Tak walczyli Wikingowie. Wczesnośredniowieczna wojskowość w obrazach

opublikowano: 2016-05-08 10:08
wolna licencja
poleć artykuł:
Stworzona przez brytyjskiego archeologa i kolekcjonera broni galeria pozwala przyjrzeć się detalom dotyczącym wczesnośredniowiecznego pola bitwy.
REKLAMA

Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Niektórym pasjonatom wojskowości średniowiecznej nie wystarcza wiedza ilu ludzi wzięło udział w bitwie i jakim zakończyła się wynikiem. Chcieliby poznać szczegóły – w jaki sposób wojownik trzymał tarczę, z jakich technik korzystał w celu pokonania przeciwnika, jak wyglądał szyk i przemarsz oddziału. O ile źródła późnośredniowieczne pozwalają odpowiedzieć na część z tych pytań, to już na przykład „era Wikingów” pozostaje owiana mgłą tajemnicy.

Scena walki z Psałterza Stuttgardzkiego (IX w.) (domena publiczna)

Detalom dotyczącym wczesnośredniowiecznej wojskowości postanowił przyjrzeć się Matt Easton, brytyjski archeolog, kolekcjoner broni i miłośnik szermierki dawnej. Zaczął zbierać i porównywać materiały ikonograficzne z okresu VIII-XII w. Stworzona przez niego galeria zawiera liczne ilustracje, zebrane z psałterzy i kronik, które przedstawiają metody walki z tzw. epoki Anglosasów i ery Wikingów. Barwna ikonografia umożliwia zaobserwowanie pewnych tendencji (np. rodzajów wykorzystywanej broni), ale wciąż wiele zagadnień pozostaje w sferze domysłów. Matt Easton zamierza jednak rozwijać swój projekt. Chce porównać wnioski wyciągnięte z badań nad ilustracjami ze źródłami pisanymi i materiałem archeologicznym (np. ślady ran na szczątkach odkrytych na polach bitew). Ma to doprowadzić do jak najdokładniejszego odtworzenia realiów, panujących na wczesnośredniowiecznym polu bitwy.

Bitwa przedstawiona w XII-wiecznym Psałterzu Eadwina (domena publiczna)

Póki co można przyjrzeć się owocom pierwszego etapu pracy, czyli ciągle rozwijanej galerii. Dzisiejsze wyobrażenie o wczesnośredniowiecznej wojskowości kształtują seriale takie jak „Wikingowie”. Warto jednak czasem wrócić do źródeł.

Przejdź do galerii Matta Eastona

Źródło: uk.pinterest.com

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
cena:
14,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
135
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-37-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone