Autor: Michał Świgoń
Tagi: Redakcyjne
Opublikowany: 2021-09-23 14:06
Licencja: wolna licencja

10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (23 IX 21)

Pierwsze spotkanie z historią mówioną: dlaczego historia „mówiona”?; Jakie są źródła konfliktu grecko-tureckiego na Cyprze?; Bronisław Malinowski i Witkacy w tropikach; Jak przygotować pracę roczną/semestralną – poradnik dla studentów – przedstawiamy najciekawsze treści publikowane w Histmagu w ostatnich dniach! Zarejestruj się w naszym newsletterze, aby otrzymywać takie zestawienie co tydzień!


Pierwsze spotkanie z historią mówioną: dlaczego historia „mówiona”?

Nasze spotkania z historią mówioną chcielibyśmy zacząć od pytania: po co nam w ogóle świadectwa mówione? Czemu mielibyśmy się interesować taką formą przekazu? Czym różni się ona od tak licznie dzisiaj wydawanych wspomnień i pamiętników?

Jakie są źródła konfliktu grecko-tureckiego na Cyprze?

Ponad sześćdziesiąt lat po proklamowaniu niepodległości Republiki Cypryjskiej wyspa wciąż pozostaje podzielona. Dlaczego była brytyjska kolonia nie została włączona do Grecji? Jakie wydarzenia skłoniły Turcję do militarnej interwencji w 1974 roku?

Bronisław Malinowski i Witkacy w tropikach

Wyprawy Bronisława Malinowskiego i Witkacego stanowiły prawdziwą próbę dla obu dżentelmenów. Towarzyszyły im choroby, lęki, niemoc twórcza, znużenie i myśli samobójcze. Serdeczna do niedawna przyjaźń stawała się coraz bardziej szorstka...

Jak przygotować pracę roczną/semestralną – poradnik dla studentów (część pierwsza)

Napisanie pracy zaliczeniowej na studiach to poważne i wymagające zadanie. Jak wybrać temat pracy? Jak właściwie przeprowadzić kwerendę? Z jakich źródeł i opracowań korzystać?

Jean-Christoph Brisard: Cały świat zjechał do Berlina na 50. urodziny Hitlera. Z jednym wyjątkiem: Polską

Kto odwiedzał Adolfa Hitlera i bywał na organizowanych przez niego uroczystościach? Jean-Christoph Brisard odnalazł w rosyjskich archiwach wojskowych intrygujący dokument. Chodzi o księgę, w której swoje podpisy składali dyplomaci z całego świata, poświadczając tym samym kontakty z III Rzeszą. Autor opublikował zebrane informacje w książce „Księga gości Hitlera. Dyplomaci w sercu III Rzeszy”, o której opowiada na łamach Histmaga.

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”: komedia inspirowana życiem „króla ucieczek”

„Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reżyserii Mateusza Rakowicza to hybryda gatunkowa, której fabuła zainspirowana została historią sławnego „króla złodziei” doby PRL-u. Filmu absolutnie nie można traktować jako biograficzną opowieść o kryminalnych dziejach Zdzisława Najmrodzkiego, gdyż to audiowizualna realizacja mitu o dobrym przestępcy. „Pulp fiction” znad Wisły? A może polska wersja „Złap mnie, jeśli potrafisz”? Jedno jest pewne. „Najmro” to solidna dawka dobrej kinematografii.

Polowanie na „Szakala”

Ilich Ramírez Sánchez (imię nieprzypadkowe) to jeden z tych terrorystów, których chciały dopaść zachodnie służby i ogłosić sukces. Jednak w połowie lat osiemdziesiątych nie wiedziano, jak „Carlos” vel „Szakal” w ogóle wygląda.

Jurij Żerebkow – Rosjanin w służbie Führera

Zwycięstwo bolszewików w wojnie domowej zmusiło wielu rosyjskich przeciwników komunizmu do ucieczki na zachód. Po wybuchu II wojny światowej, część z nich była dla Niemców cennymi współpracownikami. We Francji kimś takim był Jurij Żerebkow.

Sonda Histmag.org – Skąd pochodzili pierwsi Piastowie?

Skąd wzięli się Piastowie? Czy byli to spadkobiercy państwa wielkomorawskiego, lokalni wodzowie, a może skandynawscy przybysze? Spytaliśmy w sondzie naszych Czytelników i oto wyniki – otrzymaliśmy ponad 2600 głosów! Teraz z kolei pytamy, czy po studiach historycznych można znaleźć satysfakcjonującą, dobrze płatną pracę?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:Konkurs: Upadek Kartaginy

Książka Adriana Goldsworthy'ego „Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich” przybliża historię upadku Kartaginy od wczesnych konfrontacji na Sycylii przez legendarną karierę Hannibala, aż po wielkie finałowe oblężenie zakończone zburzeniem Kartaginy i unicestwieniem jej ludu. W naszym dzisiejszym konkursie możecie wygrać 4 egzemplarze tej publikacji!

Zostań Patronem Histmaga i wybierz temat, który opiszemy najszybciej!

Wystartowało głosowanie nad tematem artykułu, który pojawi się dzięki Waszemu wsparciu na łamach Histmaga najszybciej. Głosowanie odbywa się na stronach naszego profilu w Patronite.

Wędrówki po historii mówionej

... czyli subiektywny przewodnik po relacjach świadków historii.

Jak Tadeusz Pietrzykowski trafił do piekła Auschwitz?

Tadeusz Pietrzykowski, numer obozowy 77, trafił do Auschwitz 14 czerwca 1940 roku. Ten przedwojenny wicemistrz polski i uczeń słynnego Feliksa Stamma był jednym z pierwszych więźniów obozu.

Jak Stalin rozpoczął polowanie na gości Hitlera?

W maju 1945 roku Sowieci weszli w posiadanie nazwisk wszystkich osób, które gościły u Hitlera aż do końca wojny. To głównie dyplomaci wielu krajów, na których padał cień paktowania z diabłem – niezależnie od ich rzeczywistych intencji. Beria wiedział, jak wykorzystać tę wiedzę…

Cmentarz Osobowicki we Wrocławiu – więzienna nekropolia

Ciała pomordowanych wrzucano na kryty wózek lub samochód z plandeką, następnie transportowano na Cmentarz Osobowicki. Trafiały do bezimiennych jam, nad którymi nikt nigdy nie miał postawić krzyża lub choćby zapalić świecy. Prawda o komunistycznych zbrodniach dopiero po kilkudziesięciu latach z wolna zaczęła się przebijać do społecznej świadomości.

Mariusz Wołos: sowieccy dyplomaci niejednokrotnie próbowali wpływać na sytuację wewnętrzną Drugiej Rzeczypospolitej

Odrodzone w 1918 r. państwo polskie i państwo bolszewickie posiadały sprzeczne interesy niemal na każdej płaszczyźnie – politycznej, ideologicznej, gospodarczej, a nawet społecznej i kulturalnej. Jak kształtowały się relacje między nimi w pierwszej połowie XX wieku? Jak Sowieci interpretowali najważniejsze wydarzenia w Polsce oraz jak wygląda dostęp do archiwów rosyjskich? O tym opowiada profesor Mariusz Wołos, redaktor serii wydawniczej pt. „Dokumenty do historii stosunków polsko-sowieckich 1918-1945”.

Muzea i ośrodki edukacyjne przy polskich parkach narodowych - te miejsca warto zwiedzić! [MAPA]

Wielu z nas spędzając wypoczynek w Polsce zahacza także o piękne parki narodowe. Czy wiedzieliście, że na terenie większości z nich – bo aż 16 spośród 23 – znajdują się muzea lub innego rodzaju ośrodki edukacyjne? Te miejsca również warto odwiedzić. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego!

Czytelnicy Histmag.org wybierają 20 najlepszych filmów i seriali historycznych!

Zbliżają się 20. urodziny portalu Histmag. Przez lata naszej działalności publikowaliśmy wiele materiałów poświęconych filmom i serialom historycznym. Dziś zapraszamy Was urodzinowo do stworzenia listy 20 najlepszych Waszym zdaniem historycznych produkcji filmowych!

Czytelnicy Histmag.org wybierają 20 najlepszych historycznych gier video!

Zbliżają się 20. urodziny portalu Histmag. Przez lata naszej działalności publikowaliśmy wiele materiałów m.in. o grach video. Dla wielu osób tworzących portal gry osadzone w realiach historycznych były przyczynkiem do zainteresowania historią. Dziś zapraszamy Was urodzinowo do stworzenia listy 20 najlepszych Waszym zdaniem historycznych gier video!

Dr Michał Przeperski wśród finalistów 21. edycji Nagród Naukowych „Polityki”

15 września ogłoszono listę laureatów 21. edycji Nagród Naukowych „POLITYKI”. Jednym z nich został doktor Michał Przeperski, adiunkt Instytutu Historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów i dawny redaktor naczelny Histmaga. Serdecznie gratulujemy!

Instytut Pileckiego odnalazł zaginiony film „Europa” Franciszki i Stefana Themersonów.

Przedstawiciele Instytutu Pileckiego dokonali ciekawego odkrycia. W niemieckim archiwum znaleźli uznany dotąd za zaginiony awangardowy film „Europa” Franciszki i Stefana Themersonów.

Dawno temu w Pruszczu Gdańskim – wystawa archeologiczna

Jak żyli mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego 2 tys. lat temu? Skąd przybyli? Na co chorowali i co mówią o nich zachowane cmentarze? Opowiada o tym wystawa w Domu Wiedemanna, czynna od 24 września do 10 grudnia. Odkrycia „starożytności pomorskich” mogą zaciekawić pasjonatów archeologii regionu. Dla dzieci przygotowano odznaki Młodszego Antropologa.

Srebrna figurka, militaria i masa ceramiki. Odkrycia na grodzisku w Chodliku

Kilkaset średniowiecznych fragmentów skorup ceramicznych, groty strzał i oszczepów oraz unikatową srebrną figurkę przedstawiającą człowieka odkryli archeolodzy w czasie wykopalisk w obrębie grodziska w Chodliku (woj. lubelskie).

Polacy badają pradawny akwen na dzisiejszej pustyni w Uzbekistanie

Na Pustyni Kyzył-kum w Uzbekistanie istniał duży akwen, który był głównym źródłem wody od 8 tys. do 4 tys. lat p.n.e. - wynika z badań polskich i uzbeckich naukowców. „Kwestia dotyczy kluczowego momentu w dziejach gatunku ludzkiego” - mówi w rozmowie z serwisem PAP - Nauka w Polsce prof. Karol Szymczak z Wydziału Archeologii UW.

Tłumy nad Bałtykiem? Zobaczcie jak było w latach 20. XX wieku na plażach w Holandii! [Video]

Jak wyglądało plażowanie 100 lat temu? Zdecydowanie inaczej niż dziś. Zamiast parawanów nadmorskie wybrzeże pokrywały mobilne budki. Zobaczcie jak relaksowali się Holendrzy w 1921 roku w słynnym Hoek van Holland!

Bitwa pod Grunwaldem cz. 4 [video]

W kolejnym odcinku na temat bitwy pod Grunwaldem z cyklu „Historia Na Szybko” poznacie między innymi szczegóły dotyczące chorągwi krzyżackiej.

Dlaczego nowy Matrix w ogóle nie wygląda jak Matrix? [Video]

Niedawno premierę w wirtualnej sieci miał trailer do nowego „Matrixa”. Okazuje się, że wygląda zupełnie inaczej niż filmy, do których do tej pory przywykliśmy. Co się zmieniło i dlaczego tak się stało? Ciekawe spojrzenie na historię kina prezentuje w swoim materiale Marcin Łukański z kanału Na Gałęzi. Gorąco polecamy!

„Jakim prawem stała II RP?” – Ogólnopolska Konferencja Naukowa 2021

„Włącz się w dialog o historii prawa polskiego!” to hasło Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Jakim prawem stała II RP?” organizowanej pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zapraszamy do zanurzenia się w historię zjednoczenia prawa w Polsce, która choć przeminęła, to pozostawiła niezmywalny ślad w kartach polskiej historii.

17 września 1939 – wyzwolenie czy cios w plecy?

O świcie 17 września 1939 r. oddziały Armii Czerwonej przekroczyły granicę ryską i zaatakowały broniącą się przed Niemcami Polskę. Napaść ta przypieczętowała los II RP. W oficjalnej propagandzie sowieckiej nie było jednak mowy o agresji, a o „wyzwoleniu” Zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Bitwa pod Poitiers - przecenione starcie?

Bitwa pod Poitiers – czy zwycięstwo Karola Młota nad Arabami faktycznie odmieniło losy świata?

„Dzieje Niemców” – nowy numer Pomocnika Historycznego POLITYKI

Wraz z odejściem Angeli Merkel kończy się pewna polityczna epoka w Niemczech naznaczona traumą hitleryzmu i powojennego podziału kraju. Heinrich August Winkler, współczesny historyk niemiecki, którego esej zamyka to wydanie „Pomocnika”, zwraca uwagę, że zdominowała w świadomości Niemców ponad dwa tysiące lat ich historii.

Max Hastings – „Wietnam. Epicka tragedia”

Książka „Wietnam. Epicka tragedia” Maxa Hastingsa to najpełniejszy obraz wojny w Wietnamie. Brutalna, sugestywna i obiektywna opowieść o jednym z najgłośniejszych konfliktów XX wieku. Autor rysuje szerszą perspektywę niż sam konflikt zbrojny 1955-1975, zaczynając opowieść wraz z końcem II WŚ.

Adrian Goldsworthy – „Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich”

Adrian Goldsworthy, autor książki „Upadek Kartaginy. Historia wojen punickich”, wziął na siebie zadanie przybliżenia historii Kartaginy współczesnym czytelnikom. Jej upadek żywo i barwnie przedstawia trzy rundy sławnego pojedynku między Rzymem i jego wielkim afrykańskim rywalem o panowanie nad basenem śródziemnomorskim.

Jarosław Centek – „Marna 1914”

Jarosław Centek w książce „Marna 1914” opisuję bitwę, która sprawiła że walki na froncie zachodnim przybrały charakter pozycyjny, a ogromny obszar od kanału La Manche po Morze Śródziemne przedzieliły linie zasieków i okopów, w których miliony żołnierzy spędziły następne cztery lata.

Harald Jähner – „Czas wilka. Powojenne losy Niemców” – recenzja i ocena

Patrzenie na II wojnę i jej reperkusje z niemieckiej perspektywy może się wydawać, szczególnie w Polsce, jako pomysł co najmniej kontrowersyjny. Dopatrywanie się w jego realizacji prób relatywizowania niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie z tego okresu jawić się może jako przesadzone, jednak chyba nie zawsze całkowicie pozbawione podstaw. Ale to, że nie tylko wojenne, ale i powojenne polskie losy bywały tyleż tragiczne, co skomplikowane, nie oznacza, że nie były takimi losy Niemców. Bardzo dobrze pokazuje to „Czas wilka”.

Leszek Jodliński – „Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska” – recenzja i ocena

„Puste krzesła. Historie Żydów ze Śląska” to nostalgiczna i gorzka opowieść o świecie, którego już nie ma. Czy warto po nią sięgnąć?

Przemysław Benken – „Wojenna odyseja Zbigniewa Piaseckiego ps. Czekolada” – recenzja i ocena

Wśród nas jest już coraz mniej osób pamiętających II wojnę światową. Dlatego warto przypominać postacie zwykłych żołnierzy, aby tragizm tamtych dni nie został przez zapamiętany jedynie jako odległe wydarzenie historyczne, ale był dla kolejnych pokoleń ilustracją ludzkich losów i prawdziwą przestrogą.

Grzegorz Łyś – „Dzikie żądze. Bronisław Malinowski nie tylko w terenie” – recenzja i ocena

Bronisław Malinowski, który jako pierwszy stanął „twarzą w twarz z nieodgadnionym dzikim”, uważany jest za jednego z ojców współczesnych nauk społecznych. Jakie było jego znaczenie dla rozwoju antropologii i socjologii? Jakim był człowiekiem i dlaczego budził tak duże kontrowersje?

„Sid Meier's Civilization V” po latach – recenzja i ocena

Oh, „Sid Meier's Civilization V”! Gra w której po to, aby stworzyć cywilizację, która przetrwa próbę czasu, siedziało się od świtu do świtu, a i tyle często nie wystarczyło. Czy po ponad dekadzie dalej potrafi tak samo wciągnąć?Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe oraz nasze e-booki i audiobooki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
m.swigon@histmag.org
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681


Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy