Zapowiedzi imprez historycznych (07.07.2016)
Kraków Stanisława Wyspiańskiego - spacer po dawnej stolicy Polski
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na spacer miejski „Kraków Stanisława Wyspiańskiego”. Zbiórka w sobotę, o godz. 10.30 w Gmachu Głównym MNK, (al. 3 Maja 1).
Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego były nierozłącznie związane z Krakowem, miastem, gdzie artysta się urodził, tworzył i zmarł. Kraków czasów Wyspiańskiego był miastem zaniedbanym, gdzie jednak co krok napotykano liczne zabytki, a jego mieszkańcy kultywowali pamięć o wielkiej przeszłości miasta. To krakowskie Planty stały się inspiracją do powstania najsłynniejszego pejzażu artysty "Planty o świcie". Dla krakowskiego kościoła Franciszkanów artysta projektował słynną polichromię i witraże, a w krakowskim Teatrze Miejskim odbyła się prapremiera jego najsłynniejszego dramatu "Wesele" w 1901 roku - zachęcają organizatorzy.- W czasie spaceru zobaczymy dzieła Wyspiańskiego znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego Krakowie - w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym, odwiedzimy dom przy ulicy Krupniczej 26, gdzie artysta się urodził, przejdziemy Plantami na ulicę Kanoniczą, gdzie Wyspiański jako chłopiec odwiedzał swojego ojca w pracowni, zobaczymy witraże i polichromię kościoła Franciszkanów z zachowanym oryginalnym witrażem Bóg Ojciec – Stań się, opowiemy o pracowni artysty przy placu Mariackim. Spacer zakończymy w Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego przy ulicy Radziwiłłowskiej 4.
Prowadzenie: Katarzyna Szczygieł – polonistka z Działu Edukacji MNK.
Uwaga! Konieczna rezerwacja: [email protected] lub tel. 12 433 54 44 (czynne w godz. 9:00–15:00 w dni powszednie).
Wstęp 10 zł
Więcej informacji na stronie muzeum.
„Wokół murów staromiejskich i Barbakanu” - spacer po warszawskiej starówce
Również w sobotę, 9 lipca o godz. 12:00 Muzeum Warszawy organizuje spacer edukacyjny „Wokół murów staromiejskich i Barbakanu”.Zbiórka w Centrum Interpretacji Zabytku (ul. Brzozowa 11/13).
Spacer to kontynuacja cyklu spotkań zatytułowanych „Pójdę na Stare Miasto”. W tym roku pochylimy się nad barwnymi historiami dziewiętnastowiecznych kamienic staromiejskich i ich mieszkańców. Przedstawiona zostanie zachowana ikonografia omawianych miejsc – zdjęcia, ryciny, dzieła malarskie. Powrócimy także do tematyki dekoracji plastycznych na Starym i Nowym Mieście: motywów, inspiracji ich twórców czy technik zdobniczych. Wspólnie porównamy obraz zmian jakie zaszły w obrębie Starówki. Każdy spacer poprzedza krótkie wprowadzenie do tematu w Centrum Interpretacji Zabytku przy ul. Brzozowej 11/13 - zapraszają organizatorzy.
Spacer poprowadzi Urszula Zielińska-Meissner, historyczka sztuki, od wielu lat związana z ochroną zabytków Warszawy i jej dziedzictwem.
Więcej informacji i program kolejnych spacerów na stronie muzeum
Modernistyczna przestrzeń Warszawy in situ. Ministerstwo Edukacji Narodowej - spotkanie w Warszawie
Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza w sobotę o godz. 14:00 na kolejne spotkanie z cyklu „Modernistyczna przestrzeń Warszawy in situ”, tym razem w Ministerstwie Edukacji Narodowej (al. J. Ch. Szucha 25).
Gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego w al. Szucha stał się jednym ze wzorców nowoczesnej architektury monumentalnej. Nowy budynek ministerstwa miał służyć za symbol stabilności jednego z podstawowych organów, odpowiedzialnych za kształcenie przyszłych pokoleń młodego państwa. Zarówno budynek jak i wystrój wnętrz, a nawet meble były tematem oddzielnych konkursów, doprowadzonych do starannej realizacji. Unikatowe, oryginalne wnętrza i dekoracje stanowią świadectwo epoki art deco i modernizmu - zachęcają organizatorzy.
Wstęp wolny po rejestracji na www.rejestracja.1944.pl
Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.
IV dyżur varsavianistyczny!
Jak co roku Dom Spotkań z Historią organizuje „Dyżur varsavianistyczny”, czyli cykl spacerów po Warszawie. Zbiórka w niedzielę 10 lipca o godz. 12.00 na skwerze przy zbiegu ulic Grójeckiej i Spiskiej.
Ahoj przygodo! DSH idzie w miasto! W tym roku poznawać będziemy burzliwą historię warszawskich ulic - informują organizatorzy. - Ulica Grójecka powstała na miejscu starego traktu do Krakowa. Na wysokości dzisiejszego skrzyżowania z ulicą Kaliską wzniesiona została murowana karczma zwana „Ochota”. W 1917 roku otwarto tu nowoczesne jak na ówczesne standardy targowisko – z brukiem, ujęciem wody i kanalizacją zwane „Zieleniakiem”.
Prowadzenie: Michał Fijka.
Wstęp wolny!
Więcej informacji i program kolejnych spacerów na stronie DSH.
Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:
Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!
Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej w Białymstoku
We wtorek 12 lipca o godz. 10.30, przed pomnikiem Armii Krajowej w Białymstoku (ul. Kilińskiego) rozpoczną się uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.
Przed pomnikiem zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski i dyrektor Oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk otworzą wystawę plenerową „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945”, przygotowaną przez białostocki oddział IPN. Następnie o godz. 11 w Muzeum Wojska odbędzie się promocja albumu „Nowe zniewolenie. Obława Augustowska. Lipiec 1945”, wydanego przez IPN. Serdecznie zapraszamy do udziału w uroczystości - zachęcają organizatorzy.
Więcej informacji na stronie IPN.
„Królewskie spacery… z mieczem i tarczą” - zajęcia dla dzieci i młodzieży w Warszawie
Akademia Sztuk Dawnych zaprasza na „Królewskie spacery… z mieczem i tarczą”. Zajęcia odbywać się będą w wakacyjne środy: 13, 20, 27 lipca oraz 3, 10, 17, 24 sierpnia w godz. od 10.00 do 14.00.
Zajęcia odbywać się będą w przestrzeniach Zamku Królewskiego, Arkadach Kubickiego, Ogrodach Zamkowych oraz w pałacu pod Blachą. Program realizowany będzie poprzez: warsztaty, wykłady, działania teatralne, ćwiczenia i eksperymenty fizyczno- chemiczne oraz muzyczne animacje - zachęcają organizatorzy. - „1050 rocznica Chrztu Polski” to oferta dla uczniów warszawskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.wakacyjny program w ramach akcji LATO W MIEŚCIE 2016 dla grup dzieci z warszawskich placówek edukacyjnych pozostających podczas wakacji w Stolicy. Zapraszamy także, indywidualnych gości - dzieci wraz z rodzicami lub opiekunami, które chcą uczestniczyć w naszych warsztatach.
Zgłoszenia grup - [email protected]
Wstęp wolny!
Więcej informacji i program zajęć wydarzenia na Facebooku.
Grunwald 2016!
Jak co roku w dniach 13-17 lipca w gminie Grunwald organizowane są dni Grunwaldu, a w sobotę 16 lipca o godz. 15:00 wielka inscenizacja samej bitwy!
Impreza jest częścią obchodów Dni Grunwaldu organizowanych przez gminę Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie. Skupia ona miłośników odtwarzania historii i jest jednym z największych elementów wytworzonym przez środowiska "historyczne" na terenie naszego kraju. Celem tego zgromadzenia jest krzewienie historii, odtwarzanie kultury, tradycji oraz rzemiosła dawnego. Od 1998 roku spotyka się na polach pod Grunwaldem ponad 3000 miłośników średniowiecza z całego świata. Gościliśmy już przedstawicieli z Niemiec, Włoch, Francji, Finlandii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Ukrainy a nawet Stanów Zjednoczonych - informują organizatorzy. - Co roku stawiamy sobie nowe cele mające za zadanie zbliżenie nas do jak najwierniejszego odtwarzania historii. Głównym punktem spotkania jest inscenizacja bitwy z okazji rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Na pole wychodzi ponad 1400 rycerzy aby wziąć udział w największej plenerowej inscenizacji bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju. A wszystko to dzieje się na oczach ponad 100 tyś widzów.
Więcej informacji i dokładny program imprezy na stronie internetowej wydarzenia.
Nadesłane na Histmag24 : Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia
W dniach 16-17 lipca w zrekonstruowanej neolitycznej osadzie na terenie Rezerwatu Krzemionki, jak co roku archeolodzy przybliżą gościom Muzeum świat pradziejów. Omówią i pokażą podstawowe aspekty życia i funkcjonowania człowieka w neolicie i wczesnej epoce brązu.
Podczas tegorocznych V Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia ponownie odbędą się liczne warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej. Krzemionki odwiedzą czynni archeolodzy, entuzjaści i pasjonaci archeologii z całej Polski. Pod ich okiem, na specjalnie zaaranżowanych stanowiskach, na terenie osady neolitycznej, będzie można zapoznać się z różnymi przejawami aktywności człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. Pokazy będą dotyczyły m.in. sposobów zdobywania pożywienia, obróbki surowców organicznych, tkactwa neolitycznego, garncarstwa oraz metalurgii - zachęcają organizatorzy. - Nowym elementem programu, będzie laboratorium archeologiczne. W specjalnie zaaranżowanej na tą okazję sali, swoją wiedzą z zakresu traseologii, antropologii, geofizyki czy malakologii podzielą się naukowcy, wspomagający pracę archeologów.
Wydarzeniu, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, będzie towarzyszył rajd pieszy „Szlakiem neolitu”, na trasie Ostrowiec – Ćmielów – Gawroniec – Piaski Brzóstowskie – Czarna Glina – Krzemionki. Organizatorem jest PTTK im. St. Jeżewskiego. Zapisy oraz szczegółowe informacje pod nr. tel. 41 265-25-24.
W niedzielę, 17 lipca, wydarzenie zakończy sesja popularno – naukowa i dwa wystąpienia; prof. Jacka Lecha pt., „Krzemionki na mapie prahistorycznych kopalń w Europie” oraz dr Jerzego Tomasza Bąbla, „Niedostępne a niezwykle cenne zabytki archeologiczne bliskiego wschodu”.
Udział w wydarzeniu oraz zwiedzanie Krzemionek w tych dniach jest bezpłatne.
Więcej informacji i dokładny program imprezy na stronie muzeum.