„Wspólne dziedzictwo” – historia Polski oczami Jana Pawła II

opublikowano: 2011-04-02 15:32
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Na stronie internetowej Muzeum Historii Polski można bezpłatnie pobrać książkę zatytułowaną „Wspólne dziedzictwo. Jan Paweł II o historii Polski”, stanowiącą zbiór wypowiedzi papieża na temat dziejów naszego kraju.
REKLAMA

Co mówił Jan Paweł II o historii swojej ojczyzny? Które wydarzenia oraz postacie historyczne miały jego zdaniem znaczący wpływ na kształtowanie jej dziejów? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań można poznać, czytając książkę pod tytułem „Wspólne dziedzictwo. Jan Paweł II o historii Polski”, wydaną w 2007 r. Zawarto w niej wypowiedzi papieża, których wyboru dokonał Paweł Zuchniewicz. Autorem fotografii zamieszczonych w publikacji jest Ryszard Rzepecki.

Sześć lat po śmierci papieża-Polaka Muzeum Historii Polski udostępniło wspomnianą książkę w formacie pdf. Można ją pobrać za darmo ze strony internetowej placówki.

Ze względu na niezwykłą osobowość, wpływ na miliony ludzi i szerokie kontakty z przywódcami politycznymi Jan Paweł II był jednym z naszych rodaków mających największy wpływ na losy naszej Ojczyzny i świata w ostatniej ćwierci XX w. Jan Paweł II z pewnością jest także jednym z najwybitniejszych polskich myślicieli w całej historii naszej kultury – napisał dr Robert Kostro, dyrektor muzeum.

Na rolę, jaką odegrał Jan Paweł II w polskiej historii, zwrócił uwagę także prof. Paweł Milcarek: Historia polska opowiadana przez Jana Pawła II to nie tylko dzieje ukazywane z pozycji ich dziedzica – to po części także relacja sprawcy i współtwórcy tych dziejów.

Zobacz też:

Korekta: Agnieszka Kowalska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Waldemar Kowalski
Magister historii (specjalność – historia wojskowości) na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach. Absolwent podyplomowego Studium Bezpieczeństwa Narodowego na Uniwersytecie Warszawskim. Były członek redakcji "Histmag.org". Główne zainteresowania: wojskowość, militaria, religie, filozofia, stosunki międzynarodowe.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone