Powstaje fabularyzowany film dokumentalny o chrystianizacji Polski

opublikowano: 2015-12-17 16:21
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Krzyż i korona” to film, który przybliży wydarzenia związane z okolicznościami przyjęcia chrztu przez kształtujące się państwo polskie. Znajdą się w nim inscenizacje z udziałem odtwórców historycznych oraz wirtualne rekonstrukcje najstarszych obiektów sakralnych.
REKLAMA

Zobacz też: Chrzest Polski i początki państwa polskiego

Produkcja powstaje w ramach cieszącego się dużą popularnością telewidzów cyklu popularnonaukowego „Tajemnice początków Polski”, w reżyserii Zdzisława Cozaca. Zdjęcia kręcono m.in. na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, na Ostrowie Lednickim, na Wzgórzu Katedralnym w Gnieźnie, na Wawelu i w Wiślicy. Dzięki współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu część inscenizacji z udziałem odtwórców historycznych zrealizowano w studio. Koproducentem jest TVP Historia.

Jan Matejko, Zaprowadzenie chrześcijaństwa (domena publiczna)
  • Film poruszy wiele żywo dyskutowanych zagadnień związanych z przyjęciem chrztu przez Mieszka I, dotyczących daty, miejsca i okoliczności tego aktu. Przedstawi też najnowszy stan wiedzy o archeologicznych śladach działalności twórców polskiego państwa na polu krzewienia wiary chrześcijańskiej – mówi PAP Zdzisław Cozac. Współautorem scenariusza jest dr hab. Błażej Stanisławski, natomiast konsultantem naukowym prof. Henryk Samsonowicz. Wypowiedzi udzielili uznani naukowcy, m.in. prof. Wojciech Fałkowski, prof. Hanna Kóćka-Krenz, prof. Leszek Słupecki, prof. Jerzy Strzelczyk, prof. Stanisław Rosik czy prof. Przemysław Urbańczyk. Produkcja filmu znajduje się w fazie końcowej. Jego premiera planowana była na kwiecień 2016 roku – w roku, w którym Polska obchodzić będzie uroczyście 1050-lecie chrztu Polski.
  • Niestety, borykam się z trudnościami z pozyskaniem środków na dokończenie produkcji. W poprzednich latach znaczącym wsparciem było dofinansowanie z MNiSW. W tym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, nie przyjmowano wniosków o dofinansowanie działalności popularyzującej naukę – mówi Zdzisław Cozac, który przyznaje, że brakuje nadal 40 proc. budżetu.

Cozac liczy na pomoc w tej kwestii ze strony Narodowego Centrum Kultury (NCK jest koordynatorem wydarzeń w ramach jubileuszu chrztu Polski), które wstępnie złożyło deklarację wsparcia. Jeśli do tego dojdzie, nadal będzie brakowało około 20 proc. sumy do dopięcia budżetu.

Dotychczas Zdzisław Cozac zrealizował w serii „Tajemnice początków Polski” filmy: „Trzcinica – karpacka Troja” – o dziejach grodu na wschodnich rubieżach wczesnopiastowskiego państwa, „Wyspa władców” – o jednym z naczelnych grodów państwa Mieszka i Chrobrego, „Miasto zatopionych bogów” – na temat największego portu Słowian nad Bałtykiem w czasach pierwszych Piastów i „Ukryte gniazdo dynastii” – przybliżającego pochodzenia pierwszego historycznego władcy Polski. Filmy w tej serii zdobyły kilkanaście nagród na festiwalach w kraju i za granicą. Ostatni z tytułów w listopadzie br. – Złotego Kopernika na Festiwalu Filmów Edukacyjnych. W 2013 roku Zdzisław Cozac był nominowany za cykl „Tajemnice początków Polski” w konkursie Serwisu PAP Nauka w Polsce „Popularyzator Nauki”.

Zobacz także:

Źródło: naukawpolsce.pap.pl/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone