26 listopada 1939 roku zatonął MS „Piłsudski”

opublikowano: 2009-11-26 10:20— aktualizowano: 2022-11-26 06:20
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Słynny transatlantyk MS „Piłsudski” spoczął na dnie Morza Północnego nad ranem 26 listopada 1939 roku 29 mil na południowy wschód od latarni morskiej Flamborough Head i był największą polską jednostką jaka zatonęła podczas drugiej wojny światowej.
REKLAMA

Statek pod dowództwem kpt. ż.w. Jana Stankiewicza, który zastępował swego brata Mamerta, opuścił Gdynię 11 sierpnia i udał się do Nowego Jorku. Do Gdyni jednostka już nie powróciła, bowiem pod koniec sierpnia znalazła się na kotwicowisku Firth of Forth, gdzie na pokład dotarła wiadomość o wybuchu wojny. 4 września „Piłsudski” udał się do Newcastle i cumował tam przez dwa miesiące. W tym czasie wyjaśniła się jego sytuacja – 11 listopada jednostka została oddana w dzierżawę Brytyjczykom. W stoczni w Newcastle jednostka została pomalowana szarą farbą a także przystosowana do roli transportowca wojska, zaś jej załoga przeszła odpowiednia szkolenia.

MS Piłsudski na nabrzeżu w Gdyni. Lata 30.

Motorowiec wyszedł w morze 25 listopada o godzinie 23 i miał dołączyć do konwoju zmierzającego do Australii. O godzinie 4:36 następnego dnia jednostka weszła najprawdopodobniej na dwie miny. Jedna z nich miała eksplodować pod maszynownią, zaś druga w części dziobowej. Statek tonął cztery godziny i niemal cała jego załoga się uratowała. Niemal, bowiem w trakcie opuszczania szalupy zginał czwarty mechanik Tadeusz Piotrowski, zaś na pokładzie brytyjskiego niszczyciela zmarł z wycieńczenia Mamert Stankiewicz – słynny borchardtowski „Znaczy Kapitan”.

Z okazji rocznicy zatonięcia jednostki Centralne Muzeum Morskie przygotowało wystawę poświęconą jej dziejom. Możemy na niej podziwiać między innymi model „Piłsudskiego” w skali 1:130 zbudowany w Monfalcone, a także elementy wyposażenia statku, takie jak koło ratunkowe czy pled z logiem armatora statku. Wystawa objęta jest patronatem Marszałka Sejmu Bogdana Borusewicza.

MS „Piłsudski” – zobacz też

Źródła

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jędrzej Jednacz
Magister historii, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się dziejami Polski na morzu oraz historią Pomorza Gdańskiego ze szczególnym uwzględnieniem rodzinnej Gdyni. W kręgu jego zainteresowań znajduje się także historia architektury, ochrona zabytków oraz muzealnictwo. Społeczny opiekun zabytków oraz członek Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Interesuje się także fotografią. Prowadzi blog pod adresem http://fotogdynia.blogspot.com

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone