Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2020-10-15 17:03
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (15 X 20)

Antoni Czortek i bokserskie mistrzostwo Auschwitz; Jak gospodarka wygrała wojnę secesyjną?; Hellish Quart: pierwsze wrażenia, czyli „symulator Wołodyjowskiego” w akcji; Najpiękniejsze aktorki Złotej Ery Kina – to tylko niektóre z publikowanych przez nas ostatnio materiałów. Zobaczcie zestawienie naszych najciekawszych tekstów!


Antoni Czortek i bokserskie mistrzostwo Auschwitz

Antoni Czortek był kilkukrotnym bokserskim mistrzem Polski, wicemistrzem Europy i uczestnikiem olimpiady w Berlinie. W czasie II wojny światowej trafił do Auschwitz. Tam zmuszony był toczyć walki pokazowe, w tym jedną z SS-manem, której stawką było życie naszego boksera...

Jak gospodarka wygrała wojnę secesyjną?

Wojna secesyjna była konfliktem badanym z perspektywy zagadnień militarnych i społecznych. Znacznie rzadziej uwzględnia się czynniki gospodarcze. Tymczasem rola jaką odegrał wówczas rynek okazuje się całkiem niedoszacowana.

Hellish Quart: pierwsze wrażenia, czyli „symulator Wołodyjowskiego” w akcji

Zapomnijcie o realistycznym systemie walki mieczem z „Kingdom Come: Deliverance”. Tu jest coś o wiele ciekawszego!

Najpiękniejsze aktorki Złotej Ery Kina [Galeria]

Filmy powstałe w okresie tzw. „Złotej Ery Kina” to klasyki, do których chętnie wracamy. Grające w nich utalentowane aktorki bardzo szybko zyskały miano gwiazd kina, a wiele z nich okrzyknięto ikonami popkultury. Kto dziś nie zna choć jednego filmu z Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Grace Kelly? W dobie pandemii koronawirusa, gdy wiadomo już, że Nowojorski Broadway pozostaje zamknięty minimum do czerwca 2021 roku, Cineworld (właściciel sieci kin Cinema City) zamyka swoje kina w USA i Wielkiej Brytanii, a w Polsce wprowadzane są kolejne ograniczenia związane z liczbą publiczności obecnej zarówno w teatrach, jak i świątyni X muzy, warto przypomnieć sobie raz jeszcze kultowe produkcje sprzed lat, w których grały wymienione w poniższej galerii aktorki.

Q&A, czyli wirtualne spotkanie z Czytelnikami z okazji 19. urodzin Histmaga

Histmag ma już 19 lat! Z okazji urodzin postanowiliśmy zorganizować wirtualne spotkanie z Czytelnikami pod hasłem Question and answer, czyli Q&A. Każdy mógł zadać dowolne pytanie związane z portalem i jego historią, a nasi redaktorzy udzielali odpowiedzi podczas relacji na żywo.

Łubieńscy herbu Pomian - rodzina biskupów, żołnierzy i polityków

„Łubieńscy. Portret rodziny z czasów wielkości” to intrygująca opowieść o dziejach pewnego szlacheckiego rodu. Maciej Łubieński, historyk, dziennikarz, autor programów telewizyjnych i kabaretowych, wertując pamiętniki, listy i liczne dokumenty stworzył pasjonującą sagę o biskupach, pisarzach, żołnierzach, politykach, milionerach, ale i bankrutach. Podczas wywiadu uchyla rąbka tajemnicy i zaprasza do barwnego świata swoich przodków.

Historia na wyciągnięcie ręki, czyli projekt „Relacje Biograficzne” Domu Spotkań z Historią

„Relacje Biograficzne” to opowieści z pierwszej ręki, przekazywane przez świadków historii. Projekt ten realizowany jest przez Dom Spotkań z Historią od wielu lat. Dzięki niemu udało się ocalić od zapomnienia wspomnienia osób, które przeżyły m.in. piekło II wojny światowej i wiele innych traumatycznych wydarzeń, o których współczesne pokolenia dowiadują się jedynie z książek.

Startuje projekt „Wirtualnych wystaw wiele...” w Muzeum w Gliwicach. Stwórz swoją własną muzealną wystawę!

Projekt „Wirtualnych wystaw wiele...” to możliwość indywidualnego zaaranżowania wnętrza Muzeum w Gliwicach zabytkami w 2D i 3D! Zaprojektowanymi wystawami można dzielić się np. w mediach społecznościowych, a kto wie, może jakąś ekspozycję uda się zrealizować w świecie rzeczywistym! Projekt wystartuje 23 października.

Dr Tomasz Leszkowicz laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską

Rozprawa doktorska Tomasza Leszkowicza, wieloletniego redaktora Histmaga, pt. „Ludowe Wojsko Polskie jako instytucja polityki pamięci historycznej 1956–1981” zdobyła uznanie ekspertów, a jej autor został laureatem Nagrody Prezesa Rady Ministrów. Gratulujemy serdecznie!Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Czwarta powieść

Książka „Czwarta powieść” opowiada o młodej pisarce, której cienie przeszłości nie pozwalają jasno spojrzeć w przyszłość, a rodzinne sekrety burzą jej spokój ducha. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 zestawy dwóch tomów książki „Czwarta powieść”!

Rozstrzygnięcie wrześniowych konkursów!

We wrześniu przeprowadziliśmy w naszym portalu aż pięć konkursów, w których można było wygrać ciekawe książki. Sprawdź, czy jedna z nagród nie powędruje już wkrótce do Ciebie!

Szczepan Michmiel, autor książki „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”, gościem radia RDC

Zwykło się przyjmować, że pierwsze akordy II wojny światowej miały miejsce na Westerplatte, gdzie co roku obchodzone są uroczystości państwowe. Okazuje się jednak, że kilka minut wcześniej bomby spadły na Wieluń, a dramatyczne sceny rozegrały się także w Tczewie. Szczepan Michmiel, mieszkaniec Szymankowa, udowadnia, że to właśnie tam 1 września 1939 roku rozpoczął się wojenny dramat.

Kanał z historią! – poznaj nieznaną historię jednego z największych miast w Polsce

Ponad 20 godzin rozmów z wybitnymi polskimi historykami, wykłady, słuchowiska radiowe, ciekawostki, anegdoty historyczne, seria dokumentalna „Losy Łodzi”. To oferta jaką można znaleźć na kanale youtube’owym Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi!

Juan Posadas czyli piłkarz, który został kapłanem wojny termojądrowej i następcą Trockiego (cz. 1)

Syn szewca, piłkarz i wojownik klasy robotniczej, który skończył jako lider sekty propagującej globalną wojnę jądrową oraz antykapitalistyczny sojusz robotników, kosmitów i delfinów. Współcześnie zwariowany bohater memów i historyczna inspiracja dla skrajnych ruchów politycznych. Poznajcie Juana Posadasa.

Jadwiga Jędrzejowska: Polka w finale Wimbledonu

Jadwiga Jędrzejowska przez wimbledoński turniej szła jak burza i osiągnęła imponujący wynik – w pierwszych pięciu meczach oddała tylko 11 gemów. Kiedy dostała się do finału, wiedziała już, że przyjdzie jej rozegrać najważniejszy mecz życia.

Requiem dla Rzeczpospolitej

Rzeczypospolita Obojga Narodów nie umarła od razu po rozbiorach. Mieszkańcy tych ziem ponad sto lat walczyli o swoją tożsamość - podkreślają autorki książki „Kresy. Ars moriendi” - Agnieszka Rybak i Anna Smółka. Pisząc reporterską opowieść o Kresach, odkrywają zapomniane postaci i tropią zagadkowe śmierci, docierając przy tym do nieznanych dokumentów.

Jak zostałem cichociemnym: polski żołnierz opowiada swoją historię

Gdy Niemcy w 1939 roku zaatakowali Polskę, Kazimierz Bernaczyk-Słoński miał dopiero 17 lat. Oto jak wspomina swoją wojenną tułaczkę z Torunia do Wielkiej Brytanii, a następnie szkolenie na cichociemnego.

Zapomniany podopieczny Bolesława Chrobrego? Czeski książę Władywoj

Postać Władywoja i jego związki z królem Polski Bolesławem Chrobrym są jednym z bardziej tajemniczych zagadnień dotyczących pierwszych Piastów. Kim był czeski książę i jak został zapamiętany przez źródła?

Czwarta powieść

Czy pisarz może sprzedać swój talent dla uwiarygodnienia władzy totalitarnej? Bohaterowie „Czwartej powieści” Agnieszki Janiszewskiej muszą się odpowiedzieć na to i wiele innych pytań.

„Marsz na Wilno odbywał się prawie spokojnie”, 9–15 października [Wiktoria 1920]

9 października oddziały gen. Lucjana Żeligowskiego odrzucają wojska litewskie, które stawiają opór – i opanowują Wilno. Rząd litewski składa protest przeciwko tej akcji w Lidze Narodów.

Margaret Thatcher - droga do premierostwa

„Żelazna Dama” czy „Mlekoporywaczka”? Oceniana była bardzo różnie przez zwolenników i przeciwników. Tym niemniej, brytyjska premier Margaret Thatcher zostanie z pewnością zapamiętana przez historię.

Bitwa pod Lenino – wojskowa masakra, polityczne zwycięstwo?

12 października był od 1950 r. aż do 1992 r. świętowany jako Dzień Wojska Polskiego. Bitwa pod Lenino, którą w ten sposób upamiętniano, przedstawiana była wówczas jako jeden z największych sukcesów wojska polskiego w czasie drugiej wojny światowej i jeden z fundamentów Polski Ludowej. Dzisiaj na wydarzenie to patrzy się tak, jak na inne „komunistyczne mity”, z kpiną i lekceważeniem. A szkoda, bo tak jak wiele wydarzeń z polskiej historii XX wieku jest to opowieść złożona i tragiczna.

10 wielkich batalii Napoleona! [Galeria]

18 czerwca 1815 roku pod Waterloo zgasła gwiazda jednego z największych militarnych geniuszy w historii – Napoleona Bonapartego. W czasie swojej prawie dwudziestoletniej kariery głównodowodzącego stoczył wiele bitew. Przypominamy najsłynniejsze z nich.

Papież oszalał! — Początek rewolucji, czyli I Sesja Soboru Watykańskiego II

11 października 1962 długa procesja biskupów schodziła Królewskimi Schodami do Bazyliki Św. Piotra, gdzie rozpocząć się miała pierwsza sesja Soboru Watykańskiego II. Kiedy w roku 1965 ojcowie tymi samymi schodami opuszczać będą ostatnie zebranie plenarne, znajdą się w zupełnie nowej rzeczywistości.

Bitwa pod Parkanami 7-9 X 1683 r. – od widma klęski do wielkiego zwycięstwa

Bitwa pod Parkanami, mająca miejsce niecały miesiąc po odsieczy wiedeńskiej, jest starciem stosunkowo mało znanym wśród osób interesujących się historią. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że pod pewnymi względami było to zdecydowanie większe zwycięstwo niż to z 12 września 1683 roku. Co więcej, po pierwszym dniu starcia pod Parkanami absolutnie nic nie wskazywało na taki przebieg wypadków.

Rozpoczęła się przebudowa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, muzeum poświęconego pacyfikacji kopalni „Wujek”

Otwarcie ekspozycji stałej w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności jest planowane na 40. rocznicę strajku w kopalni „Wujek” i jego pacyfikacji. Wystawa zostanie udostępniona na trzech poziomach budynku, który w przeszłości był kopalnianym magazynem odzieżowym. Ekspozycja będzie poświęcona przede wszystkim strajkowi w kopalni w grudniu 1981 r. oraz oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku.

W Cierpicach dokonano unikatowego odkrycia. Znaleziono uprząż końską sprzed ponad 2,5 tys. lat

Ponad 150 zdobionych fragmentów uprzęży końskiej z brązu odkryto w Cierpicach pod Toruniem. Zdaniem badaczy przedmioty były zawinięte w liście i włożone do skórzanego worka. Znalezisko ma ponad 2,5 tys. lat. To pierwsze tego typu odkrycie z obszaru Środkowo-Wschodniej Europy - uważają naukowcy.

W Bułgarii odkryto polską szablę z okresu Powstania Styczniowego

Vivat Szlachcic Pan i fundator wojska - to fragment napisu znajdującego się na szabli, która trafiła do Muzeum Archeologicznego w Wielkim Tyrnowie (Bułgaria). Zapewne przywłaszczył ją sobie oficer carskiej armii od powstańca styczniowego, a który potem uczestniczył w wojnie rosyjsko-tureckiej w Bułgarii.

Noc Księgarń 2020 [data, program, atrakcje]

Tegoroczna Noc Księgarń będzie wyjątkowa, bowiem impreza potrwa nie jedną, a aż trzy noce! Wydarzenia, które zaplanowano od 15 do 17 października, odbędą się zarówno online, jak i stacjonarnie w 100 księgarniach z całej Polski. Z uwagi na pandemię koronawirusa wiele wydarzeń przeniesie się jednak do Internetu.

Detonacja Tallboya w Świnoujściu [Video]

Niedawno odnaleziona przez płetwonurków bomba Tallboy została unieszkodliwiona poprzez kontrolowaną detonację. Podwodny wybuch był niezwykle widowiskowy, zobaczcie sami!

Porównanie wielkości niemieckich czołgów [Video]

W jednych człowiek mieścił się tylko na leżąco, inne były wielkości budynku. Poznajcie historię niemieckiej broni pancernej od najmniejszego do największego pojazdu!

5 najciekawszych nowości w Księgarni Odkrywcy w październiku!

Oto najciekawsze październikowe nowości w Księgarni Odkrywcy. W tym miesiącu warto zwrócić uwagę m.in. na książki: „Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich”, „Dziecko Hitlera. Moja młodość wśród nazistów” czy „Interpretacje przyrody w przeszłości”.

Maciej Gablankowski – „Piłsudski. Portret przewrotny. Biografia”

Książka „Piłsudski. Portret przewrotny” Macieja Gablankowskiego to biografia jednego z najbardziej kontrowersyjnych Polaków XX wieku. Wielki wódz, twórca niepodległości, pogromca bolszewików, a jednocześnie przywódca, który nie przebierał w środkach by osiągnąć cel, a swoich przeciwników zamykał w obozach.

Andrzej Fedorowicz – „Gladiatorzy z obozów śmierci” – recenzja i ocena

Książka Andrzeja Fedorowicza „Gladiatorzy z obozów śmierci” odkrywa przed nami świat niemieckich obozów koncentracyjnych od mniej znanej strony. Dziewięciu wybitnych bokserów musiało dosłownie wywalczyć sobie przetrwanie, stając się przy tym bohaterami współwięźniów i towarzyszy niedoli. Jak wyglądało ich życie? W jaki sposób sport im je uratował?

Agnieszka Janiszewska – „Czwarta powieść” tom I i II

Książka „Czwarta powieść” Agnieszki Janiszewskiej to pasjonująca opowieść o tym, jakie piętno na współczesności odciskają tajemnice wyłaniające się z mroków historii. Opowiada o Reginie, młodej pisarce marzącej o sławie. Pewnego dnia jedna z czytelniczek zgłasza się do niej z przedwojennym maszynopisem, który młoda autorka miałaby dokończyć...

Roman Gieroń – „Półmrok. Procesy karne w sprawie przestępstw okupacyjnych…” – recenzja i ocena

O stosunku polskiej wsi do Żydów w okresie okupacji niemieckiej napisano już wiele tomów. Głównie skupiano się na negatywnych wypadkach, takich jak wydawanie Niemcom, ograbianie czy nawet mordowanie. Niedostatecznie jednak przedstawiano finał takiej formy kolaboracji, a więc powojenne rozliczenie.

Ryszard Oleszkowicz – „Kontrwywiad kresowy” – recenzja i ocena

Czy historyk piszący książkę o kontrwywiadzie z okresu II RP może nas czymś jeszcze zaskoczyć? Owszem, jeśli pisze ją Naczelnik Wydziału IV Centralnego Ośrodka Szkolenia ABW w Wiązownie.

Simon Jenkins – „Krótka historia Europy. Od Peryklesa do Putina” – recenzja i ocena

Jakie były najważniejsze wydarzenia i procesy, które ukształtowały współczesną Europę? Czy historię naszego kontynentu można opisać na zaledwie czterystu stronach?

Ewa Kassala – „Semiramida” – recenzja i ocena

Kwiat wybrzeża Asyrii, córka bogini Atargatis, wojowniczka, czarodziejka? Kim była legendarna królowa Babilonii i Asyrii? Ewa Kassala w swojej najnowszej powieści pt. „Semiramida” stworzyła barwną opowieść o dumnej władczyni, która pokonała długą drogę, aby stanąć na czele imperium rozciągającego się od Egiptu po Indie.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy