Opublikowano
2016-04-15 11:10
Licencja
Wolna licencja

Kiedyś oni walczyli o wolną Polskę, dziś ty możesz walczyć o ich pamięć

Jest ciepłe, sobotnie popołudnie. Spacerujesz po wiślanych bulwarach, nad tobą dumnie wznosi się Zamek Wawelski. Skręcasz w Aleję Pamięci i stajesz na placu. Jesteś w II Rzeczypospolitej, twarzą w twarz z tymi, którzy chwytają za broń, gotowi umrzeć w imię wolnej Ojczyzny. Jesteś świadkiem narodzin i działalności Armii Krajowej, która staje do walki z okupantem.


Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny i to ty możesz przyczynić się do jego realizacji. Inicjatorzy projektu „Wstęga Pamięci” zbierają fundusze na stronie internetowej polakpotrafi.pl, na której każdy może dołożyć swoją cegiełkę w budowaniu pomnika poświęconego największej Armii Podziemnej w okupowanej Europie.

Wizualizacja pomnika.

Każdy jego szczegół jest przemyślany i niesie za sobą wartość historyczną. Jego centrum stanowić ma plac o kształtach II Rzeczypospolitej, który będzie nie tylko miejscem zadumy i oddania hołdu żołnierzom, ale także miejscem uroczystości, spotkań i odpoczynku. Plac okalać ma wzrastająca ściana – „Wstęga Pamięci” – która symbolizuje wzlot walki Armii. Wewnątrz Wstęgi umieszczona będzie grupa żołnierzy, a na jej wewnętrznych ścianach informacje o najważniejszych akcjach AK.

O to, aby pomysł ten wszedł w życie, walczą weterani ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Projekt wspiera również marka Surge Polonia, a patronuje mu Prezydent RP i Prezydent Miasta Krakowa. Zbiórka funduszy trwa do 19 kwietnia.

Polecamy książkę „Z Miodowej na Bracką”:

Autor: Maciej Bernhardt
Tytuł: „Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”

Wydawca: i-Press [Histmag.org]

ISBN: 978-83-925052-9-7

Oprawa: miękka

Liczba stron: 334

Format: 140×195 mm

24 zł

(papierowa)

8,9 zł

(e-book)
Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Anna Szczykutowicz

Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i harcerka ZHR. Interesuje się historią lokalną, zwłaszcza świętokrzyską partyzantką. Miłośniczka pieszych wędrówek i gór.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org