Lidia Pańków – „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego” – recenzja i ocena

opublikowano: 2016-09-17 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Największe osiedle Warszawy, „dzielnica-sypialnia”, ale też jedno z najbardziej udanych założeń urbanistycznych doby PRL, miasto dla ludzi, oaza zieleni. Te wszystkie epitety określają to samo miejsce na mapie stolicy – jedną z jej najmłodszych dzielnic – Ursynów.
REKLAMA
Lidia Pańków
„Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego”
cena:
44,90 zł
Wydawca:
Czarne
Rok wydania:
2016
Okładka:
twarda
Liczba stron:
320
Format:
140 x 205 mm
ISBN:
978-83-8049-298-1

W podróż po początkach i teraźniejszości „najstarszej” części Ursynowa – Ursynowie Północnym zabiera nas autorka wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tomu reportaży „Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego”.

„Bloki w słońcu” to książkowy debiut Lidii Pańków, absolwentki filozofii na Uniwersytecie Warszawskim, redaktorki i dziennikarki, m.in. „Twojego Stylu”, „Wysokich Obcasów” czy „Dwutygodnika”. Autorka jest laureatką stypendium artystycznego miasta stołecznego Warszawy za rok 2011. W pracy dziennikarskiej zajmuje się m.in. kulturą wizualną w procesie przemian społecznych, a także bada teorię centrum i peryferii w przestrzeni miasta oraz jej powiązania z globalną kulturą.

Autorka, jak sama przyznała w jednym z wywiadów, długo dojrzewała do napisania książki o Ursynowie – dzielnicy, której jest niemal rówieśniczką, miejsca, w którym się urodziła i spędziła wczesne dzieciństwo oraz do którego powróciła już świadomie, w dorosłym życiu. Zaserwowany czytelnikom opis „stawania się” Ursynowa, przygotowany w oparciu o materiały ikonograficzne, publikacje z lat 70. i 80., a także wywiady z autorami koncepcji urbanistycznych i mieszkańcami jest więc niejako retrospektywnym powrotem do słabo utrwalonych w pamięci autorki lat jej dzieciństwa i jednocześnie początków dzielnicy.

Przygotowanie książki zajęło Lidii Pańków łącznie pięć lat, z czego samo pisanie dwa lata, a rok prace redakcyjne. W efekcie powstała monografia, która w syntetyczny sposób przedstawia początki Ursynowa, jako projektu urbanistycznego przygotowanego w ramach konkursu Stowarzyszenia Architektów Polskich z 1970 r. Autorka umiejętnie kreśli sylwetki ojców i matek założycieli dzielnicy, członków multidyscyplinarnego zespołu zaangażowanego w realizację całego projektu: architektów i urbanistów, architektów krajobrazu, a także – co w okresie PRL było novum – socjologów i psychologów.

Dużo miejsca w swojej pracy autorka poświęca postaci prof. Marka Budzyńskiego, generalnego projektanta Ursynowa Północnego, którego kariera nabrała przyspieszenia wraz z budową tej dzielnicy Warszawy. Jeden z rozdziałów pracy jest w całości dedykowany jednemu z najciekawszych projektów Budzyńskiego – kościołowi Wniebowstąpienia Pańskiego wraz z całą koncepcją przestrzenną przyległego placu przypominającego włoskie piazza.

REKLAMA
Lidia Pańków
„Bloki w słońcu. Mała historia Ursynowa Północnego”
cena:
44,90 zł
Wydawca:
Czarne
Rok wydania:
2016
Okładka:
twarda
Liczba stron:
320
Format:
140 x 205 mm
ISBN:
978-83-8049-298-1

Konfrontując koncepcję urbanistyczną z rzeczywistością Ursynowa autorka nie zapomina o czynniku ludzkim. Ważną kwestią, która została porusza w tym kontekście, jest działalność Ośrodka Terapii Rodzin „Synapsis” – kompleksowego programu opieki (społecznej, terapeutycznej i psychiatrycznej) nad mieszkańcami, który został stworzony specjalnie dla Ursynowa Północnego. Program był z sukcesami realizowany przez wiele lat przez sieć ośrodków działających w lokalach usługowych w różnych punktach osiedla.

Z punktu widzenia historii społeczno-politycznej ważne są również poruszone przez autorkę wątki dotyczące działalności opozycyjnej na Ursynowie (ukrywanie Zbigniewa Bujaka) w okresie stanu wojennego, działalności kulturalnej (słynny Dom Sztuki przy ul. Wiolinowej), czy… początkom polskiego hip hopu.

Recenzowana książka nie jest pracą naukową – brakuje w niej typowego dla takich publikacji aparatu – przypisów, bibliografii, indeksów. Z drugiej strony reportażowy styl, wykorzystanie spisanych relacji, czy wzięcie na warsztat archiwalnych fotografii, często pochodzących z prywatnych kolekcji powoduje, że czytelnik czuje ducha przedstawianego miejsca i często mimowolnie zaczyna sięgać po kolejne, bardziej naukowe pozycje książkowe oraz próbuje konfrontować in situ skalę zmian, jakie zaszły w danej przestrzeni.

Pod względem edytorskim praca Lidii Pańków prezentuje się bez zarzutu. Ksiązka została wydana w poręcznym formacie „zeszytowym”, z twardą okładką i szytymi kartkami. Na wklejce książki znajdują się mapy opisywanego obszaru. Szkoda, że wydawca nie zaopatrzył ich w odpowiednią legendę pozwalającą osobom słabo lub zupełnie nieznającym topografii Ursynowa na samodzielne spacery konfrontujące treści zawarte w książce z rzeczywistością. Mankamentem, który jednak jest możliwy do eliminacji w kolejnych wydaniach, jest też brak jakiejkolwiek bibliografii. Zamieszczenie wyboru prac, z których korzystała autorka, mogłoby być dla czytelników książki Pańków sporym ułatwieniem, a przede wszystkim punktem wyjścia do dalszej lektury.

Książkę Lidii Pańków z pełnym przekonaniem mogę polecić zarówno wytrawnym varsavianistom, jak i osobom dopiero stawiającym pierwsze kroki w poznawaniu historii naszej stolicy. Praca ta będzie też niezrównanym źródłem informacji oraz pozycją obowiązkową dla osób zainteresowanych procesami urbanistycznymi epoki PRL.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Krzysztof Michalski
Historyk i politolog, doktorant w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się na dziejach PRL, w szczególności na historii relacji państwo-Kościół oraz na funkcjonowaniu systemu bankowego Polski Ludowej. Autor książki „Działalność Komisji Wspólnej przedstawicieli Rządu PRL i Episkopatu Polski 1980–1989”

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone