Andrzej Perepeczko – „Irenka. Dziewczynka z Wilna” – recenzja i ocena

opublikowano: 2021-07-23 08:46
wolna licencja
poleć artykuł:
O polskim dziedzictwie Kresów II Rzeczpospolitej oraz ich burzliwych losach podczas II Wojny Światowej mówi się ostatnio sporo. Jak przybliżyć tę niełatwą historię najmłodszym czytelnikom? Na przykład tak, jak robi to Andrzej Perepeczko.
REKLAMA

Andrzej Perepeczko – „Irenka. Dziewczynka z Wilna” – recenzja i ocena

Andrzej Perepeczko
„Irenka. Dziewczynka z Wilna”
nasza ocena:
10/10
cena:
26,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Literatura
Rok wydania:
2021
Liczba stron:
104
Ilustracje:
Magdalena Pilch
Seria:
wydawnicza: Wojny dorosłych, historie dzieci
ISBN:
978-83-7672-981-7
EAN:
9788376729817

Świadectwa wojen i konfliktów zbrojnych przedstawiane oczami dzieci nieustannie wzruszają i skłaniają do refleksji. Nie inaczej jest w przypadku najnowszej książki Andrzeja Perepeczki. Główną bohaterką jego opowieści jest Irenka – pogodna, ciekawa świata dziewczynka, urodzona w 1932 r. na Wileńszczyźnie. Zafascynowana urokami Wilna, postanowiła zgłębić historię ukochanego miasta i odkryć wszystkiego jego zabytki. Jej marzenia spełzły jednak na niczym – najpierw pokrzyżowała je przeprowadzka do Szumska, niedługo później zaś – w dużo bardziej okrutny i bezwzględny sposób – wybuch II wojny światowej, a następnie działania kilkukrotnie zmieniających się okupantów.

Nad pogodne i bezchmurne niebo Wileńszczyzny nadciągnęły burzowe chmury, a beztroskie dzieciństwo rezolutnej dziewczynki zostało raz na zawsze przerwane przez koszmar wojennej zawieruchy. Jak pogodna, pełna ufności i wiary w opiekę Matki Bożej Ostrobramskiej Irenka poradziła sobie w tych nieludzkich czasach?

Książka Andrzeja Perepeczki to opowieść nie tylko o losach kilkuletniej dziewczynki i jej najbliższych, ale także o zawiłej historii Wileńszczyzny oraz o trudnej sytuacji mieszkającej tam polskiej ludności, doświadczonej represjami ze strony Sowietów, Niemców i Litwinów. To obrazowa i wyrazista opowieść o bezwzględnych atakach oddziałów bolszewickich, chaosie i głodzie ludności pozbawionej z dnia na dzień pracy, dachu nad głową i środków do życia czy o groźbie wywózki na daleką i mroźną Syberię. O brutalnym zderzeniu młodzieńczych marzeń z bezwzględną rzeczywistością wojenną, bólu rozłąki, strachu o siebie i najbliższych, niepewności jutra. To jednak nade wszystko także opowieść o wierze i nadziei, mimo wszystko i wbrew wszystkiemu. Opowieść o ufności – dziecięcej, momentami nieco naiwnej – ale szczerej i pozwalającej przetrwać w okrutnych i nieludzkich czasach.

Andrzej Perepeczko już nie raz dał się poznać jako mistrz przedstawiania trudnych i złożonych wątków z polskiej historii w sposób prosty, a przy tym interesujący dla najmłodszych. Dowiódł tego już w swojej poprzedniej książce z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci” pt. „Jędruś. Chłopak ze Lwowa”. O ile w niej pochylił się nad własnymi wspomnieniami, tworząc coś na kształt autobiografii, o tyle recenzowana publikacja opowiada o dzieciństwie jego kuzynki Ireny.

REKLAMA

Jej wzruszające wspomnienia wzbogacił zapiskami z pamiętników jej ojca o wymownym tytule „Na zakrętach historii XX wieku”. Poruszającą wymowę opowieści uzupełniają licznie zamieszczone w pracy zdjęcia archiwalne, dokumentujące beztroskie lata młodości dziewczynki i jej najbliższych – pięknej, lecz okrutnie przerwanej i bezpowrotnie utraconej. Nie sposób nie wspomnieć tu również o ilustracjach Magdaleny Pilch – z pozoru prostych i radosnych, w rzeczywistości subtelnie oddających tragizm dzieci, którym przyszło ponieść okrutne konsekwencje brutalnej polityki dorosłych.

„Irenka. Dziewczynka z Wilna” to bez dwóch zdań książka wyjątkowa. Mimo że przeznaczona jest dla najmłodszych czytelników, z pewnością skradnie serce także niejednego dorosłego, wywołując uśmiech podczas śledzenia zabawnych przemyśleń bystrej dziewczynki, ale i łezkę wzruszenia nad trudną historią Wileńszczyzny i sytuacją Polaków na Kresach. Tym, co ujmuje w książce Andrzeja Perepeczko najbardziej, jest niezwykła prostota ujęcia tematu, skrywająca w sobie jednocześnie ogromny ładunek emocjonalny. Bawi, wzrusza, pobudza do refleksji – a dla najmłodszych stanowi ciekawe źródło wiedzy o czasach minionych, ale na szczęście – niezapomnianych. Właśnie tak powinno się opowiadać najmłodszym o polskiej historii.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Andrzeja Perepeczki „Irenka. Dziewczynka z Wilna” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Natalia Pochroń
Absolwentka bezpieczeństwa narodowego oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Rekonstruktorka, miłośniczka książek. Zainteresowana historią Polski, szczególnie okresem wielkich wojen światowych i dwudziestolecia międzywojennego, jak również geopolityką i stosunkami międzynarodowymi.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone