Tomasz Krok - „Antymasońska komórka Episkopatu Polski w świetle badań i dokumentów (1946-1952)” - recenzja i ocena

opublikowano: 2016-01-29, 09:00
wolna licencja
Masoneria jest w Polsce tematem budzącym spore kontrowersje. Literatura poświęcona tej problematyce pełna jest sensacyjnych teorii, najczęściej bezpodstawnych, lub co najmniej mocno wątpliwych. Jeszcze trudniej jest chyba przeanalizować stosunek do masonerii Kościoła katolickiego.
reklama
Tomasz Krok
„Antymasońska komórka Episkopatu Polski w świetle badań i dokumentów (1946-1952)”
cena:
36,00 zł
Podajemy sugerowaną cenę detaliczną z dnia dodania produktu do naszej bazy. Użyj przycisku, aby przejść do sklepu — tam poznasz aktualną cenę produktu. Szczęśliwie zwykle jest niższa.
Wydawca:
Black Antlers Press
Rok wydania:
2015
Okładka:
miękka
Liczba stron:
352
Format:
A5
ISBN:
978-83-943722-0-0

Praca Tomasza Kroka Antymasońska komórka Episkopatu Polski w świetle badań i dokumentów (1946-1952) składa się ze wstępu, czterech rozdziałów, zakończenia, a także części Kilka słów na początek przygotowanej przez Norberta Wójtowicza. Ten ostatni przytoczył słowa Leona Chajna, które w bardzo dobry sposób obrazują przed jakim trudnościami stają badacze masonerii, przedstawienie tej problematyki „przypomina manewrowanie statku miedzy widocznymi i ukrytymi rafami, ze wszystkich stron czyhają niebezpieczeństwa, piętrzą się trudności, a wołanie o pomoc ginie bez echa”. Celem pracy Kroka, jak wynika z wprowadzenia, było przedstawienie działalności atymasońskiej komórki Episkopatu Polski, a w mniejszym stopniu także inwigilacji środowisk masońskich przez komunistyczny aparat represji.

W pierwszym rozdziale autor przybliża dzieje polskiego wolnomularstwa w okresie II Rzeczpospolitej. W sposób syntetyczny, ale i wyczerpujący przedstawił poszczególne środowiska tworzące polską masonerię w latach 1918-1939. Omówił również zjawisko antymasonizmu, pokrótce opisując jego główne nurty. W drugiej części swojej pracy scharakteryzował środowisko młodzieży katolickiej i organizacji akademickich, z których w większości wywodzili Jerzy Krasnowolski, Ludwik Tyborowski i ich współpracownicy, którzy za wiedzą prymasa Stefana Wyszyńskiego i bp. Michała Klepacza, zajmowali się śledzeniem aktywności masonerii w powojennej Polsce. Autor kompetentnie omówił życiorysy poszczególnych osób, oraz powody dla których zaangażowały się one w tego typu działalność (część z nich nie zdawała sobie sprawy, o istnieniu wspomnianej komórki, oraz nie znała przyczyn dla których Krasnowolski gromadził wiedzę o masonerii). Najwięcej miejsca autor poświecił właśnie głównemu organizatorowi atymasońskiej działalności - Krasnowolskiemu. Przedstawił szeroko jego skomplikowany życiorys - osoby współpracującej z ważnymi środowiskami katolików, inwigilowanej przez aparat represji, a równocześnie współpracownika bezpieki.

Najważniejszą częścią pracy stanowi rozdział trzeci. We wprowadzeniu sam autor podkreślał: „Główna część pracy ma na celu, ukazanie świata wyobrażeń twórców «komórki antymasońskiej» w latach 1947-1952 w stosunku do rzeczywistości. O ile było to tylko możliwe, wytworzone przez nią materiały zostały przez autora poddane krytycznej analizie”. W tym rozdziale autor przedstawia grupy inwigilowane przez środowisko skupione wokół Krasnowolskiego: wolnomularstwo regularne, okultystyczne nurty parawolnomularskie i środowiska katolickie podejrzewane o związki z masonerią. W ostatnim, czwartym rozdziale autor próbował dociec powodów dla których dostojnicy kościelni zlecali świeckim współpracownikom zbadanie aktywności masonerii oraz przedstawił konsekwencje, jakie poniosły osoby współpracujące z Krasnowolskim w pozyskiwaniu informacji na temat wolnomularstwa. W zakończeniu autor przedstawia wnioski (nieco zbyt skrótowo) w których skłania się do stwierdzenia, iż antymasońskia działalność komórki wynikała w zasadniczej mierze z traumatycznych przeżyć wojennych, stereotypów wytworzonych w czasie II RP oraz z zimnowojennej propagandy.

reklama

Opracowanie Kroka - choć wartościowe - ma kilka mankamentów. Brakuje w niej przede wszystkim precyzyjnego zdefiniowania, co autor rozumie pod kluczowymi dla pracy pojęciami: mason i masoneria. Pewne wątpliwości budzi również tytuł książki. Z pewnością struktura którą kierował Krasnowolski i Tyborowski nie była znana (i akceptowana) przez większość członków Episkopatu, a jedynie przez biskupa (a następnie - prymasa) Stefana Wyszyńskiego oraz biskupa Michał Klepacza. Należało to w treści książki wyraźnie zaakcentować, choć - co ciekawe - nazwa tej struktury nie budzi wątpliwości u autora części Kilka słów na początek Norberta Wójtowicza. Autorowi zdarza się również ferować sprzeczne sądy. W jednym miejscu pisze, że Krasnowolski nie był znaczącym działaczem wśród katolików świeckich, aby w innym podkreślać, że sprawował on funkcję wiceprezesa Klubu Inteligencji Katolickiej „Dialog” w Warszawie”, oraz był prominentnym działaczem PAX-u. W pracy pojawiają się również drobne błędy literowe i niewielkie potknięcia językowe.

Podsumowując, praca Tomasz Kroka to dzieło interesująca, podejmujące szerzej problematykę dotychczas praktycznie nie opisywaną w polskiej historiografii (jedynym wyjątkiem jest tu ostatnia książka Andrzeja Friszke na temat młodych działaczy katolickich). Jak napisałem, nie jest pozbawiona drobnych błędów, tym niemniej przynosi nowe ustalenia i szerzej naświetla antymasońską aktywność Krasnowolskiego i ludzi z nimi mniej lub bardziej związanych. Ponadto, jak warto podkreślić, autor sprawnie porusza się w problematyce relacji państwo-Kościół-masoneria, oraz posiada - mimo młodego wieku - sporą wiedzę na ten temat. Pozostaje mieć nadzieję, że jeszcze rozwinie on swój warsztat badawczy i szerzej opiszę problematykę funkcjonowania masonerii w rzeczywistości Polski „ludowej”.

reklama
Komentarze
o autorze
Rafał Łatka
Historyk i politolog, dr nauk społecznych z zakresu nauk o polityce (specjalność historia najnowsza Polski), pracownik Biura Badań Historycznych IPN. Autor wielu publikacji naukowych i popularnych, w tym publikacji książkowych: Polityka władz PRL wobec Kościoła katolickiego w województwie krakowskim w latach 1980- 1989, Kraków 2016 (praca wyróżniona w konkursie na Najlepszy debiut historyczny roku im. Władysława Pobóg- Malinowskiego); Pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa w oczach SB. Wybór dokumentów, Kraków 2012, redaktor tomów studiów: Obchody Millenium na Uchodźstwie w 50. rocznice, Warszawa 2016 (wspólnie z Janem Żarynem); Polskie wizje i oceny komunizmu po 1939 r., Kraków 2015 (wspólnie z Bogdanem Szlachtą); Stosunki państwo- Kościół w Polsce w latach 1944- 2010. Studia i materiały, Kraków 2013; Realizm polityczny, Kraków 2013. Sekretarz redakcji czasopisma ,,Pamięć i Sprawiedliwość’, członek redakcji pism ,,Glaukopis” i ,,Myśl.PL”.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone