Autor: Anna Szczykutowicz
Tagi: Recenzje, Historia życia codziennego i obyczajowości, 1945-1989, Polska, Kraków, Małopolska, Muzea i instytucje kultury
Opublikowany: 2016-02-17 14:25
Licencja: wolna licencja

„PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego” – recenzja i ocena wystawy

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśl, gdy słyszymy słowo „PRL”, to najczęściej „komunizm”. Ale był to jednocześnie czas, w którym życie codzienne miało swoją niepowtarzalną atmosferę, a niektóre wspomnienia z tego okresu przywołują sentymentalny uśmiech na twarzy. W podróż do tamtych lat, na krakowskie osiedla, działki i do miejsc kultury, zabiera nas wystawa „PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego”.
REKLAMA
PRL mieszka w nas? Kultura czasu wolnego
Ocena: 8
Czas: 17.06.2015 – 28.02.2016

Na początku pojawiamy się na Podwórku, na placu zabaw wśród dzieci i ich rodziców. Nietrudno o przejeżdżający skuter Osa czy motocykl Junak. Przed nowohuckimi blokami obserwujemy prace społeczne mieszkańców, którzy dbają o swoje osiedle. Dalej przechodzimy do działek, stanowiących ważny element nie tylko życia codziennego, lecz także politycznego. Wchodzimy do Kina i Domu Kultury, gdzie poznajemy typową, peerelowską sztukę. W Świetlicach jawią nam się nieprofesjonalne obrazy i dzieła wykonane przez dzieci i wychowanków placówek. Nawet wieczorne dansingi powiązane są z propagandą – w tle, za sceną, dostrzegamy portrety komunistycznych przywódców. Przechodzimy jeszcze przez Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, czyli Empik, i na samym końcu docieramy do Śmietnika historii, gdzie między innymi obserwujemy rozmontowywanie pomnika Lenina.

Zobacz także:

Wystawa, prócz podziału na kilka kategorii, została także ponumerowana. Dzięki temu wiemy, gdzie po kolei iść. W dużej, wygodnej sali znajduje się miejsce na spokojne spacerowanie wśród eksponatów. A te zabierają nas kilkadziesiąt lat wstecz, dają poczuć ten specyficzny klimat i przede wszystkim są źródłem ciekawych informacji podanych w bardzo przystępny sposób. Zwykle o tych czasach dowiadujemy się przez pryzmat ważnych wydarzeń politycznych, strajków, zamieszek i walk obywateli z rządem. Tutaj poznajemy życie codzienne zwykłych ludzi, ich rozrywki, zajęcia i problemy, z którymi musieli się mierzyć. Odkrywamy tę drugą warstwę PRL-u, przebijającą się przez szarość blokowisk i ciężar komunistycznej propagandy – kwitnące życie towarzyskie i kulturalne.

Fot. Anna Szczykutowicz

Nie ma przeciążenia materiału, co stanowi dużą zaletę, bo muzea często tworzą wystawy, których nie da się przyswoić i porządnie poznać podczas jednych odwiedzin. Tutaj jest odwrotnie, a eksponaty zostały dobrze posortowane według tematów. Bardzo pomysłowa atrapa kina, ciekawe zdjęcia, na które się po prostu przyjemnie patrzy, wywołujące zapewne wspomnienia u starszych, a u niepamiętających tych czasów – refleksję – ocenia jedna ze zwiedzających, Agnieszka Wszołek.

Dodatkowym plusem jest to, że w cenie wystawy możemy zwiedzić również schron przeciwlotniczy, w którym przygotowano ekspozycję „Atomowa groza. Schrony w Nowej Hucie”, oraz bogaty zbiór znaczków, stempli i kopert na gościnnym wernisażu „Filatelistyka podziemna 1980-1986 ze zbiorów Stowarzyszenia Sieć Solidarności”.

Redakcja: Agnieszka Woch

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Anna Szczykutowicz
Studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i harcerka ZHR. Interesuje się historią lokalną, zwłaszcza świętokrzyską partyzantką. Miłośniczka pieszych wędrówek i gór.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy