Autor: Nauka w Polsce
Tagi: Newsy, Historia religii, Film i telewizja, Pełne średniowiecze, Polska
Opublikowany: 2015-12-17 16:21
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Powstaje fabularyzowany film dokumentalny o chrystianizacji Polski

„Krzyż i korona” to film, który przybliży wydarzenia związane z okolicznościami przyjęcia chrztu przez kształtujące się państwo polskie. Znajdą się w nim inscenizacje z udziałem odtwórców historycznych oraz wirtualne rekonstrukcje najstarszych obiektów sakralnych.

Zobacz też: Chrzest Polski i początki państwa polskiego

Produkcja powstaje w ramach cieszącego się dużą popularnością telewidzów cyklu popularnonaukowego „Tajemnice początków Polski”, w reżyserii Zdzisława Cozaca. Zdjęcia kręcono m.in. na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, na Ostrowie Lednickim, na Wzgórzu Katedralnym w Gnieźnie, na Wawelu i w Wiślicy. Dzięki współpracy z Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu część inscenizacji z udziałem odtwórców historycznych zrealizowano w studio. Koproducentem jest TVP Historia.

Jan Matejko, Zaprowadzenie chrześcijaństwa (domena publiczna)

  • Film poruszy wiele żywo dyskutowanych zagadnień związanych z przyjęciem chrztu przez Mieszka I, dotyczących daty, miejsca i okoliczności tego aktu. Przedstawi też najnowszy stan wiedzy o archeologicznych śladach działalności twórców polskiego państwa na polu krzewienia wiary chrześcijańskiej – mówi PAP Zdzisław Cozac. Współautorem scenariusza jest dr hab. Błażej Stanisławski, natomiast konsultantem naukowym prof. Henryk Samsonowicz. Wypowiedzi udzielili uznani naukowcy, m.in. prof. Wojciech Fałkowski, prof. Hanna Kóćka-Krenz, prof. Leszek Słupecki, prof. Jerzy Strzelczyk, prof. Stanisław Rosik czy prof. Przemysław Urbańczyk. Produkcja filmu znajduje się w fazie końcowej. Jego premiera planowana była na kwiecień 2016 roku – w roku, w którym Polska obchodzić będzie uroczyście 1050-lecie chrztu Polski.
  • Niestety, borykam się z trudnościami z pozyskaniem środków na dokończenie produkcji. W poprzednich latach znaczącym wsparciem było dofinansowanie z MNiSW. W tym roku, z uwagi na zmiany w przepisach, nie przyjmowano wniosków o dofinansowanie działalności popularyzującej naukę – mówi Zdzisław Cozac, który przyznaje, że brakuje nadal 40 proc. budżetu.

Cozac liczy na pomoc w tej kwestii ze strony Narodowego Centrum Kultury (NCK jest koordynatorem wydarzeń w ramach jubileuszu chrztu Polski), które wstępnie złożyło deklarację wsparcia. Jeśli do tego dojdzie, nadal będzie brakowało około 20 proc. sumy do dopięcia budżetu.

Dotychczas Zdzisław Cozac zrealizował w serii „Tajemnice początków Polski” filmy: „Trzcinica – karpacka Troja” – o dziejach grodu na wschodnich rubieżach wczesnopiastowskiego państwa, „Wyspa władców” – o jednym z naczelnych grodów państwa Mieszka i Chrobrego, „Miasto zatopionych bogów” – na temat największego portu Słowian nad Bałtykiem w czasach pierwszych Piastów i „Ukryte gniazdo dynastii” – przybliżającego pochodzenia pierwszego historycznego władcy Polski. Filmy w tej serii zdobyły kilkanaście nagród na festiwalach w kraju i za granicą. Ostatni z tytułów w listopadzie br. – Złotego Kopernika na Festiwalu Filmów Edukacyjnych. W 2013 roku Zdzisław Cozac był nominowany za cykl „Tajemnice początków Polski” w konkursie Serwisu PAP Nauka w Polsce „Popularyzator Nauki”.

Zobacz także:

Źródło: naukawpolsce.pap.pl/

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Nauka w Polsce
Powyższy materiał jest przedrukiem z serwisu internetowego „Nauka w Polsce” współtworzonego przez Polską Agencję Prasową i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Publikacji dokonano na zasadach określonych przez PAP S.A.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy