Autor: Redakcja
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia religii, Historia życia codziennego i obyczajowości, Ujęcia przekrojowe, Polska, Europa
Pierwsza publikacja: 2017-12-23 17:15, aktualizacja: 2021-12-22 12:01
Licencja: wolna licencja

Boże Narodzenie - historia i świąteczne tradycje

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są od setek lat. Przez ten czas narodziły się rozmaite świąteczne tradycje. Boże Narodzenie – historia świąt i świątecznych tradycji to temat, który poruszaliśmy w poniższych tekstach. Jak kiedyś wyglądały obchody Bożego Narodzenia, wigilijne potrawy, świąteczne życzenia, choinka i prezenty czy bożonarodzeniowa szopka? Czy polskie świąteczne zwyczaje różnią się od zagranicznych? I w końcu jaki jest w ogóle sens tych świąt? Tu znajdziesz odpowiedź na te i wiele innych pytań.
REKLAMA

Boże Narodzenie - historia i świąteczne tradycje

Przez setki lat obchodzenia Bożego Narodzenia narodziły się rozmaite świąteczne tradycje. Jak kiedyś wyglądała Wigilia? Jak dawniej wyglądał wigilijny stół? Jakie były dawne bożonarodzeniowe zwyczaje? Jak święta wyglądały w II Rzeczypospolitej, a jak były obchodzone w PRL? Co dawniej oglądano na święta w telewizji? O tym wszystkim, ale nie tylko przeczytasz w poniższych artykułach.

Świąteczne wydania dawnych gazet

Święta Bożego Narodzenia nie przechodziły też bez echa w prasie. Jak wyglądały dawne życzenia świąteczne dla czytelników? Jak Święta Bożego Narodzenia opisywano w prasie przedwojennej, a jak o nich pisano w czasie okupacji? O tym piszemy w poniższych tekstach.

Boże Narodzenie za granicą - tradycje dawne i dzisiejsze

Jako Polacy jesteśmy przywiązani i znamy raczej polskie zwyczaje i tradycje związane z Bożym Narodzeniem. A jak święta były i są obchodzone za granicą? Jak wyglądał rozejm bożonarodzeniowy na froncie zachodnim? Jak wyglądał wojenny grudzień 1940 roku w Wielkiej Brytanii? Jak święta obchodzą Czesi? A jak Żydzi „świętowali” chrześcijańskie Boże Narodzenie? Tego dowiesz się z poniższych artykułów.

Święty Mikołaj - geneza

W poniższych tekstach przypatrujemy się bliżej postaci świętego Mikołaja. Czy taka osoba w ogóle istniała? Kim był prawdziwy święty Mikołaj? Skąd wziął się jego nowoczesny wizerunek, który tak dobrze znamy? I jak wizerunek świętego Mikołaja zmieniał się przez wieki?

Boże Narodzenie – świąteczne rozmowy i rozważania

Czy Boże Narodzenie to święto europejskiej cywilizacji? Czy same święta przestały być własnością chrześcijan? Dlaczego drugi dzień świąt to święto męczenników? I kim byli trzej królowie? Rozważania na temat tych świątecznych problemów i zagadnień znajdziesz w poniższych tekstach.

Kolędy i świąteczne piosenki oraz inne bożonarodzeniowe ciekawostki

Z Bożym Narodzeniem nieodłącznie związane są kolędy i inne pieśni czy piosenki. Jaka jest ich historia? Czym są polskie kolędy patriotyczne? Jaka jest historia paru najpopularniejszych świątecznych komercyjnych hitów? O tym przeczytasz w poniższych tekstach. Znajdziesz tu też także inne bożonarodzeniowe ciekawostki.

Zobacz też: Tematy Histmag.org - jeśli nie wiesz od czego zacząć!

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy