10 materiałów z Histmag.org, które szkoda byłoby przeoczyć (30 VII 20)

opublikowano: 2020-07-30 15:24
wolna licencja
poleć artykuł:
Niepokorna dzielnica. Mazowsze za pierwszych Piastów; Ostatnie dni lipca 1920. W przededniu bitwy warszawskiej; Zanim doszło do Okrągłego Stołu. Strajki 1988 roku w Polsce; Królik Bugs – Charlie Chaplin w króliczej skórze – to tylko niektóre z najciekawszych tematów ostatniego tygodnia w Histmagu. Zapoznajcie się z zestawieniem naszych najbardziej interesujących treści!
REKLAMA


Niepokorna dzielnica. Mazowsze za pierwszych Piastów

Mazowsze bardzo szybko weszło w skład monarchii pierwszych Piastów. Ale położona na wschodnich rubieżach dzielnica nie pozwalała się łatwo okiełznać.

Ostatnie dni lipca 1920. W przededniu bitwy warszawskiej

Latem 1920 roku Polska stanęła w obliczu wielkiego niebezpieczeństwa. Czym żył nasz kraj pod koniec lipca 1920 roku? Jakie sprawy, oprócz zbliżającej się konfrontacji z bolszewikami, zajmowały wówczas Polaków?

Zanim doszło do Okrągłego Stołu. Strajki 1988 roku w Polsce

Protesty przeciwko rządom komunistycznym były jednym z charakterystycznych elementów Polski Ludowej. Ostatnie dwie fale strajkowe w zakładach pracy przeszły przez kraj w 1988 roku. Choć ich skala była mniejsza niż wcześniejsze wybuchy społecznego gniewu, przyczyniły się do przełomu politycznego.

Królik Bugs – Charlie Chaplin w króliczej skórze

27 lipca 1940 roku odbyła się premiera filmu „Gonić króliczka”, w którym zadebiutował Królik Bugs. Czasami zbyt pewny siebie, wygadany i nadpobudliwy. Podrywacz, żartowniś i wielbiciel surowych marchewek. W 2002 roku ogłoszony największą osobowością filmów animowanych wszech czasów.

15 sierpnia 2020 – obchody, wydarzenia, utrudnienia

15 sierpnia 2020 – obchody, wydarzenia, utrudnienia. W tym roku mamy wyjątkową – setną – rocznicę Bitwy Warszawskiej. Ten dzień to także Święto Wojska Polskiego. Jakie imprezy nas czekają?

Wielopolski w Petersburgu

Aleksander Wielopolski to jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci polskiej polityki. Pokłócony z Polakami w 1861 roku wyjechał do Petersburga. Jakie wrażenie zrobił margrabia w stolicy Rosji?

Bitwa Warszawska i wojna polsko-bolszewicka

Zwycięska Bitwa Warszawska, będąca kluczowym wydarzeniem wojny polsko-bolszewickiej, pozwoliła Polakom odeprzeć bolszewików i obronić świeżo odzyskaną niepodległość. Jak przebiegały tamte dramatyczne wydarzenia? Kim byli i co myśleli ludzie, którym zawdzięczamy zwycięstwo?

Czy w człowieku może tkwić „gen zła”? – wywiad z Maxem Czornyjem

Czy ktoś może mieć w sobie „gen zła”? Czy decyzje rodziców mogą rzutować na kolejne pokolenia? Jaką rolę w powieści może odegrać pamięć? Między innymi o to pytaliśmy Maxa Czornyja, autora powieści „Córka nazisty”.

Kiedy słoneczniki zwiędły w lipcu. Vincent van Gogh: śmierć artysty

29 lipca 1890 r., w wieku 37 lat, zmarł Vincent van Gogh – za życia nieznany szerszej publiczności holenderski malarz, dziś rozpoznawalny na całym świecie. Chociaż jest autorem ponad 2000 dzieł, w tym 870 obrazów, udało mu się samemu sprzedać tylko jedno płótno. Obecnie jest uważany za jedną z najważniejszych postaci w historii malarstwa.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!


Ponadto w serwisie opublikowaliśmy:



Bestie w ludzkiej skórze. Japońskie zbrodnie w czasie II wojny światowej

Jednostka 731 jest jednym z symboli bestialstwa Japończyków w czasie II wojny światowej. Zbrodnie popełniane wówczas przez Armię Cesarza przybrały nowy, zupełnie nieznany wcześniej wymiar. Czym zajmowała się osławiona Jednostka 731? W jaki sposób Japończycy traktowali jeńców wojennych?

Sonda Histmag.org – Czy zmiana daty wybuchu Powstania Warszawskiego mogłaby wpłynąć na jego wynik?

W ostatniej sondzie zapytaliśmy o to, czy zmiana daty wybuchu Powstania Warszawskiego mogłaby wpłynąć na jego wynik? Zobaczcie sami, jak głosowali Czytelnicy! Teraz z kolei pytamy o to, czy gdyby nie wygrana Polaków w Bitwie Warszawskiej, to rewolucja bolszewicka objęłaby całą Europę?

Ukryta moc nieświadomości – teoria marzeń sennych Sigmunda Freuda

Zdaniem Freuda w historii dokonały się trzy rewolucyjne zdarzenia, które wstrząsnęły podstawami miłości własnej ludzkiego gatunku – odkrycie Kopernika, iż Ziemia nie jest centrum Wszechświata, teoria Darwina opisująca człowieka jako kolejne zaledwie ogniwo w ewolucji gatunków i jego własne spostrzeżenie: iż ludzie nie są w stanie w pełni kontrolować własnego umysłu. Najlepszym świadectwem tego ostatniego jest sen o zastrzyku Irmy, zdradzający jedno z ważniejszych twierdzeń ojca psychoanalizy.

Układ z Björkö – ostatnia szansa na uniknięcie Wielkiej Wojny?

24 lipca 1905 r. władcy dwóch potęg europejskich – Niemiec i Rosji – podpisali tajny traktat obronny. Niecałe dziesięć lat później ich państwa zmierzyły się ze sobą w trakcie I wojny światowej. Czy układ z Björkö miał jakąkolwiek szansę zapobiec takiemu rozwojowi wydarzeń?

Na seminarium ks. prof. Żywczyńskiego

Ks. Zygmunt Zieliński, znawca historii Kościoła XIX i XX wieku wspomina swoje perypetie związane z wydaniem pracy habilitacyjnej, a także seminarium u ks. prof. Mieczysława Żywczyńskiego i pracę na KUL.

„Cofamy się bezustannie. Straty duże.”, 24–30 lipca, [Wiktoria 1920]

24 lipca Naczelnik Państwa powołuje nowy gabinet premiera Wincentego Witosa, zwany Rządem Obrony Narodowej. Tegoż dnia bolszewicki głównodowodzący Siergiej Kamieniew dzieli zadania: Front Zachodni (Michaił Tuchaczewski) ma zdobyć Warszawę, Front Południowo-Zachodni (Aleksandr Jegorow) ma iść na Lwów.

Zostań Patronem Histmaga i wybierz temat, który opiszemy!

Wystartowało głosowanie nad tematem artykułu, który pojawi się dzięki Waszemu wsparciu na łamach Histmaga. Głosowanie odbywa się na stronach naszego profilu w Patronite.

Lipiec 1914 - jak wyglądała mobilizacja armii niemieckiej?

Latem 1914 roku chyba nikt nie brał na poważnie możliwości wybuchu wojny. Mobilizacja zaczęła się niespodziewanie i przebiegła błyskawicznie. Wielu zmobilizowanych nie doczekało do końca sierpnia...

Drugi upadek Konstantynopola

Powstałe w 1204 roku Cesarstwo Łacińskie ze stolicą w Konstantynopolu było od początku otoczone wrogami i niemal skazane na upadek. Nastąpił on 25 lipca 1261 roku, gdy wojska Michała VIII Paleologa wkroczyły do cesarskiego miasta...

Transatlantycki kabel telegraficzny – heroiczna historia o wytrwałości i porażce

27 lipca 1866 roku zakończono układanie transatlantyckiego kabla telegraficznego. Kabel który został położony, był stałym i działającym połączeniem telegraficznym pomiędzy Nowym i Starym Światem. Jednak historia prowadząca do tego komunikacyjnego osiągnięcia była pełna wzlotów i upadków.

Czym zajmowała się warszawska Służba Bezpieczeństwa?

Służba Bezpieczeństwa zobowiązana była działać wedle zasad zebranych w licznych instrukcjach resortowych, na czele z tą poświęconą pracy operacyjnej i jej dokumentowaniu. Czym zajmowała się warszawska SB? Jak przedstawiała się statystyka spraw prowadzonych przez funkcjonariuszy?

Bitwa pod Vercellae – jak Rzymianie rozgromili Cymbrów?

30 lipca 101 r. p.n.e., odbyła się krwawa bitwa pod Vercellae. Dzięki zwycięstwu nad Cymbrami Rzymianie zażegnali zagrożenie granic swego państwa ze strony wojowniczych plemion germańskich.

Bitwa o Okinawę – ostatni „żabi skok” w kierunku Wysp Japońskich

24 lipca 1945 roku skapitulowały ostatnie oddziały japońskie broniące wyspy Okinawa przed siłami amerykańskimi. Jak przebiegała ostatnia z bitew przeprowadzonych w ramach taktyki „żabiego skoku” w kierunku Wysp Japońskich?

Sanok: Grad strzał spadł na obrońców gródka na Białej Górze w poł. XIV w.

Kilkaset grotów strzał i bełtów kusz odkryli archeolodzy podczas poszukiwań na terenie grodziska na Białej Górze w dzisiejszym Sanoku. Ich zdaniem to świadectwo ataku wojsk Kazimierza Wielkiego w 1340 r. na ziemie należące do Rusi Halickiej. W wyniku najazdu terytorium to włączono do Polski.

Pierwszy człowiek pojawił się w Ameryce 15 tys. lat wcześniej, niż myślano?

Według najnowszych odkryć archeologicznych z Meksyku człowiek pojawił się w Ameryce 15 tys. lat wcześniej, niż do tej pory zakładano. Odkrycie, które wywołało poruszenie w świecie nauki, może stanowić punkt wyjścia dla kolejnych badań.

Dolnośląskie: Gród w Zawidowie starszy, niż przypuszczano. Pochodzi z czasów plemiennych

Gród w Zawidowie powstał wcześniej, niż uważano dotychczas. Nie pochodzi z X-XII w., ale z czasów plemiennych, a jego koniec był tragiczny – świadczą o tym ślady spalenizny.

Max Czornyj – „Córka nazisty”

Książka „Córka nazisty” autorstwa Maxa Czornyja to przejmująca powieść: o przeszłości, która nie pozwala o sobie zapomnieć, o dzieciach, które nie powinny odpowiadać za winy swoich rodziców, i o odkupieniu, które przynosi zmierzenie się z prawdą. Poszukuje także odpowiedzi na pytanie o gen zła...

Agnieszka Janiszewska – „Kuzynka Marie”

Książka „Kuzynka Marie” Agnieszki Janiszewskiej to kolejna z serii porywających powieści obyczajowo-historycznych posiadających doskonale zarysowane tło historyczne. Marie odpowiada na zaproszenie Emilii, swojej kuzynki i nowej właścicielki Korbielowa, chcąc zburzyć narosły przez lata mur rodzinnych nieporozumień i pretensji...

Adam Dziurok, Bogusław Tracz – „W obronie krzyża. Protest w Gliwicach w 1960 roku” – recenzja i ocena

Historia zapomnianego protestu sprzed sześćdziesięciu lat, jednego z największych wystąpień społecznych „środkowego PRL” w województwie katowickim. Czy warto po nią sięgnąć?

Walery Przyborowski – „Historya dwóch lat 1861-1862” – recenzja i ocena

Reprint monumentalnego dzieła Walerego Przyborowskiego, który w pięciu tomach opisał historię kilku lat poprzedzających wybuch powstania styczniowego. Niech Was to nie przeraża – pracę Przyborowskiego czyta się jak znakomitą powieść.



Polecamy produkty w sklepie Histmag.org: Koszulki, książki, zakładki do książek, długopisy i torby zakupowe. oraz nasze e-booki!

Jeśli nasz serwis przypadł Ci do gustu, możesz także wesprzeć nas finansowo! Dzięki temu pomożesz nam rozwinąć portal Histmag.org!



Życzę miłej lektury!

Michał Świgoń
wydawca portalu „Histmag.org”
https://histmag.org
[email protected]
Facebook Histmag.org
tel.: 0692929681

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Michał Świgoń
Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone