Obrona Grochowa. Inscenizacja historyczna w Warszawie

opublikowano: 2009-09-27 19:26
wolna licencja
poleć artykuł:
Wczoraj, 26 września, miłośnicy wojskowości i nie tylko mieli możliwość poznania realiów obrony stolicy podczas wojny 1939 roku. Inscenizacja obrony Grochowa odbyła się u zbiegu ul. Grochowskiej i Grenadierów, w miejscu znanej z heroicznego oporu „Reduty Skrzyżowanie”.
REKLAMA

Zapowiadana przez nas wcześniej rekonstrukcja została zorganizowana przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Urząd Dzielnicy Praga Południe, Wojskowa Akademia Techniczna, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Centrum Promocji Kultury Praga Południe.

Polski punkt oporu umieszczony był na linii obrony 21 Pułku Piechoty im. „Dzieci Warszawy”, dowodzonego przez płk. Stanisława Sosabowskiego. Zorganizowane widowisko, miało na celu uczczenie 70 rocznicy obrony Warszawy, jak również przypomnienie zgromadzonym widzom, że ów punkt nigdy nie został zdobyty przez wojska niemieckie atakujące stolicę w 1939 roku.

Niemieccy czołgiści przed walką
Chwila odpoczynku...
Polscy żołnierze przed bitwą
W drodze na odprawę
A Policja Państwowa pilnuje wszystkich, żeby nikomu się krzywda nie stała...

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Dariusz Wierzchoś
Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Zakład Historii Krajów Europy Środkowo-Wschodniej) oraz Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Specjalista w zakresie historii najnowszej Ukrainy i Rosji. Autor książki „Generał Piotr Wrangel - Działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”. oraz rozdziału „Krym. Od Scytów do Rosjan” w książce „Źródła Nienawiści: Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” pod redakcją Kamila Janickiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone