Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-10-14 14:33
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (14 X 21)

Kły ludowego wojska. Sprzęt bojowy Sił Zbrojnych PRL; Stonehenge: co wiemy o tajemniczych megalitach?; Z kwatery Hitlera do NATO. Adolf Heusinger i powstanie Bundeswehry; W fabryce „dopiero” od 9 roku życia! Brytyjskie Factory Acts – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Kły ludowego wojska. Sprzęt bojowy Sił Zbrojnych PRL [Galeria]

Ludowe Wojsko Polskie w ciągu kilkudziesięciu lat swojego istnienia przechodziło kilka fal modernizacji technicznej, zwiększających jej możliwości bojowej. Sprzęt, prawie wyłącznie produkcji radzieckiej, był nierzadko kupowany i produkowany na ogromną skalę. Wiele jego rodzajów służy w polskiej armii do dziś.

Stonehenge: co wiemy o tajemniczych megalitach?

Stonehenge należy do najpopularniejszych stanowisk archeologicznych na świecie. Obraz kamiennego okręgu jest znany powszechnie nie tylko w środowisku archeologów. Jakie było znaczenie Stonehenge i co wiemy o słynnym kromlechu?

Z kwatery Hitlera do NATO. Adolf Heusinger i powstanie Bundeswehry

Czy jeden oficer mógł w ciągu kilkunastu lat przejść drogę z Wilczego Szańca do Pentagonu? Biografia pewnego niemieckiego sztabowca pokazuje, że przy odpowiednim zbiegu okoliczności było to nie tylko możliwe, ale i naturalne. Adolf Heusinger, bo o nim mowa, w swojej karierze służył zarówno Adolfowi Hitlerowi, jak i Konradowi Adenauerowi.

W fabryce „dopiero” od 9 roku życia! Brytyjskie Factory Acts

„Aby wybawić je ze stanu cierpienia i degradacji, którego, jak się uważa, dzieci klasy przemysłowej w prawie żadnym innym kraju nigdy nie znosiły” - tak uzasadniał w parlamencie chęć wprowadzenia reformy Thomas Sadler. Przez całe dziewiętnaste stulecie w Anglii debatowano nad warunkami zatrudnienia osób nieletnich i dorosłych kobiet w fabrykach. Rezultatem tych dyskusji były tzw. ustawy fabryczne.

Tomasz Ceran: Zbrodni na Polakach w 1939 r. dokonywał nie tylko Einsatzgruppen i Wehrmacht, ale także mniejszość niemiecka z Selbstschutzu

„Niezliczone są ofiary polskiego terroru. (…) Stale jeszcze znajdują się zdziczałe i zezwierzęcone kreatury, dla których chęć mordowania stała się rzemiosłem. W celu położenia kresu takiemu stanowi rzeczy zostaje utworzony Selbstschutz” - tak brzmiał fragment odezwy, powołującej do życia jedną z najbardziej zbrodniczych organizacji niemieckich w okresie II wojny światowej. O tym, czym był Selbstschutz i dlaczego pozostaje dziś praktycznie zapomniany, opowiada dr Tomasz Ceran, jeden z redaktorów i współautor książki „W cieniu Einsatzgruppen. Volksdeutscher Selbstschutz w okupowanej Polsce 1939–1940”.

Napad stulecia: kradzież prawie idealna

Rok 1963, Wielka Brytania. Generał Charles de Gaulle wyraża swój sprzeciw dla jej członkostwa w EWG, brytyjska opinia publiczna z wypiekami śledzi losy Afery Profumo, a Beatlesi debiutują pierwszymi płytami. W tym samym czasie grupa kilkunastu przestępców dokonuje rzeczy pozornie niemożliwej – największego napadu w dziejach Wielkiej Brytanii, bez użycia broni palnej i rozlewu krwi. Jak doszło do rabunku, który przeszedł do historii jako napad stulecia?

Wilczy Szaniec: centrum strategiczne Hitlera

Wilczy Szaniec był jedną z największych wojennych kwater wybudowanych przez Niemców. To tam Hitler podejmował najważniejsze decyzje dotyczące działań wojennych. Jak funkcjonowała twierdza i dlaczego Wilczy Szaniec był tak ważnym miejscem?

10 książek, na które warto zwrócić uwagę na 24. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie!

Już w ten czwartek w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków rozpoczynają się 24. Międzynarodowe Targi Książki. Na co zwrócić uwagę na stoiskach? O polecenie interesujących książek poprosiliśmy zaprzyjaźnionych Wydawców. Oto 10 interesujących publikacji, które możecie znaleźć na 24. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie!

XIV edycja Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej

IPN oraz IH PAN ogłaszają XIV edycję Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku w zakresie historii najnowszej. Do udziału w konkursie zapraszamy autorów niepublikowanych prac magisterskich i doktorskich, poświęconych historii Polski i Polaków w XX wieku, obronionych w okresie od 1 listopada 2020 do 31 października 2021.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Rozstrzygnięcie wrześniowych konkursów!

We wrześniu przeprowadziliśmy w naszym portalu trzy konkursy, w których można było wygrać ciekawe książki. Sprawdź, czy jedna z nagród nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

Targi Książki w Krakowie 2021: Program, bilety, wystawcy

Krakowskie święto książki, odbywające się tradycyjnie jesienią, w tym roku zostanie zorganizowane w dniach 14-17 października. Będzie to już 24. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Bydlęce wagony

Deportacje na nieludzką ziemię, bydlęce wagony, tysiące kilometrów, śmiertelny mróz – to pamięć o sowieckim piekle. Wagony bydlęce (ang. Cattle Trucks) są wagonami służącymi do przewożenia krów i innych zwierząt. W takich wagonach wywożono ludzi na Syberię.

Bolko Mały na koronacji Władysława Łokietka

Nadszedł wielki dzień. Dziadek Bolka zostanie koronowany na króla Polski. Chłopiec, podobnie jak Władysław, jest może niewysoki, ale za to wielki duchem.

Uniwersytet Warszawski powołał stację badawczą na Cyprze

Prowadzenie badań naukowych - głównie archeologicznych - na terenie Cypru, zacieśnianie współpracy z innymi naukowcami i ekspedycjami archeologicznymi pracującymi na tej wyspie - to tylko niektóre cele nowo powołanej na Cyprze stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW.

Przeszło 24 tys. osób odwiedziło Karpacką Troję

Przeszło 24 tys. osób odwiedziło od początku roku skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie). - Turystów było więcej niż przed pandemią – powiedział we wtorek PAP dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski.

Sebastian Adamkiewicz: Albo pozwolimy pewnym obelgom istnieć, albo uznamy, że musimy stępić w sobie najbardziej negatywne emocje

Najistotniejsze dyskusje toczą się na marginesach. Otóż podobno jedna z rozlicznych lewicowych podgrup zwróciła uwagę na grubą niestosowność używania słowa „cham”, twierdząc, że to słowo trącające klasizmem. Jako samozwańczy ekspert od obelg, wulgaryzmów i przekleństw śpieszę z objaśnieniem.

Drewno do budowy ołtarza Wita Stwosza pochodziło z Puszczy Niepołomickiej

Drewno dębowe, które wykorzystano do budowy ołtarza Wita Stwosza zostało pozyskane w roku 1479 w Puszczy Niepołomickiej, do takich wniosków skłaniają wyniki badań dendrochronologicznych - mówił PAP profesor krakowskiej ASP Jarosław Adamowicz, kierujący zespołem, który zajmował się jednym z najważniejszych gotyckich zabytków w Polsce.

Badania genetyczne rzucają światło na przedinkaską cywilizację Tiwanaku

Jedna z najpotężniejszych cywilizacji preinkaskich Ameryki Południowej - Tiwanaku - była zdecydowanie bardziej jednorodna pod względem genetycznym, niż uważano do tej pory - wynika z badań genetycznych, które przeprowadził zespół polskich naukowców.

Czy Ludowe Wojsko Polskie zasługuje na pamięć?

„Wczoraj łach, mundur dziś! / Ściśnij pas, pora iść! / Ruszaj, Pierwszy Korpus nasz / Spoza gór i rzek – na Zachód marsz!”. Marsz I Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR skupia jak w soczewce historię polskich oddziałów, które 12 października 1943 roku rozpoczęły swój bojowy marsz do Ojczyzny. Historię, z którą mamy dziś spory problem…

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w październiku!

Oto najciekawsze październikowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Aecjusz i barbarzyńcy”, „Aleksandra Piłsudska (1882-1963)” czy „Angela Merkel. Cesarzowa Europy”.

Rosalie Gilbert – „Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu”

Rosalie Gilbert w książce „Tajemne życie seksualne kobiet w średniowieczu” opisuje, co działo się za zamkniętymi drzwiami sypialni setki lat temu. W tej książce znajdziecie prawdziwe historie ponad stu kobiet z czasów średniowiecznych, tworzące barwny, sugestywny i rzeczywisty obraz tamtej epoki.

Piotr Gajdziński – „Czas Gierka. Epoka socjalistycznej dekadencji”

Piotr Gajdziński w książce „Czas Gierka. Epoka socjalistycznej dekadencji” opisuje dekadę lat 70. XX wieku. Pokazuje, jak wyglądała i zmieniała się ówczesna Polska, skąd wziął się mit „złotej epoki gierkowskiej”, czy nasz kraj rzeczywiście rozwijał się jak nigdy przedtem, otwierał na świat i był „najweselszym barakiem w obozie komunistycznym”.

Andrzej Nowak, Dorota Truszczak – „Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy”

Nobliści i wodzowie, koniunkturaliści i święci – ikony polskiej kultury i polityki zestawione w intrygujące duety. Książka „Żywoty równoległe. Wyjątkowi Polacy, tragiczne wybory, heroiczne postawy” Andrzeja Nowaka i Doroty Truszczak jest owocem rozmów, które od kilku lat autorzy prowadzą na antenie Polskiego Radia w ramach audycji „Historia żywa”.

Peter Conradi – „Krwawy rzeźnik”

Książka „Krwawy rzeźnik” Petera Conradiego to przyprawiające o dreszcze wejrzenie w obłąkany umysł potwora. Wyczerpujący i szokujący zapis prawdziwych zbrodni jednego z najniebezpieczniejszych morderców XX wieku oraz historia prób jego ujęcia.

„Dzieje Niemców. Pomocnik Historyczny POLITYKI” – recenzja i ocena

„Pomocnik Historyczny” tygodnika „Polityka” to seria publikacji, która przez kilka lat zdążyła zdobyć pewne uznanie. Poszczególne „Pomocniki” zwykle są co najmniej solidne, a zdarzają się też naprawdę znakomite. Do najbardziej udanych należały publikacje poświęcone historii Imperium Brytyjskiego, 500-leciu Reformacji czy bitwie pod Grunwaldem. Czy najnowsza pozycja poświęcona bogatym (a nawet, jak trafnie ujęto, „aż nazbyt bogatym”) dziejom Niemców dorównuje im?

Kamil Turecki – „Przerwane milczenie. Na gruzach World Trade Center. Polskie historie” – recenzja i ocena

11 września 2001 roku był jednym z najtragiczniejszych dni w historii Stanów Zjednoczonych. I choć minęło już dwadzieścia lat od ataku terrorystycznego na World Trade Center, wydarzenia te wciąż budzą ogromne emocje. Dowodem jest książka „Przerwane milczenie” autorstwa Kamila Tureckiego, który ukazuje te wydarzenia z perspektywy Polaków.

Grażyna Bąkiewicz – „Bolko Mały” – recenzja i ocena

Opowieść o Bolku II Małym to historia człowieka wielkiego w małym ciele. Wciąga, edukuje, a przede wszystkim pokazuje dobre wzorce, którymi warto kierować się w życiu. Dzięki niej wycinek historii księstw śląskich poznać mogą nie tylko dzieci, ale i dorośli.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy