Zmarł Henryk Mikołaj Górecki

opublikowano: 2010-11-12, 22:55
wszelkie prawa zastrzeżone
Dzisiaj, 12 listopada 2010 r. zmarł Henryk Mikołaj Górecki, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnej muzyki poważnej, odznaczony Orderem Orła Białego, autor m.in. _Pieśni Rodzin Katyńskich_ oraz cenionej i znanej _Symfonii Pieśni Żałobnych_.
reklama

Henryk Górecki, urodzony w 1933 r., studiował w katowickiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1960 r. W latach 1975-1979 był rektorem tejże uczelni. Zadebiutował w 1958 r. Początkowo jego kompozycje były awangardowe, realizował w nich założenia sonoryzmu i serializmu. Od 1965 zwrócił się w kierunku bardziej tradycyjnych kierunków muzyki, by w końcowym okresie tworzyć głównie utwory na chór a capella. W tych utworach język muzyczny został znacznie uproszczony, były one za to nacechowane emocjonalizmem.

Za największą kompozycję uważa się III Symfonię (Symfonię Pieśni Żałosnych), oprócz tego do najważniejszych zalicza się m.in. Trzy utwory w dawnym stylu, Scontri, II Symofnię, Beatus Vir. Dużym powodzeniem cieszy się także utwór, napisany w związku z przyjazdem papieża Jana Pawła II do Polski, pt. Totus tuus. Znaczną rolę w twórczości Góreckiego odgrywała muzyka religijna, jest autorem Pieśni Maryjnych, Pod Twoją Obronę, Przybądź Duchu Święty, Amen, czy wspomniany już wcześniej Totus tuus. Jedną z ostatnich kompozycji stanowi Pieśń Rodzin Katyńskich.

W 2008 roku Henryk Mikołaj Górecki obchodził, nieco w cieniu jubileuszu swojego rówieśnika – Krzysztofa Pendereckiego, jubileusz 75-lecia urodzin. W październiku 2010 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

reklama
Komentarze
o autorze
Bartłomiej Solarz
Student prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone