10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (18 IV 19)

opublikowano: 2019-04-18, 15:03
wolna licencja
Adam i Ewa w mitologii Azteków; Pożar katedry Notre-Dame – co wiemy?; Pułaski kobietą? Nie tak szybko!; Kołyma. Niewolnicza praca w złotonośnych piaskach – to tylko niektóre z poruszanych przez nas ostatnio tematów w Histmagu. Polecamy zestawienie naszych najciekawszych ostatnich treści!
reklama


Adam i Ewa w mitologii Azteków

Jak groźni Aztekowie wyobrażali sobie początki świata? Jak wyobrażali sobie pierwszych ludzi i co to oznaczało dla całej cywilizacji mezoamerykańskiej?

Pożar katedry Notre-Dame – co wiemy? [Podsumowanie]

Wczoraj wieczorem w katedrze Notre-Dame, perle gotyku, jednym z najbardziej znanych kościołów świata, wybuchł tragiczny w skutkach pożar, którego ugaszenie zajęło wiele godzin. Co wiemy o katastrofie z Paryża? Jaki był przebieg wydarzeń, jakie są straty? Co się stanie z budowlą?

Pułaski kobietą? Nie tak szybko! [Video]

„Pułaski był kobietą” – to stwierdzenie zelektryzowało Polaków na początku kwietnia, a wszystko przez doniesienia amerykańskich naukowców z Georgia Southern University. Tak naprawdę o tym zagadnieniu wiemy jeszcze niewiele, a nieścisłości wciąż się piętrzą. Sprawie postanowił przyjrzeć się chłodnym okiem Tomasz Rożek, znany popularyzator nauki. Zobaczcie ciekawy materiał, który zamieścił na swoim kanale „Nauka. To lubię”!

Kołyma. Niewolnicza praca w złotonośnych piaskach

„Rozbieraliśmy się do naga, pozostawiając wszelką odzież i obuwie służbie. Pierścionki, zegarki, pieniądze i inne wartościowe przedmioty musieliśmy przed kąpielą zdać do depozytu, naturalnie bez jakiegokolwiek pokwitowania" – wspominał jeden z więźniów.

Promocja Histmagowych e-booków historycznych w Woblinku. E-książki od 2,59 zł!

Startuje promocja w księgarni Woblink – nasze e-książki historyczne możecie kupić z bardzo dużą zniżką! Wpływy ze sprzedaży wspierają działalność naszego portalu! Akcja potrwa tylko przez kilka najbliższych dni, więc nie zwlekajcie!

Jan Zamoyski i Stefan Batory – historia politycznego tandemu

Po ucieczce Henryka Walezego do Francji Rzeczpospolita Obojga Narodów musiała wybrać kolejnego władcę. Jan Zamoyski, przeciwnik Habsburgów, postawił na zwycięzcę. Stefan Batory uczynił go jednym ze swoich najbliższych współpracowników.

Traktat wersalski a sprawa przynależności Śląska

Artykuł 88 traktatu wersalskiego przewidywał organizację plebiscytu, który miał rozstrzygnąć linię graniczną między Polską a Niemcami. Jakie nastroje towarzyszyły tym wydarzeniom?

Triduum Paschalne – historia i symbole: Wielki Czwartek

Triduum Paschalne w Kościele rzymskokatolickim jest największą i najważniejszą celebracją w roku. Bogata w symbole liturgia kształtowała się przez wieki próbując dotknąć istoty chrześcijaństwa i wiary. Cała celebrę rozpoczynał Wielki Czwartek.

Życzenia wielkanocne od redakcji Histmag.org!

Drodzy Czytelnicy! Z okazji nadchodzących świąt wielkanocnych cały nasz redakcyjny zespół składa Wam najserdeczniejsze życzenia. Aby ten świąteczny czas upłynął Wam w spokojnej, rodzinnej atmosferze. A wszystkim nieświętującym - życzymy dobrego wypoczynku.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Europejskie Centrum Solidarności bez loga NSZZ Solidarność

Europejskie Centrum Solidarności bez... „Solidarności”? NSZZ sprzeciwił się wykorzystywaniu swojego logotypu przez instytucję. Jako przyczynę swej decyzji związek podał prowadzenie działalności sprzecznej z dziedzictwem „S”. Głos w sprawie zabrał także twórca logo.

Listopad 1918: Wywalczyć Lwów dla Polski

W 1918 roku rozgrywały się losy Lwowa – „duchowej stolicy Polski". Jak starano się zabezpieczyć przynależność tego miasta do odrodzonej Polski?

Powstania śląskie czyli niewypowiedziana wojna polsko-niemiecka - rozmowa z prof. Ryszardem Kaczmarkiem

„Powstania śląskie 1919-1920-1921” obok „Polaków w Wehrmachcie” i „Polaków w armii kajzera” składają się na tryptyk pozwalający zrozumieć niełatwe losy Górnoślązaków. Autor, Ryszard Kaczmarek, prof. Uniwersytetu Śląskiego, zajmujący się historią II wojny światowej na terenach wcielonych do Trzeciej Rzeszy oraz historią Górnego Śląska w XIX-XX wieku opowiada czym powstania śląskie były w istocie.

Wojna polsko-bolszewicka w fotografii [Galeria]

Rzeczpospolita jeszcze na dobre nie odrodziła się po 123 latach zaborów, a już musiała zmierzyć się z kolejnym śmiertelnym niebezpieczeństwem – od wschodu zagrożenie stanowili bowiem bolszewicy. Po tym niezwykle ważnym dla historii Polski i Europy konflikcie pozostało wiele interesujących zdjęć – oto niektóre z nich!

Chrzest Polski i początki państwa polskiego

Tzw. Chrzest Polski, czyli Chrzest Mieszka w 966 roku uważany jest za wydarzenie przełomowe, od którego liczymy powstanie Polski. Jak wyglądały początki państwa polskiego? Czy do jego powstania przyczynili się wikingowie? Jak na rozwój państwa wpłynęli tacy władcy jak Mieszko I i Bolesław Chrobry, czy wydarzenia jak bitwa pod Cedynią, zjazd gnieźnieński, czy wyprawa Chrobrego na Kijów? Między innymi o tym przeczytacie w naszych artykułach o chrzcie Polski i początkach państwa polskiego.

Sonda Histmag.org: Jak oceniasz decyzję o ogłoszeniu 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy, jak oceniacie decyzję o ogłoszeniu 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski? Zobaczcie sami jak głosowali Nasi Czytelnicy! Teraz z kolei kierujemy do Was pytanie: czy studia historyczne w Polsce dobrze przygotowują do zawodu historyka?

Pożar Notre-Dame uchwycony w kamerze obserwatora [Video]

Na swoim kanale YouTube użytkownik kryjący się pod nazwą J.-P. Brwck zamieścił amatorski film, na którym uchwycił pożar paryskiej katedry Notre-Dame.

Płonąca Notre Dame puszką Pandory

Notre Dame w ogniu. Ponad 850-letnia katedra w okamgnieniu mogła przemienić się w pył, ale dzięki szybkiej akcji ratunkowej, przetrwa. I choć przyczyny pożaru nie udało się jeszcze ustalić, to samozwańczy profeci doskonale znają odpowiedź.

Podróż i pamięć, czyli „Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni”

Czy dla przeciętnego Polaka odwiedzenie miejsc pamięci związanych z Katyniem będzie dużym wyzwaniem? Jakie lokalizacje warto zobaczyć, gdy już zdecydujemy udać się na wschód? Czym różni się pamięć o Katyniu u Polaków i Rosjan? Między innymi o tym rozmawialiśmy z Jadwigą Rogożą i Maciejem Wyrwą, autorami publikacji „Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni”, którą można już bezpłatnie pobrać!

Czy „Bohemian Rhapsody” to dobry film? [Video]

Kilka miesięcy temu uwagę miłośników kina przykuła produkcja pt. „Bohemian Rhapsody”. Biograficzny film o legendarnej grupie Queen zabrał widzów do lat 70. i 80. i odniósł wielki sukces – wystarczy wspomnieć o czterech Oscarach, które zresztą... wzbudziły nieco dyskusji! Czy „Bohemian Rhapsody” to dobry film? Sprawie przyjrzał się Marcin Łukański z kanału YouTube „Na Gałęzi”. Zapraszamy do obejrzenia!

Święto Chrztu Polski, czyli nie wiadomo co i kwiatek do kożucha - felieton

22 lutego Sejm oficjalnie ustanowił 14 kwietnia państwowym Świętem Chrztu Polski. Cel oficjalny? Upamiętnienie doniosłości decyzji Mieszka I, uważanej za początek naszego państwa. Pytanie tylko po co świętować coś, czego przez ponad 1050 lat nie świętowali nawet nasi przodkowie. I po co świętować coś, czego współcześni mieszkańcy Polski też nie będą celebrować. Nie bardziej niż Święta Pizzy, czy Dnia Miłośników Kotów.

Piast Kołodziej i krwawa zemsta

Jego osada została właśnie zrównana z ziemią przez wojów bezwzględnego Popiela. Wraz ze swoim przyjacielem postanawia dokonać krwawej zemsty. Na imię mu Piast.

Historia na Szybko: Homo habilis – przedsiębiorczy padlinożerca [Video]

W kolejnym odcinku serii „Historia na szybko” na swoim kanale YouTube ThrashingMadPL kontynuuje temat człowieka zręcznego – Homo habilis. Polecamy!

Insurekcja warszawska: Wielkanoc skąpana we krwi

Kiedy w marcu 1794 roku na ziemi krakowskiej rozpoczęło się powstanie kościuszkowskie, Rosjanie stacjonujący w Warszawie potajemnie szykowali mieszkańcom stolicy krwawą rzeź. Warszawiacy mieli tylko jedno wyjście – musieli ubiec zaborców. Udało im się odnieść niezwykłe zwycięstwo.

Senat przyjął uchwałę w 100. rocznicę powstania Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Senat przyjął w piątek uchwałę z okazji 100. rocznicy powstania UAM. Senat wyraża szacunek dla pokoleń pracowników naukowych, dydaktycznych i administracyjnych oraz absolwentów tej uczelni, mających niebagatelny wkład w rozwój naszej Ojczyzny – głosi uchwała.

Jak zachęcić uczniów szkoły średniej do poznawania historii?

Podręcznik do historii spełnia dziś niezwykle ważną rolę – jest narzędziem kształcenia i wychowania. Jakie cechy powinien posiadać dobry podręcznik? O to zapytaliśmy autorów podręcznika pt. „Ślady czasu” – Jakuba Kufla i Przemysława Ruchlewskiego.

Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng [Galeria]

17 kwietnia 1975 roku do Phnom Penh triumfalnie wkroczyła partyzantka tzw. Czerwonych Khmerów. Po przejęciu władzy i ewakuacji miasta rozpoczęła się najbardziej radykalna rewolucja w dziejach ludzkości, a w wyniku działań zwolenników Pol Pota śmierć poniosło ok. 1,5 miliona osób. Za symbol obalonego w styczniu 1979 roku reżimu można uznać rozsiane po całym kraju tzw. pola śmierci oraz stołeczne więzienie, działające dzisiaj jako Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng. UWAGA: niektóre ujęcia mogą być uznane przez część odbiorców za drastyczne!

Czy podwyższenie płacy nauczycielom coś zmieni w funkcjonowaniu edukacji? - felieton

Trwa strajk nauczycieli i obecnie trudno powiedzieć z jakim rezultatem się zakończy. Poziom płac w polskiej oświacie od wielu jest fatalny i w zasadzie nikt nie ma co do tego wątpliwości. Jednak samo podwyższenie zarobków nie uzdrowi rodzimej edukacji i nie spowoduje odwrotu polskiej szkoły od dziewiętnastowiecznego modelu nauczania.

Michał Janiszewski – współpracownik gen. Jaruzelskiego, który „zniknął” z procesu organizatorów stanu wojennego

Generał Michał Janiszewski, „prawa ręka” generała Wojciecha Jaruzelskiego, według prokuratorów IPN w 2007 roku już nie żył, dlatego też nie został jednym z oskarżonych w rozpoczętym wówczas procesie twórców stanu wojennego. W rzeczywistości zmarł w 2016 roku. Sprawa ta budzi liczne kontrowersje i spekulacje.

Gabriel García Márquez – powieściopisarz z Macondo

Gdy w 1982 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla, komisja doceniła jego: „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”. 17 kwietnia 2014 roku zmarł Gabriel García Márquez – ojciec realizmu magicznego.

Czego nie wiesz o MARSZAŁKOWSKIEJ? [Video]

Czego jeszcze nie wiesz o ulicy Marszałkowskiej w Warszawie? Tajemnice jednej z najważniejszych arterii stolicy odkrywa przed widzem Radosław Gajda, serdecznie polecamy! Materiał opublikowano na kanale YouTube Radosław Gajda & Natalia Szcześniak.

II Konferencja Naukowa Wielkie rody polsko-litewskie w Tarnobrzegu

W dniach 5–7 września 2019 roku w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega odbędzie się „II Konferencja Naukowa Wielkie rody polsko-litewskie. Wolni z wolnymi – unia lubelska 1569–2019. Geneza, znaczenie, inspiracje w 450. rocznicę powstania unii polsko-litewskiej”.

Targi Książki Katowice 2019 – data, atrakcje, wystawcy

Targi Książki Katowice 2019: 5. Śląskie Targi Książki odbędą się w dniach 6-8 grudnia 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Wydarzenie to znalazło się już na liście liczących się imprez targowych i plenerów czytelniczych w Polsce. Poza olbrzymią ilością książek, w programie przewidziano także spotkania z pisarzami oraz wiele wydarzeń towarzyszących. W miarę pojawiania się kolejnych informacji o imprezie będziecie je mogli znaleźć tutaj!

Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” ma już sto lat

W sobotę 27 kwietnia 2019 r. do Warszawy przyjadą przedstawiciele gniazd Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z całego kraju oraz z zagranicy. Tego dnia Związek Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce świętować będzie 100. rocznicę powstania.

Jak uczyć historii poprzez sztukę? Ruszył nabór do nowatorskiego projektu dla licealistów i nauczycieli

Już po raz siódmy nauczyciele i uczniowie z Polski oraz pozostałych krajów Unii Europejskiej mogą zgłaszać się do niekonwencjonalnego programu łączącego wizyty w miejscach pamięci z lekcjami historii oraz działaniami artystycznymi. Rekrutacja trwa do 30 kwietnia.

Noc Muzeów w Muzeum Polskiej Wódki!

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Polskiej Wódki odbędzie się 18 maja. Instytucja mieszcząca się przy Placu Konesera 1 w Warszawie, czyli w miejscu, gdzie niegdyś znajdowała się Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”, to ciekawe miejsce na kulturalnej mapie stolicy.

Kwietniowy numer Magazynu Historycznego „Mówią wieki” (04/2019)

Temat miesiąca to historia Wazów. To wydanie czasopisma może służyć jako znakomicie ilustrowane kompendium wiedzy o dynastii Wazów i historii Zamku Królewskiego w Warszawie. O czym jeszcze można przeczytać w najnowszym numerze „Mówią wieków”?

„Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” - Jadwiga Rogoża, Maciej Wyrwa

W związku z Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej i 79. rocznicą Zbrodni Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia opublikowało przewodnik inny niż wszystkie. Opisuje on nie tylko Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu, ale także historię i geografię Zbrodni Katyńskiej. Jest to publikacja zarówno dla tych, którzy planują wyjazd do Katynia, jak i dla tych, którzy nigdy tam nie pojadą.

Tom Phillips - „Ludzie. Krótka historia o tym jak spieprzyliśmy wszystko”

„Ludzie. Krótka historia o tym jak spieprzyliśmy wszystko” to ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych współczesnych klęsk gatunku ludzkiego!

Paweł Sekuła – „Likwidatorzy Czarnobyla” – recenzja i ocena

Czarnobyl. Dla władz ZSRR – ostatni gwóźdź do trumny. Tragedia, która zwiastowała rychły upadek mocarstwa. Dla mieszkańców okolicznych miejscowości katastrofa, która zabrała im dotychczasowe życie. Jest jeszcze jedna grupa poszkodowanych, o których rzadko się mówi. To właśnie im dedykowana jest ta książka.

Kazimierz Szymeczko – „Gołąbek niepokoju” – recenzja i ocena

„Gołąbek niepokoju” to kolejna po „Drodze do gwiazd. Opowieści o Mikołaju Koperniku” publikacja Wydawnictwa Literatura przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach. Tym razem wraz z 8-letnim Augustem (Gustlikiem) przenosimy się do czasów powstań śląskich.

Brunhilde Pomsel, Thore D. Hansen – „Niemieckie życie. Byłam sekretarką Goebbelsa” – recenzja i ocena

Jak swoje życie wspomina ponadstuletnia była sekretarka Josepha Goebbelsa? Czy czuje się współwinna zbrodni III Rzeszy?

Grzegorz Stern – „Borderline. Dwanaście podróży do Birmy” – recenzja i ocena

Historia Birmy to trwające od dziesięciu wieków pasmo nieustannych walk wewnętrznych, krwawych wojen i represji. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat krajem rządziła junta, która w 1988 roku brutalnie stłumiła powstanie ludności. Dlaczego generałowie zmienili nazwę państwa i opuścili stolicę w Rangunie? Czy obserwowana odwilż oznacza faktyczny koniec wojskowej dyktatury?

„Golgota kobiet” – oprac. Zbigniew Stanuch – recenzja i ocena

Miejsce to stało się areną niewyobrażalnych cierpień i zbrodniczych eksperymentów dokonywanych na wyselekcjonowanych więźniarkach, które zwano potocznie królikami.

Anna Mateja – „Recepta na adrenalinę. Napoleon Cybulski i krakowska szkoła fizjologów” – recenzja i ocena

Niezwykła historia polskiego fizjologa Napoleona Cybulskiego, pioniera endokrynologii. Człowieka, który odkrył i wyizolował adrenalinę.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

reklama
Komentarze
o autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone