Autor: Jędrzej Jednacz
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia nauki i techniki, II wojna światowa, Polska, Wyspy Brytyjskie, Europa
Pierwsza publikacja: 2009-11-26 10:20, aktualizacja: 2022-11-26 06:20
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

26 listopada 1939 roku zatonął MS „Piłsudski”

Słynny transatlantyk MS „Piłsudski” spoczął na dnie Morza Północnego nad ranem 26 listopada 1939 roku 29 mil na południowy wschód od latarni morskiej Flamborough Head i był największą polską jednostką jaka zatonęła podczas drugiej wojny światowej.
REKLAMA

Statek pod dowództwem kpt. ż.w. Jana Stankiewicza, który zastępował swego brata Mamerta, opuścił Gdynię 11 sierpnia i udał się do Nowego Jorku. Do Gdyni jednostka już nie powróciła, bowiem pod koniec sierpnia znalazła się na kotwicowisku Firth of Forth, gdzie na pokład dotarła wiadomość o wybuchu wojny. 4 września „Piłsudski” udał się do Newcastle i cumował tam przez dwa miesiące. W tym czasie wyjaśniła się jego sytuacja – 11 listopada jednostka została oddana w dzierżawę Brytyjczykom. W stoczni w Newcastle jednostka została pomalowana szarą farbą a także przystosowana do roli transportowca wojska, zaś jej załoga przeszła odpowiednia szkolenia.

MS Piłsudski na nabrzeżu w Gdyni. Lata 30.

Motorowiec wyszedł w morze 25 listopada o godzinie 23 i miał dołączyć do konwoju zmierzającego do Australii. O godzinie 4:36 następnego dnia jednostka weszła najprawdopodobniej na dwie miny. Jedna z nich miała eksplodować pod maszynownią, zaś druga w części dziobowej. Statek tonął cztery godziny i niemal cała jego załoga się uratowała. Niemal, bowiem w trakcie opuszczania szalupy zginał czwarty mechanik Tadeusz Piotrowski, zaś na pokładzie brytyjskiego niszczyciela zmarł z wycieńczenia Mamert Stankiewicz – słynny borchardtowski „Znaczy Kapitan”.

Z okazji rocznicy zatonięcia jednostki Centralne Muzeum Morskie przygotowało wystawę poświęconą jej dziejom. Możemy na niej podziwiać między innymi model „Piłsudskiego” w skali 1:130 zbudowany w Monfalcone, a także elementy wyposażenia statku, takie jak koło ratunkowe czy pled z logiem armatora statku. Wystawa objęta jest patronatem Marszałka Sejmu Bogdana Borusewicza.

MS „Piłsudski” – zobacz też

Źródła

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Jędrzej Jednacz
Magister historii, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się dziejami Polski na morzu oraz historią Pomorza Gdańskiego ze szczególnym uwzględnieniem rodzinnej Gdyni. W kręgu jego zainteresowań znajduje się także historia architektury, ochrona zabytków oraz muzealnictwo. Społeczny opiekun zabytków oraz członek Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Interesuje się także fotografią. Prowadzi blog pod adresem http://fotogdynia.blogspot.com

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy