Autor: Piotr Bejrowski
Tagi: Recenzje, Książki, Inne dzieła kultury, Polska
Opublikowany: 2020-11-17 09:00
Licencja: wolna licencja

Agnieszka Janiszewska – „Czwarta powieść” – recenzja i ocena

Początkująca pisarka i tajemnice związane z mrokami historii. W jaki sposób poznanie rodzinnych sekretów wpłynie na życie zawodowe i prywatne głównej bohaterki?
REKLAMA

Agnieszka Janiszewska – „Czwarta powieść” – recenzja i ocena

Agnieszka Janiszewska
„Czwarta powieść”
Ocena: 6
29,99 zł
Wydawca: Novae Res
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 226
Format: 130x210 mm
ISBN: 978-83-8147-918-9
EAN: 9788381479189

„Czwarta powieść” to najbardziej współczesna powieść w dorobku popularnej autorki. Akcja książki Agnieszki Janiszewskiej rozpoczyna się w 1995 roku na mazurskiej prowincji. Regina, absolwentka polonistyki i bibliotekoznawstwa, znajduje się na życiowym zakręcie. Młoda pisarka, której ostatnie tytuły cieszyły się mniejszym uznaniem niż debiut literacki, podczas spotkania autorskiego otrzymuje - wydawałoby się - mało interesującą i wręcz niedorzeczną propozycję od tajemniczego mężczyzny…

Maszynopis niedokończonej powieści, który trafia w jej ręce wydaje się z początku nieintersujący i wręcz grafomański. Wkrótce jednak Regina zmienia zdanie, zagłębia w historii i odkrywa prawdę… Czy tym sposobem znajdzie wreszcie interesującą fabułę na kolejną, czwartą w karierze, opowieść i będzie w stanie utrzymać się z pisania? Czy oferta kontynuacji nieukończonej, rozpoczętej kilkadziesiąt lat wcześniej, pozycji ma szanse na realizację i wydawniczy sukces? Czy pomysł na „czwartą powieść” rzeczywiście trafił do niej wyłącznie przez przypadek?

Dylogia Janiszewskiej powinna być traktowana jako całość. Zresztą ciężko stwierdzić, że pierwszy tom stanowi zamknięty monolit, bowiem akcja nabiera rozpędu dopiero w kolejnej części. Stąd też, biorąc pod uwagę, że obie książki są stosunkowo krótkie, ciężko zrozumieć decyzję o wydaniu „Czwartej powieści” w dwóch tomach. W pierwszym Czytelnik ma szansę poznać rodzinę głównej bohaterki, ale to dopiero drugi w pełni odkrywa tajemnice skrywane przez babcię Krystynę i pokazuje, „jakie piętno na współczesności odciskają tajemnice wyłaniające się z mroków historii”.

Wśród zalet recenzowanej pozycji na pewno trzeba wymienić przystępne i lekkie podanie opowiadanej historii oraz sam pomysł na intrygę, w którą zostaje wciągnięta Regina. Mimo że nie jest to najlepsza powieść Janiszewskiej, mamy do czynienia z ciekawą propozycją na rozluźniającą, wciągającą i jednocześnie nieszczególnie wymagającą lekturę. Niestety gorzej wypada wykonanie i rozwinięcie głównego wątku. Fragmentami książka jest przegadana i przekombinowana, a bohaterka irytująca: niezdecydowana, nieporadna życiowo i nieradząca sobie z krytyką. Opisane relacje rodzinne są skomplikowane i nabierają znaczenia dopiero w dalszej części tekstu. Wolne tempo akcji natomiast nie dla wszystkich będzie stanowiło wadę. Nieśpiesznie prowadzona historia daje szansę na lepsze zapoznanie się z bohaterami i spokojne śledzenie akcji.

Wreszcie, co również należy zaliczyć do atutów „Czwartej powieści”, autorka przedstawia Czytelnikowi kilka lat z życia młodej pisarki, stąd możemy poznać odpowiedzi na stawiane na początku pierwszego tomu pytania. Czy propozycja złożona w bibliotece będzie stanowiła przełom w karierze literackiej powieściopisarki? Jak poznanie tajemnic z przeszłości wpłynie na jej życie rodzinne?

Najnowsza książka Janiszewskiej, autorki m.in. „Alei starych topoli”, „Szeptów tajemnic” oraz „Podróży do Carcassonne”, powinna spodobać się przede wszystkim jej stałym czytelnikom, do których nalezą głównie kobiety. Opowieść o burzących spokój ducha rodzinnych sekretach jest kolejną wciągającą pozycją obyczajową, w której historia ma wpływ na teraźniejszość.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Agnieszki Janiszewskiej „Czwarta powieść” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy