Podróże Kapuścińskiego i podróże XXI wieku – Festiwal Sztuki Podróżowania „Kapu!era”

opublikowano: 2009-02-28 14:37
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Uniwersytet Śląski oraz Kawiarnia AKANT na trzy dni staną się centrum dyskusji o współczesnym reportażu oraz o możliwościach podróży w „nieznane” na początku XXI wieku. Festiwal Sztuki Podróżowania „Kapu!era” rozpocznie się w środę czwartego marca i będzie trwał do piątku.
REKLAMA

Na Uniwersytecie Śląskim (rektorat, Wydział Nauk Społecznych, Wydział Filologiczny) odbędą się panele dyskusyjne, wykłady i rozmowy zogniskowane wokół osoby Ryszarda Kapuścińskiego i miejsca reportażu we współczesnej literaturze i publicystyce. Blok „uniwersytecki” to dopiero początek atrakcji. Kapu!era to również przegląd filmów o tematyce podróżniczej. Organizatorzy zaproszą na seanse „W górę Jangcy” Yung Changa oraz „Into the Wild” Seana Penna.

Przygotowane zostanie specjalne wydanie Kawiarni Naukowej z Robertem Makłowiczem, Marcinem Jamkowskim i Andrzejem Bieńkowskim. Rozmowa z przyjaciółmi i specjalistami „od” Kapuścińskiego retransmitowana będzie w TVP Kultura.

Na trzy festiwalowe wieczory „Kapu!era” przeniesie się do kawiarni Akant, która stanie się siedzibą klubu festiwalowego. Organizatorzy chcą stworzyć przestrzeń, gdzie w niezobowiązującej atmosferze będą odbywać się spotkania ze znanymi podróżnikami, slajdowiska i luźne dyskusje. Na otwarcie klubu zagra zespół „Strasna zaba”, dzień później pojawi się małżeństwo podróżników Joanna i Artur Morawcowie (opowiedzą o Afryce), a w piątek będzie można posłuchać opowieści Witolda Beresia o Ryszardzie Kapuścińskim i bawić się do rana w rytmach muzyki etnicznej.

Festiwal Sztuki Podróżowania „Kapu!era”, to wydarzenie mające za patrona ikonę polskiego reportażu. Nie chcemy jednak przygotowywać laurki. Bardziej interesuje nas to, by zacząć rozmawiać o gatunku, jakim jest reportaż podróżniczy, dyskutować o jego szansach rozwoju i perspektywach. Nasz świat się zmienia, trudno odkrywać nowe lądy, trudno wskrzesić legendę egzotycznych podróży, w czasach gdy biura turystyczne zagarnęły każdy skrawek ziemi na mapie. Zastanawiamy się gdzie poprowadzi nas XXI wiek – mówi Magdalena Michulec, koordynatorka festiwalu ze strony Stowarzyszenia „Szatnia”.

Więcej informacji i pełny program festiwalu znajduje się na stronie "www.kapuera.szatnia.art.pl":www.kapuera.szatnia.art.pl.

  • Termin: 4-6 marca 2009
  • Miejsca festiwalu:
  • Kawiarnia AKANT (ul. Warszawska 9)
  • Uniwersytet Śląski (Wydział Nauk Społecznych, Wydział Filologiczny)

Organizatorami imprezy są Stowarzyszenie Działań Nietypowych „Szatnia” ("www.szatnia.art.pl":www.szatnia.art.pl; ma na swoim koncie szereg inicjatyw, m.in. Festiwal Wolnych Ludzi) oraz Międzywydziałowe Stowarzyszenie Dziennikarzy „Mosty” – koło naukowe działające przy UŚ (www.mosty.us.edu.pl).

Z „Mostami” nasz serwis współpracował w przeszłości m.in. jako wydawca kilku tomów periodyku pod tym samym tytułem.

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Adam Pisarek
Magister politologii (specjalność dziennikarstwo i komunikacja społeczna) oraz student teorii i historii kultury na Uniwersytecie Śląskim. Aktywnie uczestniczył w przedsięwzięciach Międzywydziałowego Stowarzyszenia Dziennikarzy „Mosty”, obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Działań Nietypowych „Szatnia”, działającego na polu kultury na Śląsku. Organizował między innymi Festiwal Wolnych Ludzi i „Kapu!erę” – Festiwal Sztuki Podróżowania. Przez rok był współpracownikiem „Dziennika Zachodniego”. Współpracował również z Teatrem Śląskim, gdzie jako wolontariusz był założycielem i jednym z liderów Rady Studenckiej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone