Opublikowano
2015-02-11 17:22
Licencja
Wolna licencja

PREMIERA: Mateusz Będkowski – „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”

Odkrywcy Ameryki, eksploratorzy Afryki, dzielni żeglarze – kto z nas nie fascynował się podróżnikami? Razem z Mateuszem Będkowskim poznajmy historie zapomnianych polskich podróżników, którzy na zawsze zapisali się w dziejach. Wyruszmy w wyprawę tropem odkrywców z XIX wieku!


Autor: Mateusz Będkowski
Tytuł: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
wersja e-book:
ISBN: 978-83-65156-01-3
Stron: 143
Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
wersja papierowa (3 części e-booka w jednej książce):
ISBN: 978-83-66022-39-3
Oprawa: miękka
Ilość stron: 422
Wymiary: 145 × 210

39,90 zł

Zobacz też:

Zobacz też pozostałe nasze e-booki!

Wiek XIX to epoka pionierskich wypraw naukowych i szczyt europejskiego kolonializmu. Na ten okres przypada także największa liczba fascynujących podróży. Ich cel był różny. Czasem chodziło o poszukiwanie metali szlachetnych, głównie złota, kiedy indziej celem było objęcie w posiadanie strategicznych obszarów. W ten sposób „wiek pary” stał nie tylko pod znakiem rozwoju przemysłowego, ale również pod znakiem odkryć. Ważny udział w poznawaniu i badaniu świata mieli także Polacy. Brak niepodległego państwa nie był tu żadną przeszkodą.

Niektórzy przyszli polscy podróżnicy musieli uciekać z ojczyzny przed represjami zaborców. Innych po prostu ciągnęło do odległych zamorskich krain – ci zaciągali się na statki handlowe i wojenne zachodnich mocarstw. Jeszcze inni, pojmani przez Rosjan za działalność niepodległościową, byli zsyłani na wschód – przede wszystkim na Syberię i Kaukaz. Właśnie tam, podczas katorgi, wielu z nich prowadziło badania naukowe. Dzięki temu zostawali później wybitnymi naukowcami i odkrywcami. Polacy, cierpiący prześladowania ze strony zaborców, jak mało kto byli też wyczuleni na okrucieństwo białego człowieka.

Historie z XIX wieku wydają się dziś przypominać legendy. Kto pamięta o postaci „kapitana Adama”, właściciela wysp na Oceanie Indyjskim? Kto uwierzy w niezwykłe dzieje ułana zmęczonego walką za naród polski i węgierski, poszukującego wielkiego majątku w odległej Australii? Czy w Kamerunie miała powstać pierwsza w dziejach polska kolonia? Na wszystkie te pytania odpowiedź przyniesie książka Mateusza Będkowskiego Polacy na krańcach świata: XIX wiek. Zachęcamy do lektury!

Mateusz Będkowski (ur. 1987 w Warszawie) – absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się losami polskich podróżników i odkrywców na przestrzeni dziejów, szczególnie z XIX wieku. W 2011 roku obronił pracę magisterską pt. „Wyprawa Stefana Szolc-Rogozińskiego do Kamerunu w latach 1882–1885”. Publikował m.in. w czasopismach „Mówią Wieki” i „African Review. Przegląd Afrykanistyczny”, a także w portalu Histmag.org.

Spis treści:

Przedmowa
Kapitan Adam Mierosławski – właściciel wysp na Oceanie Indyjskim
Seweryn Korzeliński i australijska gorączka złota
Jan Kubary – badacz wysp tropikalnych
Polak w kongijskim piekle. Jak powstało „Jądro ciemności” Josepha Conrada
Wyprawa Stefana Szolc-Rogozińskiego do Kamerunu w latach 1882–1885
Zapomniani podróżnicy. Wyprawa braci Stebleckich do Afryki Wschodniej (1884–1896)
Henryk Arctowski i Antoni Dobrowolski – pierwsi Polacy w Antarktyce
Bibliografia
O autorze

Przeczytaj fragment książki: PDF, EPUB, MOBI

Autor: Mateusz Będkowski
Tytuł: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
ISBN: 978-83-65156-01-3
Stron: 143
Formaty: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)

9,9 zł

(e-book)
wersja papierowa (3 części e-booka w jednej książce):
ISBN: 978-83-66022-39-3
Oprawa: miękka
Ilość stron: 422
Wymiary: 145 × 210

39,90 zł

Zobacz też:

Zobacz też pozostałe nasze e-booki!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Jestem szczęśliwym posiadaczem pamiętników Korzelińskiego. Brakuje mi pośród postaci z tej książki Sygurda Wiśniowskiego. Jego wspomnienia i nowele mam również.Odpowiedz

Gość: Meduza |

Cieszę się, że powstał ten e-book, czytałam wcześniej artykuły tego Autora i bardzo mi się podobały.Odpowiedz
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org