Nowa czytelnia IPN im. gen. Fieldorfa-Nila

opublikowano: 2009-02-22 23:54
wolna licencja
poleć artykuł:
Gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprasza we wtorek 24 lutego na spotkanie poświęcone generałowi Augustowi Emilowi Fieldorfowi, oficerowi Armii Krajowej i podziemia antysowieckiego.
REKLAMA

Spotkanie pt. Generał August Fieldorf „Nil” – całe życie dla Polski uświetni inaugurację działalności nowej czytelni Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Gdańsku, której patronem jest gen. Fieldorf-Nil. Wiąże się ono także z 56. rocznicą tragicznej śmierci generała z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Spotkanie odbędzie się w Klasztorze Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy w Gdańsku przy ul. Polanki 124. W programie: msza św. w intencji generała „Nila” odprawiona przez Arcybiskupa Metropolitę Gdańskiego generała Leszka Sławoja Głódzia (godz. 12:00), przypomnienie postaci generała (13:00), odczytanie wspomnień jego żony pt. Opowieść o moim Mężu oraz wystąpienie jego córki Marii Fieldorf-Czarskiej.

August Emil Fieldorf, ps. „Nil” rozpoczął służbę wojskową w Kompanii Kadrowej i I. Brygadzie Legionów. Uczestniczył w wojnie z bolszewikami oraz kampanii wrześniowej (jako dowódca 51. Pułku Piechoty). Od 1940 r. w dowództwie ZWZ i AK. Szef Kedywu. Po wojnie wyznaczony na dowódcę organizacji NIE (podległość) skierowanej przeciwko władzy komunistycznej. Aresztowany przez NKWD, nierozpoznany, dwa lata spędził na zesłaniu pod Swierdłowskiem. W 1950 r. ponownie aresztowany, skazany na karę śmierci którą wykonano w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie 24 lutego 1953 r. Do dziś nie znane jest miejsce pochówku generała. 30 lipca 2006 prezydent Polski Lech Kaczyński odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

Zobacz też:

Źródło:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone