Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Internet, Newsy, Historia wojskowości, Wczesne średniowiecze, Skandynawia, Europa
Opublikowany: 2016-05-08 10:08
Licencja: wolna licencja

Tak walczyli Wikingowie. Wczesnośredniowieczna wojskowość w obrazach

Stworzona przez brytyjskiego archeologa i kolekcjonera broni galeria pozwala przyjrzeć się detalom dotyczącym wczesnośredniowiecznego pola bitwy.
REKLAMA

Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Niektórym pasjonatom wojskowości średniowiecznej nie wystarcza wiedza ilu ludzi wzięło udział w bitwie i jakim zakończyła się wynikiem. Chcieliby poznać szczegóły – w jaki sposób wojownik trzymał tarczę, z jakich technik korzystał w celu pokonania przeciwnika, jak wyglądał szyk i przemarsz oddziału. O ile źródła późnośredniowieczne pozwalają odpowiedzieć na część z tych pytań, to już na przykład „era Wikingów” pozostaje owiana mgłą tajemnicy.

Scena walki z Psałterza Stuttgardzkiego (IX w.) (domena publiczna)

Detalom dotyczącym wczesnośredniowiecznej wojskowości postanowił przyjrzeć się Matt Easton, brytyjski archeolog, kolekcjoner broni i miłośnik szermierki dawnej. Zaczął zbierać i porównywać materiały ikonograficzne z okresu VIII-XII w. Stworzona przez niego galeria zawiera liczne ilustracje, zebrane z psałterzy i kronik, które przedstawiają metody walki z tzw. epoki Anglosasów i ery Wikingów. Barwna ikonografia umożliwia zaobserwowanie pewnych tendencji (np. rodzajów wykorzystywanej broni), ale wciąż wiele zagadnień pozostaje w sferze domysłów. Matt Easton zamierza jednak rozwijać swój projekt. Chce porównać wnioski wyciągnięte z badań nad ilustracjami ze źródłami pisanymi i materiałem archeologicznym (np. ślady ran na szczątkach odkrytych na polach bitew). Ma to doprowadzić do jak najdokładniejszego odtworzenia realiów, panujących na wczesnośredniowiecznym polu bitwy.

Bitwa przedstawiona w XII-wiecznym Psałterzu Eadwina (domena publiczna)

Póki co można przyjrzeć się owocom pierwszego etapu pracy, czyli ciągle rozwijanej galerii. Dzisiejsze wyobrażenie o wczesnośredniowiecznej wojskowości kształtują seriale takie jak „Wikingowie”. Warto jednak czasem wrócić do źródeł.

Przejdź do galerii Matta Eastona

Źródło: uk.pinterest.com

Polecamy e-book Michała Beczka – „Wikingowie na Rusi”

Michał Beczek
„Wikingowie na Rusi”
14,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 135
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-37-2
REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Antoni Olbrychski
Absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, w szczególności wojskowością i życiem codziennym. Instruktor szermierki, członek Akademii Szermierzy. Członek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku i edukator na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy