Justyna Kopińska – „Polska odwraca oczy” – recenzja i ocena

opublikowano: 2016-06-05 20:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Lektura najnowszego książki _Polska odwraca oczy_ Justyny Kopińskiej nie należy do łatwych i przyjemnych. W gruncie rzeczy raz po raz czytelnikiem wstrząsa dreszcz grozy, obrzydzenia czy litości. A jednak jak Leontios patrzymy na trupy w polskiej szafie, by na końcu zapytać: dlaczego?
REKLAMA
Justyna Kopińska
„Polska odwraca oczy”
cena:
32,90 zł
Wydawca:
Świat Książki
Rok wydania:
2016
Okładka:
miękka
Liczba stron:
234
Format:
135x215 mm
ISBN:
978-83-8031-472-6

Justyna Kopińska, dziennikarka śledcza Gazety Wyborczej i Dużego Formatu, jako pierwsza Polka zdobyła prestiżową nagrodę European Press Prize, zwaną europejskim Pulitzerem za reportaż Oddział chorych ze strachu, który również znalazł się wśród kilkunastu innych opowieści jej autorstwa o najgłośniejszych sprawach karnych ostatnich lat. Sprawa dręczonych małoletnich pacjentów szpitala psychiatrycznego w Starogardzie Gdańskim należała do szczególnie bulwersujących. Jednak zbiór rozpoczyna się jeszcze mocniejszym uderzeniem: nigdzie nie publikowaną rozmową z żoną Mariusza Trynkiewicza.

Oddając głos swojej bohaterce i uciekając od jakichkolwiek ocen, Justyna Kopińska pokazuje, jak dramatyczne przeżycia mogą wypaczyć psychikę i skłonić do wysnuwania wniosków, że „przecież każdy może mieć taki stan, że zabije”. Później – jak w dobrym thrillerze – napięcie już tylko rośnie. Dowiadujemy się o szeregu manipulacji policji przy statystykach wykrywalności przestępstw ([Ten trup się nie liczy]). Zaglądamy za mury ośrodka wychowawczego sióstr boromeuszek ([Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?]). Zastanawiamy się, jak to możliwe, że na wolności znajduje się morderca i psychopata ([Wyjątkowo spokojny więzień]), a strażnik więzienny – który absolutnie nie powinien pełnić swojej funkcji – w szale zabija czterech policjantów.

Książkę zamyka wstrząsający tekst Nie jestem psem, będący opisem chorobliwych układów w jednym z polskich zakładów karnych. Autorka ujawnia wiele patologii, łajdactw, okrucieństwa i przemocy. Obnaża nieskuteczność wymiaru sprawiedliwości, ukazuje bezsilność jednostki wobec nieczułych, skorumpowanych instytucji, a tym samym – państwa polskiego. Bowiem to właśnie władza okazuje się być oskarżonym i sprawcą, który zasługuje na najwyższy wymiar kary.

W Państwie Platona przeczytamy: „Leontios, syn Aglajona, szedł raz z Pireusu na górę pod zewnętrzną stroną muru północnego i zobaczył trupy leżące koło domu kata. Więc równocześnie i zobaczyć je chciał, i brzydził się, i odwracał, i tak jak długo walczył z sobą i zasłaniał się, aż go żądza przemogła i wytrzeszczywszy oczy przybiegł do tych trupów i powiada: „«No, macie teraz, wy moje oczy przeklęte, napaście się tym pięknym widokiem»”. Podobnie jest z naszą lekturą artykułów pomieszczonych w tej książce. Przerażają, obrzydzają, odpychają, choć za chwilę ze zdumieniem stwierdzamy, że czytamy wszystkie historie jednym tchem.

Teksty Kopińskiej nie mają jednak nic wspólnego z tanią sensacją rodem z brukowców, której celem jest jedynie zaspokojenie – jak u Leontiosa – naszych najniższych instynktów i niezdrowej ciekawości. Doskonałość warsztatu, oszczędny styl narracji, pełne szacunku odnoszenie się do bohaterów i brak ich jednoznacznej oceny: to wszystko sprawia, że choć mamy ochotę – tak jak w tytule – odwrócić wzrok i zamknąć oczy na opisywane zło, mimowolnie zadajemy sobie różne pytania. Przede wszystkim, jak to możliwe, by w Polsce XXI wieku dochodziło do takich sytuacji i dlaczego tak wiele z nich dzieje się za pozwoleniem państwa, społeczeństwa, wreszcie – nas samych? Polska odwraca oczy to lektura prawdziwie obowiązkowa.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Justyna Skalska
Studentka filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się historią i teorią literatury, kulturą i obyczajami II RP, historią kobiet, a także dziejami swojego rodzinnego miasta – Krakowa. Prywatnie miłośniczka książek i jazzu. Publikuje również w czasopiśmie i portalu studenckim „Drugi Obieg”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone