10. Warszawskie Targi Książki rozpoczęte!

opublikowano: 2019-05-23 12:11
wolna licencja
poleć artykuł:
W czwartek, 23 maja, zainaugurowano 10. Warszawskie Targi Książki. To prawdziwa uczta dla miłośników książek, ponieważ w wydarzeniu bierze udział blisko 800 wystawców z 27 krajów, ponad 1030 twórców, a dla uczestników zaplanowano aż 1500 wydarzeń. Czytelnicze święto potrwa do niedzieli, 26 maja.
REKLAMA

Zobacz także:

Promocja e-booków historycznych Histmaga na Warszawskich Targach Książki

27 książek, na które warto zwrócić uwagę na Warszawskich Targach Książki

Warszawskie Targi Książki 2019 w obiektywie Histmaga

Tegoroczna edycja Targów Książki w Warszawie odbywająca się na PGE Narodowym jest jubileuszowa. Znaleźć tu można wydawców i książki z Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chin i Tajwanu, Chorwacji, Czech, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Iraku, Irlandii, Kostaryki, Niemiec, Peru, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

W czerwcu będziemy obchodzili rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w historii Polski po II wojnie światowej. Z tej okazji Wydawnictwo Czarne przygotowało specjalną publikację, którą uczestnicy targów książki mogą nabyć na stoisku. - Polecam naszą nowość targową, trzecią książkę Aleksandry Boćkowskiej „Można wybierać. 4 czerwca 1989”. Jak podtytuł wskazuje, rzecz dotyczy 4 czerwca i pierwszych częściowo wolnych wyborów, ale autorka nie zajmuje się polityką. Pojechała do mniejszych miast i miejscowości w Polsce, żeby porozmawiać z ludźmi. Pytała ich, jak zapamiętali ten dzień. Tak naprawdę jest to reportaż poświęcony pamięci. Okazuje się, że to najgorsze źródło historyczne jakie może być. Pamięć płata nam psikusa. Okazuje się, że bardzo słabo pamiętamy niektóre wydarzenia. Autorka przyjrzała się wyborom z perspektywy zwykłych Polaków z małych miasteczek. W swojej książce opisuje jaka panowała wtedy atmosfera, jak pochodzili do wyborów i czy to rzeczywiście był taki przełomowy moment w ich życiu, czy wręcz przeciwnie. Dużo tu ciekawych, osobistych opowieści, które mogą być później wykorzystane przez historyków jako źródło do badania nastrojów społecznych w tamtym czasie - mówi Dorota Filipiak z Wydawnictwa Czarnego.

Obowiązkowym punktem na mapie zwiedzania targowych stoisk jest Wydawnictwo Literackie, którego nakładem niedawno ukazały się dwie ważne publikacje: „Powstania śląskie 1919-1920-1921” oraz „Dwa powstania. Bitwa o Lwów 1918”. Kolejne nowości poznamy podczas targów. - Polecam książkę „Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski”, ponieważ jest to interesująca publikacja pokazująca jak mogłyby się potoczyć dzieje Polski w przełomowych momentach, gdyby np. nie pojawił się Piłsudski. Wydaje się, że „gdybologia” nie ma sensu, ale gdy przeczyta się tę książkę, okazuje się, że to bardzo inspirujące – podkreśla Piotr Baryła reprezentujący Wydawnictwo Literackie.

REKLAMA

Tetris to jedna z najdoskonalszych i najpopularniejszych gier wideo w historii. Prosta, ale niezwykle wciągająca. Niedawno nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się publikacja „Tetris. Ludzie i gry”. Polecamy czytelnikom „Tetris”. Jest to komis popularnonaukowy opowiadający nie tylko o historii Tetrisa, ale i o historii i psychologii gier. Autor odpowiada na pytania: dlaczego się nimi fascynujemy, dlaczego wszyscy gramy? Polecam też książki Jaume'a Cabré'a. To marka sama w sobie – mówi Kama Łukiewicz z Wydawnictwa Marginesy. Warto też wspomnieć o takich premierowych książkach, jak chociażby „Czarownice z Salem”. - Wydawałoby się, że wszyscy wiemy coś o czarownicach, ale książki o czarownicach z Salem na polskim rynku jeszcze nie było. Ta jest pierwsza. I jest bardzo naukowym, ciekawym opracowaniem tego tematu. Opowiada nie tylko o czarownicach, ale też o psychologii tłumu. Z kolei „Nie umieraj do jutra” to przejmujący zbiór opowiadań ludzi, którzy przeżyli w ruinach Warszawy – dodaje przedstawicielka Wydawnictwa Marginesy.

Jednym z najciekawszych stoisk na targach jest to należące do Wydawnictwa Naukowego PWN. Tutaj warto skusić się na publikację Bożeny Fabiani „Ocalić sztukę”. - Polecamy serdecznie wszystkim czytelnikom Histmaga, znawcom historii i pasjonatom tej dziedziny szczególnie publikację profesor Fabiani na temat kradzieży i odzyskiwania dzieł sztuki w czasie II wojny światowej. Książka ma tytuł: „Ocalić sztukę. Włochy podczas II wojny światowej”. Warto też sięgnąć po dwie książki w znanej i cenionej serii: literatura faktu. Są to: „Auta dla nas, auta dla mas” Piotra Ambroziewicza i „Wybrałem Polskę” Przemysława Semczuka – wylicza Katarzyna Nowak z Wydawnictwa Naukowego PWN.

Przechadzając się pomiędzy kolejnymi stoiskami warto zajrzeć do Europejskiego Centrum Solidarności. Co przedstawiciele ECS polecają naszym Czytelnikom? - Przede wszystkim „Historię Stoczni Gdańskiej. Książka prezentuje polityczne, społeczne, gospodarcze, kulturowe i architektoniczne losy Stoczni Gdańskiej. Czytelnik znajdzie tu informacje o wykorzystaniu zakładu przez Kriegsmarine, o działających na jego terenie klubach sportowych. Pozna codzienność pracujących kobiet oraz kulisy walki politycznej, która rozgrywała się po roku 1945. Kolejną ciekawą publikacją jest raport „Bunt kobiet. Czarne Protesty i Strajki Kobiet” – wylicza Artur Rogoś z Europejskiego Centrum Solidarności.

REKLAMA
POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

Następnym wydawnictwem, które przygotowało olbrzymie i niezwykle estetycznie zaaranżowane stanowisko jest Dom Wydawniczy Rebis. Na którą publikację warto zwrócić dziś uwagę? - Przede wszystkim polecamy wszystkie książki Piotra Zychowicza, łącznie z jego najnowszą książką „ Żydzi 2”. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że już w lipcu ukaże się kolejne jego dzieło pt. „Wołyń zdradzony”. Natomiast z innych nowości na pewno należy zwrócić uwagę na „Templariuszy na wojnie” Paula Hilla. To pierwsza z ostatnio wydanych książek traktująca o templariuszach, w której ujęte zostały najważniejsze bitwy z ich udziałem. Warto też wspomnieć o książce „X, Y, Z. Prawdziwa historia złamania szyfru Enigmy” Turinga enigmy – wylicza Bogusław Tobiszowski z Domu Wydawniczego Rebis.

Targi książki w czwartek, 23 maja, odwiedził m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Zbliżając się do stanowiska Wydawnictwa Albatros można dostrzec niecodzienną ekspozycję. Przed stoiskiem ustawiono bowiem… łóżko. Nie, nie zostało przeznaczone dla zmęczonych wędrowców.

To element strategii reklamowej najnowszej publikacji wydanej nakładem Wydawnictwa Albatros, czyli „Współlokatorzy” napisanej przez Beth O'Leary. – Ekspozycja związana jest z naszym najnowszym i największym debiutem. Czytelnikom Histmaga polecamy także serię „Siedem Sióstr” – przyznaje Agnieszka Ilczuk z Wydawnictwa Albatros. Przypominamy też, że niedawno na łamach Histmaga ukazała się recenzja innej nowości, czyli „Ludzie. Krótka historia o tym jak spieprzyliśmy wszystko”.

Wśród wystawców można też znaleźć Wydawnictwo Harde. Tutaj warto pochylić się nad książką „Tajemnice Marszałka Śmigłego-Rydza. Bohater, tchórz czy zdrajca”. Jest to nowe spojrzenie na postać marszałka Śmigłego-Rydza. Życie prywatne, wojskowa i polityczna kariera, a także śmierć, której okoliczności budzą wątpliwości, inspirując do stawiania hipotez. - Polecam ją ze względu na ciekawostki, jakie się w niej pojawiają. Publikacja prezentuje szerzej nieznaną historię, a dodatkowo, po raz pierwszy opublikowano zdjęcia z willi rydza Śmigłego i kobiety jego życia, czyli Marii Rydzowej. Polecamy także „Polskich terrorystów i zamachowców” – to historia Polski okupiona krwią. Zawiera informacje dotyczące wydarzeń rozgrywających się od powstania styczniowego aż do czasów współczesnych, ponieważ kończy się na Walusia, który cały czas siedzi w więzieniu w RPA – zdradza Jolanta Liżewska-Zyzek reprezentująca Wydawnictwo Harde.

REKLAMA

Ostatnim przystankiem Histmaga na Warszawskich Targach Książki było stoisko przygotowane przez Wydawnictwo Niezwykłe. Wśród wielu publikacji można tu znaleźć także kilka historycznych ciekawostek. – Jedną z najnowszych naszych książek jest „Żona nazisty”. To biografia Żydówki, która przeżyła II wojną światową w Niemczech. Wyszła za mąż za nazistę, oficera SS, który wiedział, kim jest. Książka stanowi drastyczne świadectwo tego, jak funkcjonowało niemieckie społeczeństwo. Publikacja ta świetnie się sprzedaje. Kolejną wartą uwagi pozycją jest książka „Córki smoka”. To nie do końca książka historyczna, ponieważ w treść wpleciona została fikcja literacka. To raczej powieść historyczna oparta na faktach. Opowiada o losie Koreanek, które podczas wojny były gwałcone przez japońską armię. O tym rozdziale w dziejach do dziś się nie mówi. I ostatnią naszą książką jest „Maria Królowa Szkotów”, napisana bardzo przystępnym językiem – wylicza Barbara Marszałek z Wydawnictwa Niezwykłego.

Zapraszamy również na stoisko Wydawnictwa CM 10/D1, gdzie mogą Państwo zakupić nasze książki papierowe: „Kobiety króla Kazimierza III Wielkiego” i „Polacy na krańcach świata: XIX wiek” w promocyjnych cenach!

Co wydarzy się podczas kolejnych dni targów?

Organizatorzy Warszawskich Targów Książki zadbali o ich atrakcyjność. Z okazji 10 edycji wydarzenia zaplanowano spotkania z 10 gwiazdami, czyli najbardziej popularnymi i nagradzanym autorami ostatnich 10 lat. Najważniejszymi gośćmi Warszawskich Targów Książki będą: noblistka Swietłana Aleksijewicz, ceniony przez czytelników i krytyków Wiesław Myśliwski, uznani reporterzy Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader, prozaik Eustachy Rylski, najpopularniejsza autorka powieści obyczajowych Katarzyna Grochola, pisarka i felietonistka Sylwia Chutnik, twórca powieści fantastycznych Andrzej Pilipiuk oraz mistrzowie kryminału Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski. Spotkania odbędą się w sobotę i niedzielę, a poprowadzą je Jerzy Kisielewski i Szymon Kloska.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej wydarzenia: http://www.targi-ksiazki.waw.pl/10-gwiazd-program.

Więcej informacji o 10. Warszawskich Targach Książki można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia i na profilu wydarzenia na Facebooku.

Pełną listę wystawców, którzy pojawią się na 10. Warszawskich Targach Książki możecie znaleźć TUTAJ

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone