboracja czy tworzenie podstaw współczesnego państwa dobrobytu. To jedna z najbardziej nowatorskich książek ostatnich lat. – wyjaśnia wybór jury redaktor naczelny Histmag.org Tomasz Leszkowicz.

Internauci głosujący w plebiscycie wyróżnili publikację ”Polityki”, zatytułowaną: „Kresy Rzeczpospolitej. Wielki mit Polaków”. – Historia Kresów nie jest jednowymiarowa i płaska. Jej koloryt, różnorodność i skomplikowanie w świetny i przystępny sposób przedstawia niniejsza pozycja. Samo wydanie zaś jest kolorowe, bardzo dobrze zredagowane, a zapoznawanie się z nim to czysta przyjemność. – wyjaśnia fenomen zwycięskiej publikacji Maciej Zaremba z Histmag.org.

Kolejne głosowanie w ramach Historii Zebranej planowane jest w grudniu. Internauci oraz jurorzy wybiorą wtedy najlepsze książki drugiego półrocza 2016 r.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy podczas Targów Książki Historycznej w Warszawie.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone