Opublikowano
2016-01-27 18:19
Licencja
Wolna licencja

„Oblitus” - film o zapomnianych polskich żołnierzach walczących w armii USA

„Oblitus: Rise of the Forgotten” to projekt krótkometrażowego filmu wojennego opowiadającego historię zapomnianych polskich żołnierzy w szeregach armii Stanów Zjednoczonych, walczących na zachodnim froncie w 1944 roku. Przedstawione w filmie wydarzenia będą dotyczyły walk pomiędzy aliantami a Niemcami o rzekę Rur, nieopodal miasta Jülich.


Twórcy filmu chcą swoim dziełem zainteresować nie tylko w widzów w Polsce. Film skierowany jest do osób zainteresowanych historią, chcących dowiedzieć się czegoś nowego na temat II wojny światowej czy też pragnących obejrzeć efektowne, pełne akcji widowisko oparte na prawdziwych wydarzeniach. Myślę, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie - zapewnia reżyser Adam Aljović.

Scenariusz napisał Piotr Jurek. Zdjęcia ruszą w kwietniu na Śląsku w Bielsku-Białej, Wyrach i Gostyniu, a premiera planowana jest na sierpień 2016 roku. W produkcji wystąpią głównie członkowie grup rekonstrukcyjnych Reenacting Zone South, GRH Ostfront oraz GRH 78 Sturmdivision, a także kilku młodych aktorów. Obraz będzie pokazywany na zagranicznych festiwalach filmowych oraz zostanie zgłoszony do festiwali kwalifikacyjnych do przyszłorocznych Oscarów w kategorii „Krótkometrażowy film aktorski”.

Mamy duże ambicje, ale uważam, że posiadamy adekwatne możliwości do tego, by bez kompleksów pokazywać się na świecie -przekonuje reżyser. - Nie wyodrębniamy głównego bohatera, ponieważ bohaterami byli wszyscy, którzy musieli przejść przez piekło II wojny światowej.

Pierwsza zapowiedź naszego nowego projektu realizowanego wspólnie z grupą Reenacting Zone South GRH Ostfront oraz GRH 78...

Posted by Oblitus: Rise of the Forgotten - short film on 9 grudzień 2015

W lutym wystartuje kampania crowdfundingowa na portalu polakpotrafi.pl, której celem jest zbiórka dodatkowych funduszy na produkcję.

Osoby zainteresowane projektem mogą śledzić poczynania ekipy także na oficjalnej stronie filmu

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Mat. pras.

Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Maciej Zaremba

Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org