Zapowiedzi imprez historycznych (08.09.2016)

opublikowano: 2016-09-08 15:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Zapraszamy do lektury kolejnego przeglądu najciekawszych nadchodzących wydarzeń historycznych wybranych subiektywnie przez redakcję portalu Histmag.org. W najbliższym czasie warto wybrać się na ciekawe historyczne imprezy w Krakowie, Wilanowie, na Górze Strękowej, w Warszawie, Rybniku i Poznaniu!
REKLAMA

Dni Pamięci Ofiar Gestapo w Krakowie

Już po raz 10. Muzeum Historyczne miasta Krakowa organizuje obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. 9 i 10 września wystawa Krakowianie wobec terroru 1939-1945-1956 będzie otwarta w godz. 10.00-19.00 i będzie ją można zwiedzać za darmo. Muzeum zaprasza również do udziału w konferencji naukowej „Obóz narodowy w czasie II wojny światowej – między prawdą a mitem”, która odbędzie się w piątek 9 września w oddziale Ulica Pomorska (ul. Pomorska 2).

W 2007 roku Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oddział Ulica Pomorska zainicjowało coroczne obchody Dnia Pamięci Ofiar Gestapo, pragnąc zachować w pamięci krakowian i Małopolan tragiczną historię domu przy ul. Pomorskiej 2. Dzień ten jest obchodzony we wrześniu w związku z rocznicą przejęcia przez niemieckie formacje policyjne Domu Śląskiego (13 września 1939). W obchodach biorą udział kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych, kompania honorowa Wojska Polskiego, orkiestra wojskowa, uczniowie krakowskich szkół oraz mieszkańcy Krakowa i Małopolski. W programie obchodów znajdują się takie punkty jak uroczysty apel ku czci ofiar gestapo, złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową na fasadzie Domu Śląskiego przy ul. Pomorskiej 2, pokazy filmów archiwalnych czy prelekcje przygotowane przez pracowników oddziału Ulica Pomorska - informują organizatorzy.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Nadesłane na Histmag24 : Uczta króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie

W sobotę 10 września Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na widowisko rekonstrukcyjne na dziedzińcu pałacu w Wilanowie „Uczta króla Jana III”.

Zapraszamy na niezwykłe widowisko rekonstrukcyjne, podczas którego odtworzymy ucztę w Jaworowie z 1684 r.„Uczta króla Jana III” to interaktywne widowisko, w którym udział wezmą aktorzy, rekonstruktorzy, wolontariusze i publiczność. W pierwszej części wydarzenia goście będą widzami spektaklu wiernie oddającego charakter staropolskich biesiad. Podczas przerwy między aktami przedstawienia, a także po jego zakończeniu publiczność będzie miała okazję przebrać się w strój z epoki i zasiąść przy ogromnym stole, aby skosztować serwowanych podczas uczty dań. - zachęcają organizatorzy. - Jak to bywało na staropolskich ucztach, nie będziemy ograniczać się wyłącznie do jedzenia. Nie zabraknie muzyki i tańców dworskich – zaprosimy publiczność do nauki menueta. Czas umili nam teatr marionetek, a szyku całemu wydarzeniu dodadzą musztra gwardii królewskiej oraz pokaz chorągwiarzy.

Więcej informacji i dokładny program na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na Facebooku

REKLAMA

Nadesłane na Histmag24 : Obchody 77. rocznicy bitwy pod Wizną

W niedzielę 11 września br. o godz. 12.00, Stowarzyszenie Wizna odda hołd poległym w bitwie pod Wizną. Stowarzyszenie zaprasza na Górę Strękową wszystkich, dla których pamięć o kpt. Raginisie i jego podkomendnych wciąż jest bliska.

Dla uczczenia pamięci polskich oficerów i żołnierzy spod Wizny i wszystkich innych żołnierzy Września zostanie odczytany Apel Pamięci, oddana salwa armatnia, a następnie nad grobem kpt. Raginisa i por. Brykalskiego zostanie odegrana na trąbce pieśń „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie…”, po czym nastąpi złożenie kwiatów - informują organizatorzy. - Stało się już tradycją, że hołd obrońcom odcinka "Wizna" oddadzą hodowcy gołębi pocztowych z okolic Wizny, Łomży, Konarzyc, Nowogrodu, Jedwabnego i Zambrowa, wypuszczając w lot 1000 gołębi pocztowych.Dla miłośników militariów, specjalnie na tę okazję na Górę Strękową sprowadzimy czołg T-55, przy którym nie tylko będzie można zrobić pamiątkowe zdjęcie, ale być może także przejechać się na krótkim odcinku. Dla gości i uczestników uroczystości jak zwykle przygotujemy gorącą grochówkę oraz drobne upominki i pamiątki z uroczystości.

Więcej informacji na stronie stowarzyszenia i na stronie wydarzenia na facebooku.

Dzień szabli w Warszawie

W niedzielę 11 września w godz. 14.00-18.00 w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbędzie się „Dzień szabli”.

Szabla na stałe zapisała się w kulturze i historii Polski. Jest naszą bronią narodową. Na co dzień jednak nie mamy z nią styczności. Dzień Szabli to wyjątkowa okazja, by nie tylko przyjrzeć się szabli z bliska, ale także poczuć się jak prawdziwy ułan i spróbować swoich sił w szermierce. Będzie też można obejrzeć pokazy władania szablą i lancą z konia przygotowane przez kawalerzystów - zachęcają organizatorzy.

Dzień Szabli zacznie się bardzo praktycznie. Uczestnicy dowiedzą się, jak prawidłowo trzymać szablę i pozycję szermierczą, a także jak się w niej poruszać. Wstępne „szkolenie” dla przyszłych szermierzy przeprowadzą instruktorzy z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Zapraszamy osoby w każdym wieku. Klasyczna szermierka to pasjonująca sztuka walki rozwijająca nie tylko kondycję fizyczną, ale przede wszystkim taktyczne myślenie. Kto wie, może ktoś odkryje w sobie pasję szermierczą? – zachęca Jarosław Buć z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Ważnym i niezwykle widowiskowym punktem programu będzie pokaz Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. Płk. J. H. Kozietulskiego.

REKLAMA

Prezentacje kawalerzystów są zawsze bardzo wyczekiwane przez uczestników Dnia Szabli. Zacznie się od obowiązkowej musztry,a następnie kawalerzyści zaprezentują swoje niesamowite umiejętności władania szablą, będą ścinać łozy oraz arbuzy, a także pokażą, jak posługiwać się lancą z konia. Widok jest naprawdę spektakularny – opowiada Aleksandra Karp z Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą.

Wydarzenie odbywa się z inicjatywy Węgiersko-Polskiej Szkoły Szermierki Szablą przy współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Dzień Szabli jest współfinansowany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej pod patronatem Ambasady Węgier w Polsce. Partnerem wydarzenia jest Węgierski Instytut Kultury w Warszawie. Dzień Szabli odbywa się w ramach Roku Węgierskiej Kultury w Polsce.

Wstęp wolny!

Więcej informacji i dokładny program na stronie muzeum i na stronie wydarzenia na facebooku.

„Polacy na frontach II wojny światowej” - spacer w Warszawie

Anegdoty warszawskie zapraszają na spacer „Polacy na frontach II wojny światowej”, który odbędzie się w niedzielę 11 września o godzinie 11:00. Zbiórka przy głównym wejściu od ulicy Powązkowskiej.

Uczestnicy spaceru dowiedzą się między innymi:

  • o dzielnym obrońcy Anglii, którzy po wojnie został przemytnikiem i najemnikiem
  • czy dowodzący Warszawą w 1939 roku naprawdę na wszystkie medale zasłużył
  • o najsłynniejszym polskim filmowym szpiegu
  • kto w Powstaniu Warszawskim nie tylko walczył, ale też piosenki pisał
  • o powojennych defiladach zwycięstwa w Moskwie i Londynie
  • o generale, który dzielnie walczył, ale mimo to większość wojny spędził w Szwajcarii

Spacer poprowadzi warszawski przewodnik - Piotr Kruze.

Spacer organizowany na zasadach dobrowolnego napiwku.

Więcej informacji na stronie wydarzenia na Facebooku.

POLECAMY

Polecamy e-booka „Z Miodowej na Bracką”:

Maciej Bernhardt
„Z Miodowej na Bracką. Opowieść powstańca warszawskiego”
cena:
Wydawca:
Histmag.org
Okładka:
miękka
Liczba stron:
334
Format:
140x195 mm
ISBN:
978-83-925052-9-7

„Piękne, użyteczne, zbędne… Obiekty kolejowe w Polsce” – wystawa w Rybniku

Muzeum w Rybniku kontynuując swoje działania na rzecz troski o upowszechnienie wiedzy o dziejach kolei zaprasza na wystawę „Piękne, użyteczne, zbędne… Obiekty kolejowe w Polsce”, która będzie czynna od 12 września do 30 listopada 2016 r. Jej celem jest prezentacja architektury kolejowej jako wartościowego, ale zwykle niedocenianego elementu polskiego krajobrazu, wskazanie wartości kulturowych architektury kolejowej z różnych epok oraz roli, jaką odgrywa w tworzeniu krajobrazu kulturowego. Elementy architektury kolejowej wymiernie kształtują ten krajobraz, a jej przemiany i likwidacja skutkują znaczącymi przekształceniami i stratami. Autorem scenariusza wystawy jest dr Michał Pszczółkowski.

REKLAMA

Kolejnictwo jest jednym z najważniejszych czynników rozwoju cywilizacyjnego doby nowoczesnej, a budynki kolejowe z dworcami na czele należą do najważniejszych osiągnięć architektonicznych swoich epok. Pełniły nie tylko funkcję utylitarną, ale także reprezentacyjną, będąc symbolem nowoczesnego miasta. Dlatego też wiele dworców kolejowych w Polsce to prawdziwe perły architektury, mające swoją duszę i niepowtarzalny charakter, kształtowany pieczołowicie przez wiele lat. Dworce kolejowe były powodem do dumy dla mieszkańców miast, a ich urodę uwieczniono na setkach obrazów, pocztówek i zdjęć - zachęcają organizatorzy.

Podczas wernisażu organizatorzy zapraszają na koncert Michała Jurkiewicza z zespołem, a dodatkowo po wystawie oprowadzać będzie jej autor. W przygotowaniu jest również obszerny katalog wystawy, stanowiący jednocześnie podsumowanie zorganizowanej w 2015 r. przez Muzeum w Rybniku oraz Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach konferencji naukowej poświęconej historii obiektów kolejowych. W Muzeum trwa także akcja zbierania pamiątek związanych z dziejami komunikacji na Górnym Śląsku.

Ważnym elementem działań podejmowanych w Rybniku będzie kolejna konferencja naukowa, która tym razem odbędzie się 20 października 2016 r., a poświęcona będzie relacjom zachodzącym między kolejami a państwem – obrady będą transmitowane na muzealnym kanale w portalu Youtube. Grupy szkolne mogą skorzystać ze specjalnej oferty lekcji muzealnych, a indywidualni zwiedzający zaproszeni są na zwiedzanie wystawy z jej kuratorem, dr. Dawidem Kellerem.

Więcej informacji na stronie muzeum.

Nadesłane na Histmag24 : Z cyklu „Kanon wielkopolskiej nowoczesności” – wykład o Auguście Cieszkowskim w Poznaniu

W środę 14 września o godzinie 18:00 prof. Andrzej Wawrzynowicz wygłosi w Bibliotece Raczyńskich wykład zatytułowany „Filozofia dziejów Augusta Cieszkowskiego na tle mesjanizmu wieszczów”. Wykład jest częścią projektu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu „Kanon wielkopolskiej nowoczesności”.

Według mesjanistycznej koncepcji Augusta Cieszkowskiego (działacza i filozofa) naród polski został powołany do przebudowy społeczno-moralnej rzeczywistości współczesnej (tzw. filozofia narodowa). Cieszkowski podkreślał rolę Kościoła katolickiego, zapowiadał nadejście epoki Ducha Świętego i pisał o znaczącej roli Słowiańszczyzny. Najważniejsze tezy zawarł w dziełach: Prolegomena zur Historiosophie (1838), Gott und Palingenesie (1842), Ojcze nasz (1848-1906, cztery tomy). Jego filozofia miała duży wpływ na twórczość pisarską Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida. Do pokrewnych mu myślicieli są zaliczani Bronisław Ferdynand Trentowski i Józef Kremer - informują organizatorzy.

REKLAMA

Kanon wielkopolskiej nowoczesności to projekt Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, w którym spróbujemy zdefiniować, co kształtowało świadomość społeczną i narodową Wielkopolan w okresie braku niepodległego państwa. Pragniemy skorzystać z pomysłów naszych poprzedników oraz sprawdzić, które z ich doświadczeń mogą być zastosowane współcześnie. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania: czy współcześni Wielkopolanie potrafiliby prowadzić najdłuższą wojnę nowożytnej Europy? Czy w dzisiejszym świecie jest miejsce na zakorzenienie w wartościach i czerpanie z nich siły do działania? I dlaczego powstańczy sukces udał się właśnie w Poznaniu?

Nadesłane na Histmag24 : „Milenium: starcie państwo–Kościół (1956–66)” - dyskusja w Warszawie

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają w środę 14 września o godz. 18.00 do DSH (ul. Karowa 20) na spotkanie: Milenium: starcie państwo–Kościół (1956–66).

Rok obchodów tysiąclecia Polski oraz poprzedzająca go Wielka Nowenna (1957–66) ujawniają głęboką polaryzację społeczeństwa. Kościół katolicki akcentuje wymiar religijny rocznicy, na co ówczesna władza odpowiada własnym programem Tysiąclecia Państwa Polskiego. W najnowszym wydaniu kwartalnika „Karta” wydarzenia sprzed 50 lat zostały opowiedziane głosami: kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz intelektualistów i artystów (Jerzego Zawieyskiego, Jana Józefa Szczepańskiego, Wiktora Woroszylskiego, Zygmunta Mycielskiego, Mieczysława Rakowskiego). Tekstom towarzyszą zdjęcia uroczystości kościelnych i świeckich oraz komentarz prof. Andrzeja Friszke - zapraszają organizatorzy.

Punktem wyjścia do rozmowy będzie najnowszy, 88. numer kwartalnika „Karta”, przedstawiający konfrontację państwa i Kościoła w związku z rocznicą Milenium 1966.

W dyskusji udział wezmą:

  • prof. Andrzej Friszke (historyk),
  • o. Wacław Oszajca (pisarz i publicysta),
  • Zbigniew Gluza (red. naczelny „Karty”).

Prowadzenie: dr Dominika Kozłowska, red. naczelna miesięcznika „Znak”.

Nadesłane na Histmag24 : Żydowscy sportowcy w przedwojennej Polsce - wykład w Warszawie

W czwartek 15 września o godzinie 18:00 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN będzie miał miejsce pierwszy po wakacjach wykład z cyklu „Na pograniczu dwóch światów".

Seria prelekcji pod tym tytułem poświęcona została relacjom polsko-żydowskim w okresie międzywojennym. Tematyką dotykają one różnych dziedzin życia społecznego II RP, takich jak polityka, edukacja czy kultura, w których przenikały się wpływy polskie i żydowskie - informują organizatorzy.

REKLAMA

Czwartkowy wykład poprowadzi dr Maciej Kozłowski – autor książki o wielokulturowej historii polskiego sportu pt. „Naród Wybrany – Cracovia Pany”

Wstęp wolny!

Nadesłane na Histmag24 : Korowód Nowohucki w Krakowie

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida organizuje projekt historyczny Korowód Nowohucki, który dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”. Powstaną: gra planszowa, pocztówki i animacja, w przestrzeni publicznej zawisną plakaty prezentujące Korowód i wybrane postaci, odbędą się warsztaty dla animatorów i nauczycieli, planszówkowe rozgrywki, a także oprowadzanie szlakiem postaci ukazanych w Korowodzie. Pierwsze działania ruszają już we wrześniu 2016 roku.

Projekt bazuje na specjalnie przygotowanej grafice komputerowej przedstawiającej w formie korowodu 20 postaci charakterystycznych dla terenów dzisiejszej Nowej Huty. Reprezentują one różne okresy w historii i będąc ważne dla miejscowej społeczności, ilustrują dzieje lokalnej kultury. Poczet otwiera legendarna Wanda. Za nią kroczą m.in.: cysters i malarz Stanisław Samostrzelnik, Jan Matejko, który był właścicielem dworku w Krzesławicach, „Piękna Zośka” – młodopolska modelka zamordowana przez zazdrosnego męża, działacz ludowy Franciszek Ptak, szef zespołu projektującego Nową Hutę Tadeusz Ptaszycki, ks. Kazimierz Jancarz – kapelan nowohuckiej „Solidarności”, artysta Marian Kruczek czy Bogdan Łyszkiewicz – lider zespołu „Chłopcy z Placu Broni”. Grafika jest punktem wyjścia do stworzenia narzędzi animacyjno-edukacyjnych oraz różnorodnych działań.

W sobotę 17 września o godz. 12.00 w Kinie Studyjnym Sfinks OKN (os. Górali 5) odbędzie się premiera animacji promującej postaci i sam projekt oraz prezentacja plakatów i pocztówek przedstawiających postaci zilustrowane w Korowodzie. Następnie historyk Paweł Jagło poprowadzi spacer szlakiem miejsc związanych z postaciami, których dotyczy projekt. W Bibliotece OKN (os. Górali 5) w godz. 11.00-13.00 będzie można zobaczyć portrety Marcjanny i Franciszka Ptaków autorstwa Józefa Krasnowolskiego, a także przejrzeć i wypożyczyć książki o postaciach przedstawionych w Korowodzie Nowohuckim. Na stronie www.okn.edu.pl zamieszone będą biografie i ilustracje przedstawiające 20 postaci związanych z Nową Hutą.

W kolejnych miesiącach planowane są dalsze działania w ramach projektu. W październiku odbędzie się akcja plakatowania na terenie miasta, a w listopadzie premiera edukacyjnej gry planszowej, warsztaty dla nauczycieli i animatorów z jej wykorzystania podczas zajęć i lekcji oraz planszówkowe rozgrywki. Projekt zakończy się w grudniu 2016 r. Bieżące informacje zamieszczane będą na stronie www.okn.edu.pl

Więcej informacji "na stronie projektu":www.okn.edu.pl

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”:

Paweł Rzewuski
„Warszawa — miasto grzechu: Prostytucja w II RP”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
109
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-934630-6-0

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Maciej Zaremba
Były redaktor naczelny Histmag.org (2017-2019). Absolwent historii i student politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się historią nowożytną Polski, zwłaszcza życiem codziennym, publicznym i wojskowym społeczeństwa szlacheckiego Rzeczypospolitej oraz stosunkami polsko-moskiewskimi w XVI i XVII wieku. Wielbiciel gier video i literatury fantasy. Uważa, że historię należy popularyzować za pomocą wszelkich dostępnych środków popkultury, takich jak filmy, seriale, muzyka czy gry.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone