Autor: Antoni Olbrychski
Tagi: Skandynawia, Wczesne średniowiecze, Historia wojskowości, Newsy, Internet, Europa
Opublikowany: 08 maja 2016
Licencja:wolna licencja

Tak walczyli Wikingowie. Wczesnośredniowieczna wojskowość w obrazach

Stworzona przez brytyjskiego archeologa i kolekcjonera broni galeria pozwala przyjrzeć się detalom dotyczącym wczesnośredniowiecznego pola bitwy.

Zobacz też: Wikingowie i ich podboje

Niektórym pasjonatom wojskowości średniowiecznej nie wystarcza wiedza ilu ludzi wzięło udział w bitwie i jakim zakończyła się wynikiem. Chcieliby poznać szczegóły – w jaki sposób wojownik trzymał tarczę, z jakich technik korzystał w celu pokonania przeciwnika, jak wyglądał szyk i przemarsz oddziału. O ile źródła późnośredniowieczne pozwalają odpowiedzieć na część z tych pytań, to już na przykład „era Wikingów” pozostaje owiana mgłą tajemnicy.

Scena walki z Psałterza Stuttgardzkiego (IX w.) (domena publiczna)

Detalom dotyczącym wczesnośredniowiecznej wojskowości postanowił przyjrzeć się Matt Easton, brytyjski archeolog, kolekcjoner broni i miłośnik szermierki dawnej. Zaczął zbierać i porównywać materiały ikonograficzne z okresu VIII-XII w. Stworzona przez niego galeria zawiera liczne ilustracje, zebrane z psałterzy i kronik, które przedstawiają metody walki z tzw. epoki Anglosasów i ery Wikingów. Barwna ikonografia umożliwia zaobserwowanie pewnych tendencji (np. rodzajów wykorzystywanej broni), ale wciąż wiele zagadnień pozostaje w sferze domysłów. Matt Easton zamierza jednak rozwijać swój projekt. Chce porównać wnioski wyciągnięte z badań nad ilustracjami ze źródłami pisanymi i materiałem archeologicznym (np. ślady ran na szczątkach odkrytych na polach bitew). Ma to doprowadzić do jak najdokładniejszego odtworzenia realiów, panujących na wczesnośredniowiecznym polu bitwy.

Bitwa przedstawiona w XII-wiecznym Psałterzu Eadwina (domena publiczna)

Póki co można przyjrzeć się owocom pierwszego etapu pracy, czyli ciągle rozwijanej galerii. Dzisiejsze wyobrażenie o wczesnośredniowiecznej wojskowości kształtują seriale takie jak „Wikingowie”. Warto jednak czasem wrócić do źródeł.

Przejdź do galerii Matta Eastona

Źródło: uk.pinterest.com

Historia z rozmachem! Kup naszą koszulkę z wikingiem:

Cena koszulki wynosi 34,99 zł.

Kup koszulkę, wesprzyj nasz portal!

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy