Autor: Maciej Gach
Tagi: Recenzje, Książki, Inne dzieła kultury, XIX wiek, Polska, Europa
Opublikowany: 2020-08-13 08:00
Licencja: wolna licencja

Agnieszka Janiszewska – „Kuzynka Marie” – recenzja i ocena

„Ile czasu potrzeba, by zrozumieć, że prawdziwa miłość nigdy nie przemija?” To pytanie, które w każdych warunkach bez względu na okoliczności społeczne, polityczne czy historyczne, zawsze będzie aktualne. Możemy tego doświadczyć podczas lektury dwutomowej powieści Agnieszki Janiszewskiej – „Kuzynka Marie”, którą autorka osadziła u schyłku starego świata, który brutalnie zniszczyła I wojna światowa.

Agnieszka Janiszewska – „Kuzynka Marie” – recenzja i ocena

Agnieszka Janiszewska
„Kuzynka Marie”
Ocena: 8
29,99 zł
Wydawca: Novae Res
Rok wydania: 2020
Okładka: miękka
Liczba stron: 240
Format: 130x210 mm
ISBN: 978-83-8147-759-8
EAN: 9788381477598

Akcja powieści rozpoczyna się na początku XX wieku – w momencie, gdy nastoletnia dziewczynka podczas podsłuchanej rozmowy służby oraz kłótni rodzinnej – dowiaduje się o tym, że ma kuzynkę, która była córką zmarłego brata ojca. Myśląc, że będziemy obserwować świat oczami młodej damy, szybko przenosimy się kilkanaście lat później – do roku 1914, a więc w przeddzień wybuchu I wojny światowej.

Pierwsza część książki z nielicznymi przerwami dzieje się w przepięknym w Korbielowie – posiadłości należącej do Państwa Boratyńskich. Nieoczekiwanie tajemnicza kuzynka Marie otrzymuje zaproszenie przyjazdu od swojej stryjecznej siostry Emilii Koźmińskiej. Po długich rozmowach z matką, Marie postanawia odwiedzić nigdy nie widzianą kuzynkę.

Dlaczego obydwie siostry stryjeczne mogły zobaczyć się dopiero, gdy będą miały po dwadzieścia kilka lat? Cóż, właściciele wspaniałego majątku ziemskiego w Korbielowie odeszli w zaświaty jak choćby dziadek Emilii – Onufry Boratyński czy jej rodzicie Apolinary i Matylda Boratyńscy. A, że tylko ojciec Emilii uznawał córkę swojego brata za członka rodziny, jasne było, iż takie odwiedziony kuzynki mogą dojść tylko w wyniku śmierci tych, którzy nigdy nie zaakceptowali tego, co zrobił jego brat Zygmunt Boratyński. Tym samym Emilia, zostając jedyną dziedziczką korbielowskiej ziemi, w końcu mogła bez przeszkód wysłać zaproszenie do francuskiej siostrzenicy.

W rozmowach między nowopoznanymi kuzynkami czuć chód i obojętność. Jednak wbrew pozorom, młode kobiety potrafią znaleźć zrozumienie dla takiego zachowania względem siebie. Tylko czy iście żałobne, wręcz oziębłe postępowanie Emilii wobec Marie i całego korbielowskiego otoczenia spowodowuje zagojenie ran, wyjaśnienie konfliktów i poznanie tajemnic rodzinnej sagi Boratyńskich? Odpowiedzi na powyższe pytania czekają na każdego, kto sięgnie po drugi tom Agnieszki Janiszewskiej. Pokierują nas z klimatycznego Korbielowa wprost do podparyskiego Chartres – zamieszkiwanego przez Marie i jej matkę Christine.

Właśnie 1914 rok stanowi główne tło powieści. Tej prawdziwej wojny jest jak na lekarstwo, ale to pod jej wpływem zmieni się większość bohaterów „Kuzynki Marie”. Entuzjastycznie widzimy tu młodych Francuzów garnących się do wojska, aby w geście uczuć patriotycznych oraz nie narażenia się masom społecznym – walczyć przeciwko „barbarzyńskim” Niemcom. Wprawdzie na kartach książki jest wspominany „Cud nad marną” czy bitwa pod Verdun, ale wojnę możemy poczuć jedynie z perspektywy Marie, która pracując jako pielęgniarka, codziennie doświadcza nieszczęść jakie poczyniła tocząca się wojna młodym ludziom – wracającym z frontu jako kaleki nie tylko pod względem fizycznym, ale przede wszystkim psychicznym.

A czy „Wielka wojna” zmieni relacje między Marie a Emilią? Od powrotu z Korbielowa w 1914 roku, Francuzka kuzynka otrzymała tylko jeden list od swojej siostrzenicy z Polski, która oznajmiła, że w razie jej przedwczesnej śmierci będzie mogła zaopiekować się urodzoną córeczką i dworem Boratyńskich. Ale czy to jest możliwe, aby obca osoba w dodatku nie mówiąca po Polsku – mogła od tak odziedziczyć majątek?

Skomplikowane losy ludzi, których poznajemy budzą mieszane odczucia. Wiele postaci na wszelkie sposoby próbuje stwarzać niedomówienia przed innymi i nigdy nie mówi do końca, co tak naprawdę myśli. Z czym to może być związane? Tak jak to często w życiu bywa – z powodu braku szczęścia i tęsknoty za miłością, prawdziwą miłością, którą ze względu na ówczesne konwenanse i drobnomieszczańskie zwyczaje, rzadko można było ją zaznać.

Powieść autorki specjalizującej się w literaturze obyczajowo-historycznej jest uniwersalna i daje nam odpowiedź na pytanie – że bez względu na okoliczności, nie warto zwlekać wyjaśnieniem rodzinnych konfliktów, zwłaszcza gdy znajdujemy się już na łożu śmierci. Książka „Kuzynka Marie” pozwala również na zastanowienie się nad sensem trwania w nieszczęśliwych związkach i dokonania takiego wyboru, który może przywrócić nam to, czego oczekujemy od życia, ale bardzo boimy się po to sięgnąć.

Jednym słowem dwutomowy romans Agnieszki Janiszewskiej to lekka i przyjemna lektura, która idealnie pasuje na wakacyjne wieczory.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Agnieszki Janiszewskiej – „Kuzynka Marie” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Maciej Gach
Politolog, współpracownik Radia Gdańsk. Jego zainteresowania koncentrują się wokół funkcjonowania systemów politycznych i partyjnych w Europie oraz zagadnień związanych z najnowszą historią Polski po 1945 roku. Zapalony miłośnik biegania.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy