Letniska Wielkopolski [Marginesy historii]

opublikowano: 2016-08-19 17:34
wolna licencja
poleć artykuł:
Poprzedni odcinek został poświęcony propozycjom przedwojennych podróży wakacyjnych z Poznania – dziś czas na letniska z całego regionu wielkopolskiego.
REKLAMA

Zobacz też: Poznań rajem turystycznym

Wielkopolska nie bardzo kojarzy się z urlopem. Przedsiębiorczość, zaradność, wysoka kultura gospodarności – to elementy typowego wizerunku tego regionu. Wczasy pod gruszą? Nie bardzo. Są to jednak sądy pochopne, których można pożałować. Hasło „Wielkopolska letniskiem” brano przed wojną całkowicie poważnie, można było bowiem na tych ziemiach wypocząć w wielu różnych miejscowościach. Co więcej, w stosunku do cen z innych części kraju (o czym w przyszłym tygodniu), w Wielkopolsce można było wypocząć za całkiem umiarkowane pieniądze.

Cóż zatem dzielny turysta mógł zwiedzać w Wielkopolsce? Możliwości było wiele, bowiem Polska zachodnia, bogata w sieć drogową, pozwalała na swobodne przemieszczanie się. W powiecie chodzieskim miejscowość Chodzież: 60 złotych za pokój z wyżywieniem, 15 złotych bez wyżywienia. Do tego plaża i możliwe kąpiele w jeziorze oraz relaks na żaglówce. Miejscowość ta była też dobrą bazą wypadową do zwiedzania reszty województwa, szczególnie jego historycznych zabytków.

Inaczej reklamował się Sieraków. Za miesiąc pokój dla trzech osób kosztował łącznie 35 złotych, co znaczy, że wykwalifikowany robotnik z rodziną mógł sobie spokojnie pozwolić na taki luksus. W miejscowości był kościół, dentysta, lekarz, apteka i, co oczywiste, połączenie kolejowe. W ramach rozrywki poza kąpielami zachwalano również radio. Nie jest to nic dziwnego – chociaż przewodnik pochodzi z 1939 roku, wynalazek ten nie był w Polsce cały czas powszechny.

Polecamy także: Biała dama i czarna księżniczka. 7 atrakcji z okolic Poznania

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone