Z wizytą u Niechciców

opublikowano: 2016-07-07 17:46
wolna licencja
poleć artykuł:
Jest niedziela 3 lipca. Zegarki zaraz wskażą godzinę 15.00. Z oddali dobiega śmiech nadchodzących gości. Część z nich przechadza się po parku. Inni kierują wzrok ku licznym stoiskom oferującym rękodzieło i lokalne przysmaki.
REKLAMA

Zobacz też: „Noce i dnie” – polskie „Przeminęło z wiatrem”?

Znajdujemy się w Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, gdzie mieści się Oddział Literacki Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu. Lada chwila ma się tutaj odbyć „Pranie w Serbinowie” – kolejna już odsłona wydarzenia z cyklu „Niedziele u Niechciców”. Imprezy plenerowe organizowane są od 2004 roku, a swoją tematyką nawiązują do fabuły popularnej powieści „Noce i dnie”.

(fot. N. Białożył).
(fot. N. Białożył).
(fot. N. Białożył).

„Niedziele u Niechciców” mają charakter literacko-ludyczny. Część programu poświęcona jest twórczości folklorystycznej zespołów, tworzących nasz regionalny krajobraz – mówi Sylwia Kucharska, dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu – Z drugiej strony skupiamy się na prozie Marii Dąbrowskiej. Nawiązujemy do „Nocy i dni” m.in. poprzez odgrywane w dworku scenki. Dziś mamy pranie w Serbinowie, w zeszłym miesiącu odbył się walc Barbary, a w sierpniu zapraszamy na wesele Barbary i Bogumiła. Dodatkowo o godzinie 18.00 wyświetlony zostanie dokument „Po drugiej stronie kamery”, który przedstawia kulisy powstawania filmu „Noce i dnie”.

Trwają przygotowania do Wielkiego Prania. Stanowisko grupy rekonstrukcyjnej przyciąga coraz więcej zainteresowanych. Twórcy mają na sobie realistyczne kostiumy chłopskie, czym budzą ciekawość. Zgromadzeni dookoła ludzie kierują uwagę na obco wyglądające przedmioty. Balia, tarka czy ubijak stanowią niecodzienny widok. W wielkiej misie ubijana jest piana, a na tarce już znajdują się pierwsze sztuki odzieży. Rekonstruktorzy zapraszają nie tylko do obserwowania, ale także do czynnego udziału. Chętni mogą pod nadzorem realizatorów wyprasować tkaniny przy użyciu starego żelazka. Dzieci gromadzą się wokół bali i ubijają pianę. W oddali można również zobaczyć wywieszoną instrukcję robienia prania. Odtworzeniem tego procesu zajęła się Izba Historyczno-Regionalna Małgorzaty i Karola Matczaków.

(fot. N. Białożył).
(fot. N. Białożył).
(fot. N. Białożył).

Polecamy e-book: Paweł Rzewuski – „Wielcy zapomniani dwudziestolecia”

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.1”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
58
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-0-8
REKLAMA

O pełnych godzinach do środka dworku wchodzą grupy złożone z kilkunastu osób. Odwiedzający mogą zobaczyć m.in. rekonstrukcje pokoju Marii Dąbrowskiej czy kuchni dworskiej. W pomieszczeniach wystawione są ubrania z epoki, a na ścianach wiszą liczne fotografie. Goście mają również szansę wysłuchać tekstu literackiego „Aromat minionych czasów”, związanego z pasją matki pisarki: szydełkowaniem. Dąbrowska spędziła w Russowie dzieciństwo i młodość, a inspiracja okolicą jest wyraźnie widoczna w jej twórczości.

(fot. N. Białożył).
(fot. N. Białożył).

Świetnie się bawiłam. Mnie jako miłośniczkę „Nocy i dni” takie inicjatywy cieszą szczególnie. Mam szansę w ciekawy sposób pokazać córce swoją pasję i zainspirować ją do dalszego zgłębiania tematu – mówi pani Edyta, która na festyn wybrała się całą rodziną. – Choć mieszkam w okolicy od dawna, nigdy wcześniej nie byłem w dworku. Dopiero festyn skłonił mnie do przyjazdu tutaj. Miło jest odpocząć w tak pięknym miejscu. Z przyjemnością posłuchałem również mojej ulubionej muzyki ludowej – dodaje pan Artur.

Wśród zaproszonych artystów znalazła się pani Irena Czech. Swoim literackim programem rozpoczęła pełne atrakcji popołudnie. Wrażeń muzycznych dostarczyły gościom zespoły folklorystyczne „Liskowianie” oraz „Kalina”. Również Chór „Wrzosy” pokazał się od najlepszej strony, a Orkiestra Dęta OSP z Liskowa zaprezentowała publiczności znany repertuar w nowej odsłonie. Zespół Kabaretowo-Ludowy „Niechcice” swoim występem zakończył imprezę.

(fot. N. Białożył).
(fot. N. Białożył).

Tak oto żegnamy świat Marii Dąbrowskiej, żegnamy „Noce i dnie” i żegnamy Niechciców. Ale nie na długo, bo już w sierpniu kolejna edycja.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Kup e-booka: „Polacy na krańcach świata: XIX wiek”

Mateusz Będkowski
„Polacy na krańcach świata: XIX wiek” (cz. I)
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
143
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-01-3

Książka dostępna jako e-book w 3 częściach: Część 1, Część 2, Część 3

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Natalia Białożył
Studentka historii na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się historią średniowieczną i nowożytną, ze szczególnym uwzględnieniem historii kobiet. Miłośniczka dobrej literatury i kawy.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone