Opublikowano
2015-10-14 18:00
Licencja
Wolna licencja

PREMIERA: Mateusz Będkowski – „Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część II”

Kogo z nas nie fascynują dalekie podróże? Zwłaszcza jeśli w ich trakcie możemy poznać lądy zupełnie dzikie i nieznane? Mateusz Będkowski przedstawia dalszy ciąg opowieści o zapomnianych polskich podróżnikach, którzy na zawsze zapisali się w dziejach!


Autor: Mateusz Będkowski
Tytuł: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część II”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
wersja e-book
ISBN: 978-83-65156-02-0
Stron: 124
Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
wersja papierowa (3 części e-booka w jednej książce):
ISBN: 978-83-66022-39-3
Oprawa: miękka
Ilość stron: 422
Wymiary: 145 × 210

39,90 zł

Zobacz też pozostałe nasze e-booki!

Wiek XIX to epoka rewolucji. Błyskawiczne zmiany następowały wówczas z dnia na dzień: skokowo powiększała się też ludzka wiedza. Śmiałków nie brakowało również wśród Polaków - dla dobra nauki byli oni gotowi na największe wyrzeczenia. Czasem motorem była własna ambicja, kiedy indziej – przypadek. Fascynujące podróże bywały nierzadko wymuszone. Tak było w przypadku Józefa Kopcia – polskiego oficera zesłanego na Syberię, który odkrył ślady innego rodaka-awanturnika.

Polski nie było na mapach Europy, więc Polacy odkrywali świat w imieniu obcych państw. Tak było wtedy, gdy Paweł Edmund Strzelecki okrążył świat w celach naukowych. Był pierwszym Polakiem, któremu się to samodzielnie powiodło, ale najbardziej na wyprawie skorzystali Anglicy. Podobny los spotkał Ignacego Domeykę. Dawny przyjaciel Adama Mickiewicza poniósł kaganek oświaty aż do Ameryki Południowej, gdzie budował chilijskie górnictwo i naukę.

W XIX stuleciu wśród największych podróżników niewiele było kobiet. Ale wśród tych nielicznych – były Polki, potrafiące zawstydzić niejednego mężczyznę. Korzystając z emancypacji i rozwoju technicznego przełamywały stereotypy. Kartografia, sprawy wojskowe, i medyczne wyłącznie domeną mężczyzn? One jako pierwsze udowodniły, że to nieprawda!

Choć momentami historie te przypominają legendy, wszystkie są prawdziwe. Pokazują do czego zdolny jest człowiek głodny wiedzy, poszukujący granic własnych możliwości. Udowadniają też, że świat podróżników i odkrywców bez Polaków byłby bez porównania uboższy. Szczegóły przynosi książka Mateusza Będkowskiego „Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Cześć II”. Zachęcamy do lektury!

Mateusz Będkowski (ur. 1987 w Warszawie) – absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się losami polskich podróżników i odkrywców na przestrzeni dziejów, szczególnie z XIX wieku. W 2011 roku obronił pracę magisterską pt. „Wyprawa Stefana Szolc-Rogozińskiego do Kamerunu w latach 1882–1885”. Publikował m.in. w czasopismach „Mówią Wieki” i „African Review. Przegląd Afrykanistyczny”, a także w portalu Histmag.org.

Przeczytaj fragment książki: PDF, EPUB, MOBI

Spis treści:

Przedmowa
Józef Kopeć: śladami Beniowskiego na Kamczatce
Paweł Edmund Strzelecki: w dziewięć lat dookoła świata
Ignacy Domeyko: obrońca Araukanów
Sygurd Wiśniowski: portret reportera
Jan Sztolcman: łowca kolibrów
Pierwsze Polki na krańcach świata

Autor: Mateusz Będkowski
Tytuł: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Część II”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
wersja e-book:
ISBN: 978-83-65156-02-0
Stron: 124
Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
wersja papierowa (3 części e-booka w jednej książce):
ISBN: 978-83-66022-39-3
Oprawa: miękka
Ilość stron: 422
Wymiary: 145 × 210

39,90 zł

Zobacz też:

Zobacz też pozostałe nasze e-booki!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Octopus |

Już nie mogłam doczekać się kolejnych informacji o losach polskich podróżników. Polecam te ciekawe artykuły :-)Odpowiedz
Redakcja

Redakcja Histmag.org

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org