Autor: Redakcja
Tagi: Ciekawostki i rocznice, Historia życia codziennego i obyczajowości, Ujęcia przekrojowe
Opublikowany: 2014-12-23 15:39
Licencja: wolna licencja

Boże Narodzenie – ciekawostki których zapewne nie znałeś

Boże Narodzenie i ciekawostki, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś! Czy świąteczne obżarstwo ma charakter magiczny? Co wspólnego ma św. Mikołaj z wojną secesyjną? Jakie kolędy śpiewają prawdziwi patrioci? I jak zdobyć pomarańcze w socjalistycznej gospodarce realnego niedoboru?
REKLAMA

Boże Narodzenie – ciekawostki – zobacz też: Mieszko świętuje, czyli Boże Narodzenie w czasach pierwszych Piastów

Bożonarodzeniowa kutia(fot. Oleh Petriv, domena publiczna).
[Tadeusz Baraniuk: tradycje bożonarodzeniowe są bardzo żywotne] W tradycyjnych społecznościach wiejskich wigilijne obżarstwo miało charakter magiczny – najedzenie się oznaczało, że cały kolejny rok również będzie syty. Kto zaś świąteczne potrawy jadł półgębkiem, ten według wierzeń mógł nie dożyć kolejnego roku. [Czytaj dalej] .
Stół wigilijny („Moja przyjaciółka”, s. 622, nr 23, 1938).
[„Na gwiazdkę co najlepsze każdy dziś wybiera …” – polskie Boże Narodzenie w latach 30.] Jak pogodzić wymóg podania 12 wigilijnych potraw z oszczędnością ekonomiczną? Wystarczy połączyć różne składniki w jedną potrawę, np. mak z leguminą a kapustę z zupą – radziły przedwojenne gospodynie. [Czytaj dalej] .
[Święta Bożego Narodzenia w 1933 roku w prasie] „Sanacyjny prezencik świąteczny dla robotników” i „Piwo okocimskie to przysmak świąteczny” - to tylko kilka nagłówków artykułów z przedwojennej pracy polskiej. Zróżnicowanej, ale zawsze odnoszącej się do Bożego Narodzenia. [Czytaj dalej] .
Sierżant Home Guard poleruje broń przed wyjściem na paradę, 1 grudnia 1940 r. (fot. por. Len Puttnam, Imperial War Museum)
[Grudzień 1940 w Wielkiej Brytanii] Jakie choinki cieszyły się największym zainteresowaniem w Wielkiej Brytanii bombardowanej przez Niemców? Niewielkie, bo najlepiej mieściły się w schronach. [Czytaj dalej] .
[Święta jako problem społeczno-gospodarczy. Boże Narodzenie w latach 80.] Statki z cytrusami i rodzynkami płynące do Polski? Bony na mięso jako remedium na przedświąteczne kolejki? 1050 ton karpi i 880 ton śledzi na świąteczne stoły? Święta w kryzysie gospodarczym w pigułce [Czytaj dalej] .
Uczta wydana przez Jana III Sobieskiego.
[Wigilia po staropolsku, czyli karp bez kości i inne potrawy] Denerwują Was ości w wigilijnym karpiu? Staropolska kuchnia znała metodę na przyrządzenie „karpia bez kości”. I to z prawie nienaruszoną skórą. [Czytaj dalej] .
[Polska kolęda patriotyczna] „Wśród nocnej ciszy, głos się rozchodzi/Wstańcie Polacy, Grenzschutz nadchodzi”, czyli jak połączyć kolędowanie z treściami politycznymi i patriotycznymi. [Czytaj dalej] .
[White Christmas - kultowa piosenka] Macie już dość popowych świątecznych piosenek, których zalew pojawia się już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem? Posłuchajcie więc może starego, dobrego Bringa Crosby'ego! [Czytaj dalej] .
Telewizor Ametyst produkcji polskiej (fot. CLI, CC BY-SA 3.0 ).
[Istniała telewizja przed „Kevinem...”. Co dawniej oglądano w Święta?] Jeśli myśleliście, że odświeżanie filmowych hitów na święta to rzecz charakterystyczna tylko dla współczesnej telewizji, to jesteście w błędzie. W późnym PRL po opłatku można było obejrzeć choćby „Vabank”, komedie Stanisława Barei czy „Trędowatą”. [Czytaj dalej] .
Okładka „Harper’s Weekly” z 3 stycznia 1863 r.
[Święty Mikołaj na amerykańskim froncie] Najbardziej popularny dziś wizerunek Świętego Mikołaja, w charakterystycznej czapce, z brodą i na saniach, po raz pierwszy na dużą skalę pojawił się w czasie amerykańskiej wojny secesyjnej. Co więcej – swoje prezenty przynosił żołnierzom Północy. [Czytaj dalej] .

Dziękujemy, że z nami jesteś! Chcesz, aby Histmag rozwijał się, wyglądał lepiej i dostarczał więcej ciekawych treści? Możesz nam w tym pomóc! Kliknij tu i dowiedz się, jak to zrobić!

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy