Boże Narodzenie - historia i świąteczne tradycje

opublikowano: 2017-12-23 17:15— aktualizowano: 2021-12-22 12:01
wolna licencja
poleć artykuł:
Święta Bożego Narodzenia obchodzone są od setek lat. Przez ten czas narodziły się rozmaite świąteczne tradycje. Boże Narodzenie – historia świąt i świątecznych tradycji to temat, który poruszaliśmy w poniższych tekstach. Jak kiedyś wyglądały obchody Bożego Narodzenia, wigilijne potrawy, świąteczne życzenia, choinka i prezenty czy bożonarodzeniowa szopka? Czy polskie świąteczne zwyczaje różnią się od zagranicznych? I w końcu jaki jest w ogóle sens tych świąt? Tu znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań.
REKLAMA

Boże Narodzenie - historia i świąteczne tradycje

Przez setki lat obchodzenia Bożego Narodzenia narodziły się rozmaite świąteczne tradycje. Jak kiedyś wyglądała Wigilia? Jak dawniej wyglądał wigilijny stół? Jakie były dawne bożonarodzeniowe zwyczaje? Jak święta wyglądały w II Rzeczypospolitej, a jak były obchodzone w PRL? Co dawniej oglądano na święta w telewizji? O tym wszystkim, ale nie tylko przeczytasz w poniższych artykułach.

Świąteczne wydania dawnych gazet

Święta Bożego Narodzenia nie przechodziły też bez echa w prasie. Jak wyglądały dawne życzenia świąteczne dla czytelników? Jak Święta Bożego Narodzenia opisywano w prasie przedwojennej, a jak o nich pisano w czasie okupacji? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Boże Narodzenie za granicą - tradycje dawne i dzisiejsze

Jako Polacy jesteśmy przywiązani i znamy raczej polskie zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem. A jak święta były i są obchodzone za granicą? Jak wyglądał rozejm bożonarodzeniowy na froncie zachodnim? Jak wyglądał wojenny grudzień 1940 roku w Wielkiej Brytanii? Jak święta obchodzą Czesi? A jak Żydzi „świętowali” chrześcijańskie Boże Narodzenie? Tego dowiesz się z poniższych artykułów.

Święty Mikołaj - geneza

W poniższych tekstach przypatrujemy się bliżej postaci świętego Mikołaja. Czy taka osoba w ogóle istniała? Kim był prawdziwy święty Mikołaj? Skąd wziął się jego nowoczesny wizerunek, który tak dobrze znamy? I jak wizerunek świętego Mikołaja zmieniał się przez wieki?

Boże Narodzenie – świąteczne rozmowy i rozważania

Czy Boże Narodzenie to święto europejskiej cywilizacji? Czy same święta przestały być własnością chrześcijan? Dlaczego drugi dzień świąt to święto męczenników? I kim byli trzej królowie? Rozważania na temat tych świątecznych problemów i zagadnień znajdziesz w poniższych tekstach.

Kolędy i świąteczne piosenki oraz inne bożonarodzeniowe ciekawostki

Z Bożym Narodzeniem nieodłącznie związane są kolędy i inne pieśni czy piosenki. Jaka jest ich historia? Czym są polskie kolędy patriotyczne? Jaka jest historia paru najpopularniejszych świątecznych komercyjnych hitów? O tym przeczytasz w poniższych tekstach. Znajdziesz tu też także inne bożonarodzeniowe ciekawostki.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone