Opublikowano
2016-05-08 12:08
Licencja
Wolna licencja

Tak walczyli Wikingowie. Wczesnośredniowieczna wojskowość w obrazach

Stworzona przez brytyjskiego archeologa i kolekcjonera broni galeria pozwala przyjrzeć się detalom dotyczącym wczesnośredniowiecznego pola bitwy.


Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Niektórym pasjonatom wojskowości średniowiecznej nie wystarcza wiedza ilu ludzi wzięło udział w bitwie i jakim zakończyła się wynikiem. Chcieliby poznać szczegóły – w jaki sposób wojownik trzymał tarczę, z jakich technik korzystał w celu pokonania przeciwnika, jak wyglądał szyk i przemarsz oddziału. O ile źródła późnośredniowieczne pozwalają odpowiedzieć na część z tych pytań, to już na przykład „era Wikingów” pozostaje owiana mgłą tajemnicy.

Scena walki z Psałterza Stuttgardzkiego (IX w.) (domena publiczna)

Detalom dotyczącym wczesnośredniowiecznej wojskowości postanowił przyjrzeć się Matt Easton, brytyjski archeolog, kolekcjoner broni i miłośnik szermierki dawnej. Zaczął zbierać i porównywać materiały ikonograficzne z okresu VIII-XII w. Stworzona przez niego galeria zawiera liczne ilustracje, zebrane z psałterzy i kronik, które przedstawiają metody walki z tzw. epoki Anglosasów i ery Wikingów. Barwna ikonografia umożliwia zaobserwowanie pewnych tendencji (np. rodzajów wykorzystywanej broni), ale wciąż wiele zagadnień pozostaje w sferze domysłów. Matt Easton zamierza jednak rozwijać swój projekt. Chce porównać wnioski wyciągnięte z badań nad ilustracjami ze źródłami pisanymi i materiałem archeologicznym (np. ślady ran na szczątkach odkrytych na polach bitew). Ma to doprowadzić do jak najdokładniejszego odtworzenia realiów, panujących na wczesnośredniowiecznym polu bitwy.

Bitwa przedstawiona w XII-wiecznym Psałterzu Eadwina (domena publiczna)

Póki co można przyjrzeć się owocom pierwszego etapu pracy, czyli ciągle rozwijanej galerii. Dzisiejsze wyobrażenie o wczesnośredniowiecznej wojskowości kształtują seriale takie jak „Wikingowie”. Warto jednak czasem wrócić do źródeł.

Przejdź do galerii Matta Eastona

Źródło: uk.pinterest.com

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Antoni Olbrychski

Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org