Opublikowano
2015-09-15 15:20
Licencja
Wolna licencja

Kły morsów bodźcem do kolonizacji Grenlandii

Najnowsze badania sugerują, że przyczyną osiedlania się Wikingów w Grenlandii, były przede wszystkim polowania na morsy, a nie głód ziemi uprawnej. Według tezy Thomasa McGovern’a, archeozoologa i specjalisty od wikińskiej ekspansji, kolonizację napędzała chęć nasycenia europejskiego rynku towarami luksusowymi, w tym futrami, skórami i kłami wspomnianych ssaków.


Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Kiedy Eryk Rudy, założyciel pierwszej grenlandzkiej kolonii, został wygnany z Islandii, rozpoczął swoją wędrówkę na mityczny zachód. Około 985 roku osiedlił się na nowo odkrytym lądzie i z zamysłem, że poprzez obietnicę żyznej ziemi uda mu się ściągnąć w tamte rejony swoich rodaków, nazwał go „Zielonym Lądem”. Choć Eryk mylił się co do faktycznych warunków tam panujących, to wiele wskazuje na to, że Wikingowie znaleźli inną motywację do odległych wypraw ku Zatoce Disko.

Co skusiło Skandynawów do osiedlenia się na Zielonej Wyspie? Na zdjęciu: jezioro Tasersuaq (fot. Chmee2/Valtameri, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution 3.0 Unported).

Po arabskiej inwazji na Afrykę Północną zapasy kości słoniowej stanowczo się skurczyły, dlatego we wczesnym średniowieczu to kły morsów stały się cennym i powszechnym zamiennikiem. Poza tym skóry tych zwierząt używano do robienia lin, a tłuszczu jako paliwa do lamp. Datowanie odnalezionych w Skandynawii, Wielkiej Brytanii i innych zakątkach Europy obiektów wykonanych z kości morsów, pokrywa się ze wzmożoną aktywnością Wikingów na Grenlandii, a co za tym idzie, świadczy o monopolu osadników na handel tym towarem. W takim wypadku rozwój rolnictwa w koloniach wiązałby się z umożliwieniem przeżycia myśliwym, którzy spędzali na polowaniu od 15 do 27 dni, nie byłby zaś celem samym w sobie.

Natomiast transformacja europejskiej ekonomii z systemu opartego o towary luksusowe na sprzedaż wełny i ryb w ilościach hurtowych stałaby się powodem, przez który wikingowie opuścili „zieloną krainę”. W końcu bez głównego źródła dochodu i braku alternatyw trwanie na Grenlandii nie miało sensu.

Źródło: newhistorian.com

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Wanesa Rerutko

Studentka Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Uzyskała licencjat w zakresie specjalności amerykanistycznej.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org