Polska Agencja Prasowa uczciła pamięć Ryszarda Kapuścińskiego

opublikowano: 2009-10-12 20:59
wolna licencja
poleć artykuł:
Na budynku siedziby Polskiej Agencji Prasowej przy ul. Brackiej 6/8 w Warszawie odsłonięto dzisiaj tablicę upamiętniającą Ryszarda Kapuścińskiego – wybitnego dziennikarza, długoletniego korespondenta PAP.
REKLAMA

Uroczystość rozpoczęła się w Centrum Prasowym PAP o godz. 11:30. Na ekranach prezentowano zdjęcia przedstawiające Kapuścińskiego wzbogacone cytatami z jego książek (przede wszystkim z „Lapidariów”). W ceremonii otwarcia uczestniczyła żona pisarza Alicja wrac z córką, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik, autor tablicy, profesor warszawskiej ASP Antonii Janusz Pastwa, przyjaciele i koledzy pisarza (w tym honorowy prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Stefan Bratkowski) oraz przedstawiciele PAP i samorządu warszawskiego.

W słowie wstępnym Krzysztof Andracki (Rada Nadzorcza PAP) zacytował słowa pisarza, który zawód dziennikarza porównał do piekarza, którego wyroby są dobre gdy są świeże. W czasie odsłonięcia tablicy min. Zdrojewski stwierdził, że Ryszard Kapuścińśki jest wzorem dla wszystkich dziennikarzy. W laudacji wygłoszonej przy tej okazji Stefan Bratkowski zwrócił uwagę na całe pokolenie polskich dziennikarzy, wśród których Kapuściński był najwybitniejszy. Podkreślił też, że najcudowniejszą rzeczą w zawodzie dziennikarza jest dowiadywanie się nowych rzeczy i właśnie to było dla „Cesarza reportażu” najważniejsze.

Ryszard Kapuściński 4 III 1932–23 I 2007 (autor: Mariusz Kubik Opublikowano na licencji: GNU Free Documentation license, Version 1.2)

Następnie głos zabrała Alicja Kapuścińska, która stwierdziła, że jest to dla niej najbardziej wzruszający dzień od śmierci męża. Podkreśliła, że to dzięki pracy dziennikarza i korespondenta Ryszard Kapuściński stał się znanym w świecie pisarzem. Dodała też, że jego pasją było poznawanie świata, a uzupełnieniem i pogłębieniem tej pasji była dla niego lektura. Żona dziennikarza zdradziła też, że talizmanem który miał zapewnić jej mężowi szczęśliwy powrót do domu były... klucze od mieszkania. Podziękowała również znajomym pracującym wówczas w PAP, którzy pozwalając jej w tajemnicy czytać depesze męża pozwolili jej na pewną formę kontaktu z nim.

Na tablicy zaprojektowanej przez prof. Pastwę obok wizerunku pisarza znajduje się cytat z jego wypowiedzi: Praca dziennikarza agencyjnego to czyste niewolnictwo. Żaden inny dziennikarz z prasy, TV nie wie, co to za męka pisać do agencji. Niżej znajduje się informacja: Ryszard Kapuściński w latach 1958-72 dziennikarz i korespondent Polskiej Agencji Prasowej.

Pracę w PAP Kapuściński rozpoczął w 1958 r. po opuszczeniu redakcji „Sztandaru Młodych”. Przez pierwsze lata łączył prace w agencji z pracą w tygodniku „Polityka”. W 1962 r. został pierwszym stałym korespondentem polskim w Afryce. W czasie swojej pracy na Czarnym Lądzie oprócz śledzenia i opisywania wielkich przemian i wydarzeń zachodzących na tym kontynencie reporter narażał również swoje życie – zachorował na malarię mózgową i gruźlicę. Do Tanganiki pojechała jego żona (z zawodu lekarka), której udało się umieścić męża na jakiś czas w szpitalu. Od 1968 r. był korespondentem w Ameryce Południowej. W 1972 r. zrezygnował z pracy w agencji, jednak nadal z nią współpracował (w czasie podróży do Angoli, Etiopii, Iranu czy upadającego ZSRR).

Ryszard Kapuściński w serwisie Histmag.org:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone