Konstytucja 3 maja i późniejsze polskie konstytucje - historia i dziedzictwo

opublikowano: 2017-05-03 08:26— aktualizowano: 2020-05-03 06:26
wolna licencja
poleć artykuł:
Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Wielki. Uważana jest ona za pierwszą europejską ustawę zasadniczą. Jak doszło do jej uchwalenia? Dlaczego warto i jak świętować 3 maja? Czego możemy się nauczyć od sejmu staropolskiego? I jak wyglądały kolejne polskie konstytucje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszych artykułach!
REKLAMA

Konstytucja 3 maja - historia

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez Sejm Wielki. Ale droga do jej uchwalenia nie była prosta. Jak do tego doszło? Czy uchwalenie Konstytucji można nazwać zamachem stanu? Jak na Konstytucję zareagowało szlacheckie społeczeństwo? Czy Konstytucja 3 maja była rewolucją? I czy to rzeczywiście była pierwsza konstytucja w Europie? Między innymi o tym piszemy w poniższych artykułach.

Święto Konstytucji 3 Maja

Dziś świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja wielu osobom kojarzy się głównie z odpoczynkiem i grillowaniem. Jednak historia ustanowienia tego święta i jego późniejszych obchodów jest również bardzo ciekawa. Po co świętujemy 3 maja? I jak należałoby godnie to święto obchodzić?

Epoka Stanisławowska, czyli co działo się przed uchwaleniem Konstytucji

Konstytucja 3 maja była w pewnym sensie dzieckiem epoki stanisławowskiej. Na pewno na jej kartach zaklęty został duch tych czasów. Czytając poniższe artykuły dowiesz się jak w ogóle doszło do tego, że Stanisław August Poniatowski zasiadł na polskim tronie i jak wyglądały wybrane aspekty jego panowania.

Kolejne polskie konstytucje

Konstytucja 3 maja nie funkcjonowała długo. Rozbiory przekreśliły reformy w niej zawarte. W naszej historii konstytucje zwykle nie obowiązywały długo ze względu na dziejowe zawirowania. Jaka jest historia kolejnych polskich konstytucji? W poniższych artykułach prezentujemy dzieje uchwalania i obowiązywania kilku z nich.

Wokół Konstytucji

Konstytucja to jeden z najważniejszych dokumentów i symboli nowoczesnego państwa z systemem republikańskim. Dlatego też rocznica uchwalenia pierwszej konstytucji to dla Polaków tak ważna data. Poniżej przywołujemy rożne rozważania wokół naszej pierwszej i późniejszych konstytucji oraz polskiego ustroju w ogóle.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

Polecamy e-book Sebastiana Adamkiewicza „Zrozumieć Polskę szlachecką”

Sebastian Adamkiewicz
„Zrozumieć Polskę szlachecką”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
82
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-4-6

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone