„Na stos rzuciliśmy nasz życia los. W rocznicę odzyskania niepodległości” – recenzja i ocena

opublikowano: 2024-01-02 08:29
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Specyfika historii Polski w „długim wieku XIX”, spory, koncepcje polityczne i pomysły na odzyskanie niepodległości – to tylko niektóre z zagadnień poruszonych przez autorów artykułów, z których składa się recenzowana publikacja pod redakcją Stanisława Wiecha i Michała Zawiszy.
REKLAMA

 „Na stos rzuciliśmy nasz życia los. W rocznicę odzyskania niepodległości” – recenzja i ocena

red. Stanisław Wiech, Michał Zawisza
„Na stos rzuciliśmy nasz życia los. W rocznicę odzyskania niepodległości”
nasza ocena:
8/10
cena:
Wydawca:
Instytut Pamięci Narodowej
Rok wydania:
2023
Liczba stron:
328
ISBN:
978-83-8229-768-3
EAN:
9788382297683

Publikacja „Na stos rzuciliśmy nasz życia los” w rocznicę odzyskania niepodległości jest owocem zorganizowanej w dniach 8–9 listopada 2018 roku z inicjatywy Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach konferencji naukowej. Jubileusz stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości stał się okazją do dyskusji naukowej obejmującej swą tematyką nie tylko aspekty regionalne. Ma to odzwierciedlenie w tekstach artykułów zawartych w książce.

Zaprezentowane artykuły one charakter przekrojowy, co pozwala spoglądać na wydarzenia sprzed wieku z wielu różnych perspektyw i co ważne, różnorodność podjętej tematyki sprawia, że czyta się ją z przyjemnością i zainteresowaniem. Już wstęp zaznacza bardzo ważną, często pomijaną kwestię, a mianowicie to, że nie wszystkie części odrodzonej Rzeczypospolitej odzyskały wolność po 123 latach, niektóre straciły ją wcześniej i musiały czekać na nią dłużej.

Ponadto w skrócie prezentuje pola rozważań naukowych uczestników konferencji, których teksty opublikowano. Warto wspomnieć, że wśród autorów, z których tekstami zapoznajemy się w pracy, są m.in. profesorowie: Andrzej Nowak i Wiesław Caban.

Pierwszy z nich otwiera dyskusję, stawiając w swym artykule pytanie: czy polskość to nienormalność? Polemizuje z pojawiającymi się zarzutami jakoby polskość, która ukształtowała się pod zaborami, była zjawiskiem nienormalnym. Mocne entrée zachęca do dalszej lektury. Prof. Caban z kolei w swym tekście zatytułowanym Pomysły Polaków zesłanych na Syberię na odzyskanie niepodległości – przybliża koncepcje i działania zesłańców, które miały doprowadzić do odzyskania wolności przez ukochaną Ojczyznę, która oddalona była o tysiące kilometrów. Już przez wzgląd na podjęcie m.in. tych dwóch ważkich tematów należy z całą mocą przyznać, że omawiane dzieło zasługuje na uwagę.

Warto nadmienić, że nie zabrakło miejsca dla historii społecznej i regionalnej. Na kartach recenzowanej książki znajdziemy czternaście artykułów, na końcu każdego z nich natomiast krótkie streszczenie i słowa kluczowe. Co naturalne, praca została wyposażona w aparat naukowy. Wydana jest solidnie, choć nie ustrzeżono się drobnych drukarskich chochlików. Nie wpływają one jednak w żaden sposób na jej odbiór.

Mimo że jest to pozycja naukowa, napisana została przystępnym językiem. Jest to dzieło godne polecenia nie tylko zawodowym historykom i pasjonatom, lecz również wszystkim tym, dla których dzieje Ojczyzny i jej boju o wolność są bliskie.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę  „Na stos rzuciliśmy nasz życia los. W rocznicę odzyskania niepodległości” pod red. Stanisława Wiecha, Michała Zawiszy bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Patryk Krygier
Historyk, absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pracownik Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, właściciel Biura Poszukiwań Genealogicznych Pokolenia.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone