Opublikowano
2015-10-30 14:55
Licencja
Wolna licencja

Maurice Druon – „Królowie przeklęci. Tom 1” – recenzja i ocena

Cały świat pasjonuje się stworzonym przez Georga Martina cyklem „Pieśń Lodu i Ognia”, której pierwszy tom nosi znamienny tytuł „Gra o Tron”. Choć książki Martina są osadzone w wymyślonym świecie, jednak rządzi tam odwieczna triada: siła, pieniądz, władza. A tymczasem w zupełnie realnym świecie, we Francji, mordy w imię władzy, zerwane sojusze i polityczne egzekucje były na porządku dziennym?


Autor: Maurice Druon
Tytuł: Królowie przeklęci. Tom 1
ISBN: 978-83-7515-367-5
Rok wydania: 2015
Rodzaj oprawy: twarda
Liczba stron: 772
Format: , 135×215 mm
Cena: 49,90 zł

Ocena naszego recenzenta: 8/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Maurice Druon swój cykl książek Królowie przeklęci napisał z wielkim rozmachem. Autor wykorzystał autentyczne wydarzenia, które od czasu egzekucji Jakuba de Molay, ostatniego wielkiego mistrza zakonu templariuszy, targały Francją aż do wybuchu wojny stuletniej. Dzięki temu stworzył cykl, który można by porównać do krwawych porachunków Starków i Lannisterów. Można, gdyby historia Francji nie była tak przerażająco realna.

Papieżu Klemensie!… Rycerzu Wilhelmie!… Królu Filipie!… Nim rok się skończy spotkamy się na Sądzie Bożym!... Przeklinam was! Przeklinam was! Niech wasze rody będą przeklęte aż do trzynastego pokolenia!… -brzmiały mrożące krew w żyła słowa słynnej klątwy rzuconej przed śmiercią przez de Molaya. Otwierając książkę zaczynamy śledzić rządy „Króla z Żelaza”, Filipa Pięknego. Rozpoczynające tom dramatyczne wydarzenia w efekcie pogrążą Francję i Anglię w mrokach wojny, która przejdzie do historii jako wojna stuletnia (choć będzie trwać z przerwami 116 lat). Dzięki wnikliwym badaniom historycznym Druon odmalowuje całą sieć intryg. Dochodzi poprzez nie nie tylko do spełnienia klątwy, ale także do wybuchu wojny.

Powolne komplikowanie się sytuacji wewnętrznej Francji po zgonie Filipa Pięknego (według najnowszych ustaleń miał on przejść serię wylewów krwi do niemotorycznej części mózgu), nieudolność Ludwika Kłótnika – to wszystko skutkowało decentralizacją władzy i upadkiem większości reform Filipa Pięknego. jak gdyby tylko tłem dla nadwornych intryg i sieci trucicieli, którzy niekoniecznie myślą o długofalowych skutkach swoich poczynań. Żądza zemsty i posiadania władzy, a także odzyskania (bądź utrzymania) majątków przyćmiewa rację stanu.

Nowe wydanie sagi Druona w pierwszym tomie zawiera wydawane do tej pory osobno książki „Król z Żelaza”, „Zamordowana królowa” i „Trucizna królewska”. Dzięki temu czytelnik za jednym zamachem może zapoznać się z całością początkowego wątku, jakim jest zdrada małżeńska Małgorzaty Burgundzkiej i jej kuzynki Blanki. Obie za wiarołomstwo zostały osadzone w twierdzy przez Filipa Pięknego. Po śmierci króla Filipa, jego następca Ludwik Kłótnik, chcąc uwolnić się od niewiernej żony i zawrzeć powtórnie związek małżeński, każe zamordować Małgorzatę. Sam w trzecim tomie pada ofiarą trucizny.

Choć książki z cyklu „Królowie przeklęci” są powieściami a nie dziełami historycznymi, to jednak czas, jaki autor poświęcił na przestudiowanie stosunków panujących w czternastowiecznej Francji, a także sieci sporów (ciągnący się przez cały czas spór o majątek Artois jest faktem historycznym) i intryg czynią jego książki niezłymi punktami wyjścia dla osób zainteresowanych historią, a nie mogących przedrzeć się przez typowe monografie historyczne. Po lekturze Druona niewątpliwie pojawi się ochota choćby na zgłębianie teorii dotyczących śmierci Wilhelma de Nogareta. Choć tradycyjnie wymieniany w klątwie de Molaya, według niektórych badaczy miał umrzeć rok przed zakończeniem procesu zakonnika…

„Królów przeklętych” zdecydowanie należy przeczytać. Każdy znajdzie tam coś dla siebie: wielką miłość, intrygę, zdradę i krwawe porachunki. Wszystko to, co tak fascynuje w „Grze o Tron”.


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Dudzio |

"Królowie Przeklęci", "Ja, Klau(-au-au-au;))diusz", "Poczet Cesarzy Rzymskich", twórczość Dumasa ojca i Maxa Gallo... jak dla mnie klasyka. Żadne fantasy nie może się równać, nawet Wiedźmin czy Świat Diuny. (Tolkiena traktuję jako kategorię samą w sobie). A jakie są wasze ulubione powieści historyczne? (tudzież z historią w tle)Odpowiedz
Daria Czarnecka

Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org