9 najdziwniejszych wigilijnych potraw serwowanych na polskich stołach

opublikowano: 2022-12-23 10:55
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Choć wiadomo, że na wigilijnym stole zgodnie z tradycją powinno znajdować się 12 potraw, to nie w każdym regionie są to te same dania. W Małopolsce dominuje zupa grzybowa, na Kaszubach - zupa rybna, a na Górnym Śląsku dawniej siemieniotka, a dziś raczej barszcz czerwony. Wszędzie króluje jednak ryba, która razem z kompotem z suszu stanowią nieodłączne składniki wigilijnego menu. Jakie są najdziwniejsze potrawy? Sprawdziliśmy!
REKLAMA

Zobacz także:

1. Moczka

Moczka to specjał kuchni górnośląskiej. Przypomina z wyglądu rzadką marmoladę śliwkową. Przyjmuje się, że obok siemieniotki jest to jedna z najstarszych, śląskich, wigilijnych potraw obrzędowych. Przyrządza się ją z piernika, migdałów, rodzynek, suszonych śliwek, suszonych moreli, gruszek, suszonych fig, suszonych daktyli, orzechów laskowych, ale jednym z najważniejszych składników jest ciemne piwo, w którym moczy się składniki. Warto zaznaczyć, że nie zawsze obowiązywał taki właśnie przepis, bowiem początkowo moczka przypominała gęsty sos na zasmażce, do którego dodawało się czosnek, gruszki, piernik, grzyby i pasternak, a danie to serwowano do klusek jęczmiennych czy tzw. klusek śląskich. Z biegiem lat wykrystalizowały się jednak inne odmiany moczki.

2. Zupa z konopi

Konopiejka, zwane też siemieniotką to jedno z dań, które możemy spotkać na tradycyjnym, górnośląskim stole, ale występuje też zarówno w Małopolsce, jak i w Wielkopolsce. Dawniej wierzono, że zupa ta posiada moc leczniczą. Miała chronić przed świerzbem i wrzodami. Siemieniotka jest czasochłonna i pracochłonna. Dawniej przyrządzająca ją gospodyni musiała przemielić konopie (kilogram), które są najważniejszym składnikiem przepisu, przez żarna. Wśród pozostałych należy wyróżnić cebulę, 100 ml słodkiej śmietany, sól, cukier i pieprz.

 W opracowaniu Z. Szrobry „Pożywienie ludności wiejskiej na Górnym Śląsku” zaznaczono:

(…) jadłospis wigilii, który winien zawierać dziewięć potraw: po kąsku ze wszystkiego (…) a wśród nich przede wszystkim makówkę, niespożywaną w inne pory roku. Podobną rolę jeszcze w drugiej połowie ubiegłego wieku spełniała potrawa zwana siemioniotką, sporządzana z siemienia lnianego ubitego w zieleźnioku lub utartego w misce glinianej.

Zupa ta stanowiła niegdyś królową górnośląskich zup, ale trzeba też zaznaczyć, że w maju 2007 roku wpisano ją na listę produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. opolskim.

3. Zupa brzadowa

Zupa brzadowa to typowo kaszubski przysmak, a „brzad” to suszone owoce. Warto dodać, że we wrześniu 2006 roku została wpisana na listę produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie pomorskim. Do jej przyrządzenia konieczne są suszone wiśnie i morele oraz wędzone śliwki i gruszki, a także goździki i cynamon. Przypomina zatem raczej popularny kompot z suszu, jednakże jeśli dodamy do niego kluseczki z mąki pszennej, pierwsze wrażenie ulega zatarciu. Niektórzy dodają do zupy także grzyby.

4. Kluski z makiem

Mak jest jednym z produktów, którego nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Nie dziwi zatem, że w różnych regionach serwowane są rozmaite potrawy, którego jednym ze składników jest właśnie mak. Niegdyś przypisywano mu wyjątkowe właściwości. Miał symbolizować m.in. obfitość, a jego zjedzenie miało zapewnić dostatek w nadchodzącym roku. Faktycznie, mak bogaty jest w witamy A, C, D, E, B3, które wzmacniają odporność.

REKLAMA

Kluski z makiem królują na wigilijnym stole na Podkarpaciu, Kujawach i Mazowszu. Niewielkich rozmiarów kluski miesza się z masą makową oraz z rodzynkami, kawałkami orzechów włoskich i skórki pomarańczowej.

 Do przygotowania klusek z makiem na początku należało z mąki pszennej, jaj oraz soli „zagnieść ciasto, rozwałkować, pokroić w drobne paski. Ugotować w osolonym wrzątku. Mak zalewamy wrzątkiem, doprowadzamy do wrzenia i odstawiamy na 12 godz. Odcedzamy na sicie. Dwukrotnie mielimy, następnie ucieramy pałką w makutrze, dodając stopniowo rozpuszczony prawdziwy miód, pokrojone orzechy i 2 łyżki stopionego masła” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami Bronisławia) - czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi.

Danie to wpisane jest od grudnia 2012 roku na listę produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. kujawsko-pomorskim.

5. Gołąbki z farszem z tartych ziemniaków

Gołąbki z farszem z tartych ziemniaków to także specjał rodem z Podkarpacia, ale znany jest także w województwie opolskim, w gdzie dania wigilijne stanowią efekt krzyżowania się dwóch tradycji kulinarnych – śląskiej i kresowej.

Danie to zostało w styczniu 2006 roku wpisane na listę produktów tradycyjnych w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. opolskim.

6. Stokwis, zupa z fasolą i suszonych śliwek

Zupa z fasoli i suszonych śliwek znana jest m.in. na terenie Podkarpacia. Określana jest czasami mianem „kociego lamentu”. Składa się z gotowanej fasoli, suszonych śliwek i powideł śliwkowych. Można ją serwować zarówno na ciepło, jak i na zimno. Co ciekawe, w gminie Kobuszowa „koci lament” to ziemniaki i kluski zabielane mlekiem.

7. Podlaskie racuchy wigilijne

Racuchy posiadają złoty kolor i makowo-drożdżowy smak. Ich długość powinna wynosić około 10 cm, szerokość 5 cm, a wysokość 2 cm. Produkt wpisany został na listę produktów tradycyjnych w listopadzie 2005 roku w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie lubelskim. Jak wskazuje ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi,  racuchy z makiem są wytwarzane w Kąkolewnicy od czasów II wojny światowej.

Mieszkańcy sąsiednich miejscowości nazywają Kąkolewnicę „Pieroźnikami” ze względu na ogromną różnorodność przygotowywanych przez kąkolewnickie gospodynie dań mącznych zwanych tu pierogami. Przygotowywano je w niedziele i święta, bogatsi mieszkańcy – z lepszej, biedniejsi – z gorszej mąki. Racuchów nie mogło zabraknąć na wigilijnym stole w żadnym domu. A zamożni mieszkańcy mogli pozwolić sobie na ich jedzenie każdego dnia - czytamy na stronie ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi.

8. Rwaki

Rwaki to przysmak serwowany na Mazowszu. Są to tradycyjne kluski o wrzecionowatym kształcie. Przyrządza się je z ugotowanych i ubitych ziemniaków, mąki pszennej i jajek, a podaje się je podczas wigilijnej kolacji z makiem.

9. Kibiny z suszonymi, wędzonymi śliwkami

Kibiny to oryginalne pierożki popularne w Małopolsce. Nadziewane są masą śliwkową, którą przyrządza się z wędzonej śliwką, cynamonu, anyżu i laski wanilii. Potrawa ta znana jest także na terenie Litwy.

Wymienione wyżej potrawy charakterystyczne są dla poszczególnych regionów Polski. Jednakże na współczesnym stole wigilijnym krzyżują się rozmaite tradycje.

Źródła:

www.gov.pl,

www.gov.pl,

www.gov.pl

Polecamy e-book Mariusza Gadomskiego – „Kryminalne Wilno”

Mariusz Gadomski
„Kryminalne Wilno”
cena:
16,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
184
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-56-3
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone