Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2020-11-19 15:48
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (19 XI 20)

Wystartowały II Wirtualne Targi Historyczne - ponad 170 książek w atrakcyjnych cenach; Ina Benita: polska Mae West?; Udział Wielkopolan w wojnie polsko-bolszewickiej mógł przechylić szalę zwycięstwa na korzyść Polski; Prozaiczna śmierć doktora Mengele – to tylko niektóre z tematów, o których ostatnio pisaliśmy na histmagowych łamach. Zapoznajcie się z zestawieniem naszych najciekawszych materiałów!


Zobaczcie stronę II Wirtualnych Targów Historycznych!

Wystartowała II edycja Wirtualnych Targów Historycznych! Pierwsza edycja wydarzenia spotkała się z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony Czytelników, jak i wystawców, dlatego też postanowiliśmy kontynuować tę ideę. W tym celu uruchomiliśmy specjalną stronę Targów –
zobaczcie ją sami!

Ina Benita: polska Mae West?

Ina Benita była wyjątkową kobietą, artystką, ale i konspiratorką. Fascynowała swoim talentem i urodą, a jej hipnotyzujące spojrzenie przyciągało mężczyzn. Jej zbeletryzowane dzieje można poznać z kart powieści „Tajemnica Iny” autorstwa Cezarego Harasimowicza.

Udział Wielkopolan w wojnie polsko-bolszewickiej mógł przechylić szalę zwycięstwa na korzyść Polski

Powstanie Wielkopolskie stanowiło preludium do wygranej wojny polsko-bolszewickiej. Kto wie jak potoczyłyby się jej losy, gdyby nie 100-tysięczna armia Wielkopolan? Historię Powstania Wielkopolskiego i dalsze dzieje żołnierzy opisali Adam Pleskaczyński oraz Michał Krzyżaniak w publikacji „Oddziały wielkopolskie w walkach o wschodnią granicę Rzeczypospolitej”.

Prozaiczna śmierć doktora Mengele

Nazywano go Aniołem Śmierci. Po wojnie Josef Mengele uciekł do Ameryki Południowej, a w 1960 roku znalazł się w Brazylii. Za jego głowę wyznaczono wysoką nagrodę, jednak ten zbrodniarz wojenny nigdy nie poniósł odpowiedzialności za swoje czyny.

Polski bohater wojny secesyjnej czy zwykły mitoman? Ludwik Żychliński

Ludwik Żychliński to niezwykle barwna postać. Żołnierz Garibaldiego, weteran wojny secesyjnej powstaniec styczniowy i zabajkalski. Podczas swej podróży po Ameryce miał przeżywać liczne przygody jako oficer armii Unii, w tym poznać samego Abrahama Lincolna. A może jednak to nieprawda?

Ospa – zaraza, która unicestwiła imperia Inków i Azteków

Nawet arkebuzy i działa, mieczo-rapiery oraz odziani w żelazo jeźdźcy nie spowodowali wśród Azteków tak zabójczych skutków, jak ospa…

Anna Czartoryska. Niekoronowana królowa z Hotelu Lambert

Anna z Sapiehów Czartoryska była żoną księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Z energią równą słynnemu mężowi przystąpiła do organizacji życia społecznego i kulturalnego tysięcy polskich emigrantów we Francji. Pomniki jej działalności w Paryżu można oglądać do dziś.

Prostytucja w powojennej Polsce

W PRL prostytucja była formalnie zakazana. Czy dla władz komunistycznych stanowiła ona realny problem? Czy może raczej starano się wykorzystywać prostytutki do celów agenturalnych? Kim były „gruzinki” i dlaczego stały się symbolem degeneracji systemu?

Czy zaborcy przynieśli wolność polskim chłopom?

Uniwersał połaniecki ogłoszony przez Tadeusza Kościuszkę to ostatni akt prawny I Rzeczpospolitej. Dokument przyznawał ograniczoną wolność osobistą chłopom pańszczyźnianym. Jakie były rzeczywiste intencje Naczelnika? W jaki sposób państwa zaborcze walczyły z poddaństwem?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Spotkanie autorskie online z Mariuszem Świdrem, autorem książki „Jak stwarzaliśmy Rosję” – zapraszamy do obejrzenia!

Jakie były wspólne dzieje Polaków i Rosjan? Okazuje się, że z Rosjanami nie tylko toczyliśmy wojny jak równy z równym a później nie tylko wzniecaliśmy przeciwko nim powstania. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do obejrzenia wirtualnego spotkania autorskiego z Mariuszem Świdrem, autorem książki „Jak stwarzaliśmy Rosję”!

Spotkanie autorskie online z Robertem Walenciakiem, autorem książki „Modzelewski. Buntownik” – zapraszamy do obejrzenia!

Łącznie w więzieniach Polski Ludowej spędził osiem i pół roku. W III RP z buntu się nie wyleczył. Konsekwentny krytyk transformacji, a zwłaszcza planu Balcerowicza. Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego z Robertem Walenciakiem, autorem książki „Modzelewski. Buntownik”!

Spotkanie autorskie online z Janem Danilukiem, autorem książki „Góra Gradowa” – zapraszamy do obejrzenia!

Ponad 20 hektarów fascynującego pofortecznego terenu w centrum Gdańska nie doczekało się dotąd popularnonaukowego opracowania. Książka „Góra Gradowa” to pierwsza próba całościowego przedstawienia dziejów Góry Gradowej i jej najbliższej okolicy. Zapraszamy do obejrzenia spotkania autorskiego z Janem Danilukiem, autorem książki „Góra Gradowa”!

O losy chrześcijan w Rzymie. Bitwa przy Moście Mulwijskim

Kiedy Cesarstwo Rzymskie stało się chrześcijańskie? Powszechnie przyjmuje się, że od czasów Konstantyna Wielkiego. Zanim jednak został on cesarzem, musiał pokonać swoich rywali. Najważniejsze zwycięstwo odniósł w 312 roku, gdy broniąc wiary chrześcijańskiej, pokonał Maksencjusza przy Moście Mulwijskim.

Nike, która się nie wahała. Stefania Sempołowska (1869-1944)

Rewolucjonistka, działaczka oświatowa, pisarka, intelektualistka, znajoma Marii Dąbrowskiej, przez komunistów wniesiona na sztandary – Stefania Sempołowska to niezwykle barwna postać, żyjąca w burzliwych dla Polski czasach.

W historii mówionej chodzi nie tylko o poznanie najważniejszych faktów historycznych, ale też o to jak wpłynęły na ludzkie losy

Historia mówiona to jedna z metod rekonstrukcji przeszłości. Mariusz Bieciuk, lokalny ambasador archiwistyki społecznej prowadzący Mediatekę CLZ w Białostockim Ośrodku Kultury wyjaśnia m.in. jak prowadzić rozmowy ze świadkami historii, jak słuchać by usłyszeć i gdzie szukać rozmówców, którzy są kopalnią wiedzy o regionie.

Wyrok na Inę Benitę

Przed wojną była jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Jednak jej niejasne powiązania w czasie okupacji nie umknęły uwadze podziemia. Ina miała zostać zlikwidowana...

Eugeniusz Kwiatkowski - wizjoner z międzywojnia: Przemysław Mrówka w Programie 1 Polskiego Radia

Gościem audycji „Cztery pory roku” Programu I Polskiego Radia był Przemysław Mrówka, były redaktor naczelny portalu Histmag.org. Opowiadał słuchaczom o postaci Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Landau pisze do Iwaszkiewicza

„Nazwałeś mnie w liście do żony świnią. Nie, mój drogi, świnią nie jestem. Świnia jest dżentelmenem w porównaniu ze mną” – tak Aleksander Landau zaczyna jeden z wielu listów do Jarosława Iwaszkiewicza.

„Zagrały wszystkie orkiestry”, 13–19 listopada [Wiktoria 1920]

14 listopada na placu Zamkowym w Warszawie odbywa się uroczyste wręczenie buławy marszałkowskiej Józefowi Piłsudskiemu. Uroczystość jest połączona z, przeniesionymi specjalnie na ten dzień, obchodami Święta Niepodległości.

Wojna trzynastoletnia i bunt Marcina Koggego

Niezadowolenie z przeciągającej się wojny trzynastoletniej pchnęło mieszczan Gdańska do buntu przeciw rajcom. Na ich czele stanął kupiec i armator - Marcin Kogge.

Aksamitna rewolucja, czyli jak Czechosłowacja obaliła komunizm

Aksamitna rewolucja wybuchła na przełomie lat 80. i 90., gdy kolejne kraje bloku socjalistycznego odzyskiwały swą niepodległość. Jak proces ten wyglądał w Czechosłowacji?

„Diabeł wybrał się do Georgii” czyli Marsz Shermana do Morza

W 1863 r. podczas obiadu dla wyższych oficerów federalnych, pewna lojalistka z Tennessee zapytała, czy wojna musi być taka okropna. Jeden z jej gości, rudowłosy miłośnik cygar, odpowiedział: „Droga Pani, wojna jest okrucieństwem. Ale im jest okrutniejsza, tym szybciej się skończy”.

Egipt: niezwykłe odkrycie archeologów

Władze w Egipcie ogłosiły odkrycie niemal 100 nienaruszonych sarkofagów oraz 40 złoconych posągów. Odkrycia dokonano na terenie nekropoli położonej na południe od Kairu.

Archeolodzy sprawdzą, czy kościół i zamek w Skarszewach łączył tunel

Czy zamek joannitów i kościół św. Michała Archanioła w Skarszewach łączył 100-metrowy tunel? Taka informacja pojawiła się w tekstach sprzed ponad wieku. Teraz archeolodzy będą ją weryfikować podczas zaplanowanych badań nieinwazyjnych i wierceń na terenie miasta.

Wirtualne spotkanie autorskie „Archeologiczni pogromcy mitów” – zapraszamy do obejrzenia!

Czy piramidy mogli zbudować kosmici? Lub czy wikingowie byli wśród pierwszych władców Polski? Jakie są najczęściej powtarzane mity dotyczące archeologii? Zapraszamy do obejrzenia wirtualnego spotkania autorskiego z Jakubem Jagodzińskim - archeologiem i redaktorem portalu Histmag.org.

„Panie na Żuławach” - film o pierwszych osadniczkach po 1945 roku [Video]

„Panie na Żuławach” to nowy film poruszający powojenną historię ziem Delty Wisły. Najnowsza produkcja Klubu Nowodworskiego poświęcona została przybyłym tu po 1945 roku osadniczkom.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem z okazji premiery książki „Tajemnica Iny”

Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo OsnoVa zapraszają na spotkanie z Cezarym Harasimowiczem – autorem książki „Tajemnica Iny”. Spotkanie odbędzie się w piątek 20 listopada o 18.00 na profilu FB Wydawnictwa OsNova. Gościem specjalnym będzie Marek Teler – współpracownik naszego portalu.

„Nie tylko Żółkiewski” – magazyn „Mówią Wieki” prezentuje nową serię podcastów!

Magazyn „Mówią Wieki” zaprasza do poznania historii wojen Pierwszej Rzeczypospolitej w inny sposób niż dotąd – poprzez podcasty! W jedenastu audycjach będzie można posłuchać o dokonaniach i kompetencjach naszych najwspanialszych hetmanów, a także o wojnach RP w XVI i XVII wieku.

Violetta Wiernicka – „Polacy, którzy zadziwili Rosję” i David Charlwood – „Rok 1920”

Książka „Polacy, którzy zadziwili Rosję” Violetty Wernickiej to zaskakujący opis złożonych dziejów Polaków za wschodnią granicą w okresie zaborów. Z kolei „Rok 1920” Davida Charlwooda to przegląd najważniejszych wydarzeń politycznych od stycznia 1920 roku do zimy 1920-21, dokonany z perspektywy Anglosasa.

Peter Frankopan – „Jedwabne szlaki. Nowa historia świata”

Książka „Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” to przygotowana specjalnie dla młodych czytelników skrócona wersja bestsellerowych „Jedwabnych szlaków” świetnego brytyjskiego historyka Petera Frankopana. Młody czytelnik pozna bogatą mozaikę historycznych, gospodarczych, społecznych i kulturowych procesów, które ukształtowały świat.

Anna Czerwińska-Rydel – „Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu”

Książka Anny Czerwińskiej-Rydel „Gen i już! Opowieść o Stefanie Banachu” opowiada o ekscentryku, który do dziś jest drugim (po Euklidesie) najczęściej przywoływanym naukowcem w matematyce powszechnej. Ze względu na przystępną formę opowieści, książka świetnie nadaje się dla dzieci.

,,Antyfonarz Kolegiaty Kieleckiej (ok. 1372 r.). Wydanie fototypiczne z komentarzem” – recenzja i ocena

„Antyfonarz Kolegiaty Kieleckiej” to niewątpliwie jedna z najcenniejszych ksiąg liturgicznych w Polsce. Opisane tam dzieje naszego kraju są bezcennym źródłem dla badaczy. Ten niemy świadek historii, teraz dostępny jest dla każdego, w przepięknym wydaniu fototypicznym.

Jill Lepore – „My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych” – recenzja i ocena

Nowa historia Stanów Zjednoczonych to niezwykle erudycyjna, analityczna i angażująca książka, która pozwala poznać i zrozumieć USA. To nowatorskie spojrzenie na kilkaset lat dziejów.

Maciej Rosalak – „Wielkie zarazy ludzkości” – recenzja i ocena

Praktycznie od początku bieżącego roku cały świat zmaga się z koronawirusem, który zdestabilizował normalne funkcjonowanie życia politycznego, gospodarczego i społecznego. Na tle wielu epidemii, które szalały od starożytności przez średniowiecze do czasów współczesnych, obecny wirus wydaje się w zasadzie niegroźny. Nie zmienia to faktu, że walkę z COVID-19 odczuwamy boleśnie – również w kwestii ekonomicznej. W jaki zatem sposób wszelkie choroby i epidemie na przestrzeni wieków wpływały na dzieje cywilizacji? O tym opowiada Maciej Rosalak w pasjonującej książce – „Wielkie zarazy ludzkości”.

Larry Wolff – „Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie oświecenia” – recenzja i ocena

Przynależność do Wschodu lub Zachodu to kwestia nie tyle geograficzna, co cywilizacyjna (a po II wojnie światowej nakładał się na nią jeszcze podział geopolityczny). W Polsce raczej nie lubimy myśleć o sobie jako o Europie Wschodniej, podkreślamy, że jesteśmy częścią Europy Środkowej. Mitteleuropa to koncept z czasów Wielkiej Wojny, tymczasem idea Europy Wschodniej ma, jak dowodzi Larry Wolff starszy, bo jeszcze oświeceniowy rodowód.

Agnieszka Janiszewska – „Czwarta powieść” – recenzja i ocena

Początkująca pisarka i tajemnice związane z mrokami historii. W jaki sposób poznanie rodzinnych sekretów wpłynie na życie zawodowe i prywatne głównej bohaterki?

Justyna Sobolewska – „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu” – recenzja i ocena

Mistrz krótkich form, jeden z najlepszych pisarzy w powojennej Polsce, obracający się w centrum literackiego świata przez dekady, doceniany, ale nie wielkiej sławy. Kornel Filipowicz pamiętany jest jako towarzysz życia polskiej noblistki. Ale jakim był człowiekiem? Co wniosła jego twórczość do naszej kultury?

„Muzea Watykańskie. 100 arcydzieł” – recenzja i ocena

Potrzeba co najmniej kilku lat, aby dokładnie zobaczyć dzieła sztuki zgromadzone w Muzeach Watykańskich. Zdecydowanie mniej czasu wystarczy jednak, aby poznać najbardziej reprezentatywne eksponaty, budujące charakter i tożsamość tej instytucji. Do tego właśnie zaprasza Wydawnictwo Jedność, oddając w ręce czytelników przepiękny album z najważniejszymi dziełami z watykańskich zbiorów.Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy